• müzik yoluyla insanları manipule etme sanatı. kesinlikle.

sabah trt belgesel'de sinema filmi ve müzik arasındaki bağı konu alan bir program vardı. 1945 yapımı ''the lost weekend'' isimli film başından sonuna hiç bir müzik kullanılmadan vizyona sokulmuş; yönetmenin düşüncesi özellikle başroldeki alkolik karakterin içine düştüğü bunalım anlarını yansıtırken, salt doğal bir atmosfer yansıtmaktan yanaymış. ancak bu ters tepmiş ve özellikle o sahnelerde seyirciler kıkır kıkır gülmeye başlamışlar. bunun üzerine film hemen kaldırılmış. daha sonra miklos rozsa'nın uygun müzik eşlemesi ile yeniden oynatılmaya başlandığında ise oluşturulmak istenen duygu yoğunluğunun tam anlamıyla sağlandığı gözlenmiş. mantık.
  • günümüzde şarkı yazarlığı ile karıştırılan kavram.
    örnek: bach bestecidir. sezen aksu şarkı yazarıdır.
  • erkan ogur'dan bir alintinin konu edilebilecegi meslek cesidi..
    "biz aslinda bir muzik parcasini bestelemiyoruz... onu hatirliyoruz"
    matematigin otesinde oldugunu dusundugum kavram. bir besteci, art bir niyeti olmasa da muhtemelen baska birinin yarattigi ve onun duygusunda yer etmis bir muzik eserini (aslinda daha cok onun enerjisini) conforme * ederek yeni bir seyler yaratir. bu bir cesit bayrak yarisi gibi dusunulebilir.
  • marş ile ruhunun yücelmesini sağlayan, tango ile dans etmesine yardım eden, neye neyin üfleneceğim tarif ederek dualar eşliğinde kendini kaybetmesini sağlayan kişi.
  • dunyanin en zevkli olayidir. o tadi bir kere aldiniz mi birakamazsiniz
  • xiii. yüzyıla kadar bu işi icra edenlerin isimlerini bilmiyorduk. xiii. yüzyıldan sonra insanlar yaptıkları bestelerin üzerlerine adlarını koyar oldu.
  • "içindekini notalara dökmektir" kısa bir tanımlama yaparsak :)
  • hakikaten bırakılamıyor. gözlerimi yorduğu için video oyunlarını bıraktığım şu günlerde gitarı tekrar elime aldım ve alır almaz eskiden olduğu gibi şarkı sözleri yazıp birbirine uyumlu akorlarla bir şeyler yapmaya başladım, ama bu durumdan hiç memnun olduğumu söyleyemem. yazdıklarımın bir fark yaratacağını düşünmüyorum ve şarkı sözleri ne kadar mutluymuş gibi görünse de çok depresif. çalarken mutluyum ama iş üretmeye gelince hem depresifleşiyorum, hem de yazdıklarımı beğenmiyorum. sigara gibi bir bağımlılık.
  • ulkemizde ve ayni zamanda dunyada tahsili yapilmadan da mensubu olunabilen meslek cesitlerindendir. insan dogasindaki yaratma eyleminin ifade bicimlerinden biridir. ilginctir ki cogu besteciye bakarsiniz, konusurken iki kelimeyi bir araya getiremezler.
hesabın var mı? giriş yap