gopiyantra

  • 1454
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

köln

visa kredi kartı kullanımının pek yaygın olmadığı şehirdir. o yüzden visa'nıza güvenip her markete girmeyin. ancak kaufhoff gibi büyük alışveriş merkezleri ile benetton vb zincirlerde geçer. supermarketlerde pek geçmez. örneğin rewe visa geçen marketlerden biridir ama nispeten daha pahalıdır. gece 22:00'ye kadar açıktır. diğerleri (plus, aldi, lidl, spar vb. sekizde kapanır. nakitle çalışır. daha hesaplıdırlar. aldi kendi ürünlerini üretir. orada fıstık çerezini 49 cent'e alırken, rewe'de 1,50 ödersiniz. 1,49'a bir şişe cabarnet sauvignon 50 cent'e bira bulabilirsiniz. kaufland büyük marketlerden biridir. 22:00'ye kadar açıktır ancak kredi kartı geçmez. burada kilosu dört euroya fransız brie peynirinden alabilirsiniz.

türk bistrolarda kahvaltı istediğinizde "domuz egal mi" diye mutlaka sorarlar. sizi sizden önce korurlar.

türk dönercilerde yediğiniz döner aslında yunanlaşmış bir versiyondur. yanında sos olarak "zaziki" seçeneği sunulur. dönercide şarap veya bira da (üstelik türk markalarından) hatta uludağ gazoz veya colaturka içebilirsiniz. ha taksimdeki dönerin tadını bulamazsınız. kış ayları ise çay demlenmiştir, istemeyi unutmayın. onun tadı değişmez ve başka verde bulunmaz !

italyan vs restoranları kazık ve ukela iken en iyi hizmeti yine türk bistrolarında bulursunuz. 1,5 euro'ya kocaman lahmacun yersiniz.

iyi araştırırsanız, yüksek sezon ve özel periyodlar dışında geceliği 15 euro'dan konaklama yeri bulabilirsiniz. yine de en az 50 euro'luk bir yer bakın. özel bir fuar vb periyoda girerseniz, oda ücreti aniden 75'e çıkacaktır. itiraz edip başka yer aramayın bulamazsınız.

bir aydan fazla kalacaksanız, internetten zeit wohnung araştırın. mutfak veya banyo paylaşarak ayda 300 euro'ya merkezde bir pansiyonda konaklayabilirsiniz. sadece türkçe bilerek kalınabilecek ve hiç sıkıntı çekilmeyecek kenttir. markette her beş kasadan üçü türktür. ilk karşılaştığınız türke "vaay sen de mi türksün" demeyin. burada türk olmak çok normaldir. almanlar türklerden çekinir. rahatça kendi şehriniz gibi dolaşabilirsiniz. araba ile geldiyseniz, bisiklet yoluna dikkat edin. üzerinde durmayın, parketmeyin. sağa sokağa girerken, araba ve yayalar dışında bir de bisikletlilere dikkat edin. olur da hata yaparsanız ve sürtünme yaşarsanız karşınızdakine yeni bir bisiklet almak zorunda kalabilirsiniz.

cumartesi ve pazar kurulan bit pazarlarını bulup gezin. normalde çöpe atacağınız şeyleri 1 euroya satan almanların tezgahlarını görün. buradan 3 euro'ya bir agrandizör, 2 euroya antika bir elbise ya da 150 euroya koca bir afgan halısı düşürebilirsiniz.

troc international adlı mağaza zinciri de ikinci el eşya satan mağazaları oluşturur. buradan uygun fiyatlı antika mobilya, gitar, piyano, televizyon, avize vs bulabilirsiniz ve bulduklarınızı çok beğenebilirsiniz. ancak aracınız yoksa bunları size getirmek için bir o kadar daha isterler.

kolner dom'a yakın uc katlı müzik mağazası görmeye değerdir. asansörle girilir. envayi çeşit gitar satar. fiyatları amerika'dan daha pahalıdır, türkiye'den biraz daha ucuzdur. biraz ilerisinde ikinci el satış yeri vardır onu da görmeden etmeyin.

köln'de yaşam rehberi diye bir kitap yazacaklarmış, alır mıydın ?

devamını okuyayım »
21.06.2008 23:01