şükela:  tümü | bugün soru sor
  • metro toptancı firmasının etkileyici reklamı. son dönemdeki reklamlarına bakılırsa kendilerine komprador burjuvazi değil de tam tersi ülkenin bazı değerleri bazı çıkarları için bazı roller yüklediklerini düşünmeye başladım. referandum süresinde de güzel reklamları olmuştu. böyle işbankası gibi ziraatbankası gibi belirli bir siyasi fikrin de izlerini sürüyor gibi geliyor. velhasıl kelam bence güzel bir reklam başarmışlar.

çok uzaklardan geldikle başlayan bu sırada eski-ön türkleri anımsatan, osmanlı hanedanından çanakkale'ye geçen, türklerin tarihin belirli bir döneminde üstlendikleri 3. roma misyonunu satır arasında fısıldayan, ve tabii ki o'ndan bahseden güzel bir reklam. şahsımı lipton reklamının gördüğü ilginin 10'da 1'ini görmemesi üzmüştür.

https://youtu.be/y3ak0duaesm
  • o kadar para harcanıyor şu reklamlara...
    siperdeki asker son lokmalarını o kadar yapmacık götürüyor ki ağzına, oyna demişler oynamış. yönetmen hadi o olmadı montajı yapan ne bileyim arkadaş kameranın arkasındaki bir ordu insanın hiçbiri mi görmemiş.

yüksek ihtimal sahnenin prodüksiyonu çok maliyetli o sebeple yer bu böyle deyip tekrar çekmemişler.
  • gazi'nin en sevdiği yemeklerden birkaçına yer vermiş, hoş bir selam çakmış reklamlardır. muhtemelen 10-15 katı fazla bütçesi olan kültür ve turizm bakanlığı böyle bir girişimde bulunsaydı kamu spotlarından hallice bir şeyler izlerdik.
  • türk reklam tarihindeki en iyi işlerden biri; mutfağımızın geçmişten günümüze uzanan varlığından bir kesit. oba hayatından, yerleşik hayata; osmanlı'dan günümüze; farklı kültür sofralarından başka sofralara... "bazen son lokmaydım" derken çanakkale askerlerimizi göstermesi ise duygulandırıyor.
    keşke çok daha uzun olsaymış, keşke bir firmanın tanıtımı için yapılan reklam filminden daha ötesine geçebilseymiş. umarız kültür ve turizm bakanlığı da bunun gibi spot görseller yapar.

reklamın nazar boncuğu ise en son sahnedeki tabak. kuru fasulye ve pilavdan sonra şekilli şukullu iki lokmalık tabak hiç olmuş mu öyle? zengin mutfağımıza ters bir kere. *
  • belki bir mesaj gönderme amacı yoktur ama atamızın olduğu sahne saray sofralarına güzel bir göndermedir.

anlayana...