gopiyantra

  • 1458
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kuran-ı kerim

insanlık tarihinde bilgiler sürekli sembolizm yoluyla aktarılmıştır. bunun nedeni asırlar geçtikçe teknolojik ve sosyal etkilenmelerle değişen algılama ve bilinç düzeyleridir. içinde belirtildiği gibi kuran ayetleri muhkem ve müteşabih olmak üzere ikiye ayrılmıştır. yani yorum götürmez ayetler ve yoruma açık ayetlerden oluşmuştur. kuran'da bunların hangileri olduğu belirtilmemiştir. dolayısıyla sembolizm içeren bölümleri olduğu ve bu bölümlerin okuyanın anlayışına bırakılmış olması söz konusudur. buradan yola çıkarak tefsirlerin kuran'ın gerçeğini tamamen anlatamadığını anlayabiliriz. özellikle tefsirlerdeki parantez içindeki yorumları dikkate alırken, kullanılan kelimelerin değişik anlamlarını da araştırmak yararlı olur. birden fazla tefsirden yararlanmak, hatta ingilizce ve başka dildeki tefsirlerle karşılaştırma yapmak bazen daha iyi anlamaya yardım etmektedir. iki ayrı tefsirde birbirinin zıttı olan sonuçlar görülebilmektedir. muteşabih olduğu düşünülecek bir ayet için tefsir, okunan tarafından özgürce yapılabilmelidir. kuran tek sefer okunup bir kenara konacak bir metin değil, bilinç geliştikçe ve sürekli okundukça yeni evrensel sırların keşfedileceği bir kutsal bilgi kaynağıdır.
örnek :
tevbe/9/5. hurmetli aylar cikinca, puta tapanlari buldugunuz yerde oldurun; onlari yakalayip hapsedin; her gozetleme yerinde onlari bekleyin. eger tevbe eder, namaz kilar ve zekat verirlerse yollarini serbest birakin. dogrusu allah bagislar ve merhamet eder.
bu tefsirde puta tapanları öldürdükten sonra yakalayıp hapsetmekten bahsediliyor, ayrıca allah'ın merhametli ve bağışlayıcı olduğu hatırlatılıyor. burada öldürmek tasvirinin doğru anlaşılmadığı çok açıktır. daha çok onların gidişatını durdurmaktan bahsediliyor olmalıdır ki ayet şu anki bilincimiz doğrultusunda bir anlam bütünlüğü kazansın. ayrıca ezoterik kaynaklarda da ölümün, bir bilinç seviyesini bitirip diğer bir bilinç seviyesine geçmeyi sembolize ettiği bildirilmektedir.
bu yaklaşımla ele alındığında kuran çok daha anlamlı gelecektir. zaten içinde, ona temiz yaklaşılmasının istendiği ayet vardır. öncesinde abdest almak şeklinde yorumlanan bu ayet aynı zamanda müteşabih ayetler bakış açısıyla, pozitif mantık ve niyetle yaklaşmak olarak ta yorumlanabilir.

devamını okuyayım »
10.11.2004 02:42