şükela:  tümü | bugün
  • özgün adı brain building olan kitap 1998 de im yayınlarından çıkmıştır. ve kanımca, piyasadaki kişisel gelişim kitaplarının biraz daha üstünde, biraz daha yararlıdır.
  • verilen egzersizler surekli tekrar edilirse beyin kaslarınızı actıgını hisseceginiz kitap. kitapta etap etap beyin egzersizleri verilerek ortalama uc ayda zeka seviyenizi arttırmayı planlıyor. kolay ve eglenceli. kitabın dorduncu bolumunde soyle bir soru vardır: "-bir adam duvardaki portreye bakarak sunları soyler: ne kız ne de erkek kardesim var ama bu adamın babası benim babamın oglu." peki baktıgı portre kimin?

--- spoiler ---
    cevap, "kendi portresine bakıyor" degil.
    --- spoiler ---
  • zihinsel aktivitelerle, beyni farklı alanlarda çalıştırarak, beynin kapasitesini artırmak amacıyla yapılan bir spordur.
    evet evet kesinlikle spordur. spor olup olmadığı tartışılan bir başka konu için; (bkz: vücut geliştirme)
  • "einstein'ın kıvrımları kadarı fazla abartılı. francis crick'in dna'yı bulduğu yıllardaki hali kadar bir definisyon yeter."
  • carl sagan 'beyin de bir kas gibidir; işe yaradığında kendimizi iyi hissederiz. anlamak mutluluk vericidir' demiş.
    yani sevdiğiniz alanda okumayı ve öğrenmeyi arttırmak sizin bu kası geliştirmenize olanak verirken, farklı alanlarda da okumalar ve öğrenme gerçekleştirmek, kasın estetiğine katkı sağlar.
    örneğin; bir vücut geliştirme sporcusu için kas geliştirmek ne kadar önemli ise kasın estetik bir hal alması ve göze hoş bir vaziyete sokulması da o kadar önemlidir.
  • beyin tabii ki bir kas değildir ancak, beynin bir kas misali geliştirilmesi mümkündür. aynen kasları geliştirmek için nasıl sık sık kolaydan zora egzersiz yapmak gerekiyorsa beyin için de bu böyledir.

birçok insan fiziksel zindeliğe odaklıdır ve bunun üzerine çalışır ancak beyin zindeliğini de, tıpkı fiziksel zindelikte olduğu gibi üzerinde çalışarak sağlamak mümkündür.

aynı karın kasları, kol kasları için olduğu gibi beyin için de egzersizler vardır. ve yine fiziksel egzersizlere benzer şekilde, kasların geliştirilmesinde nasıl bir egzersiz tekrar tekrar yapılarak olumlu sonuç alınıyorsa, beynin geliştirilmesinde de aynısı geçerli.

örneğin crosswords, sudoku gibi oyunlarla egzersiz yapılabilir. basitten kolaya doğru hareket edilerek beyin egzersizi yapılmış olur.

uzun lafın kısası ufku genişleten egzersizlerle, beynin de fiziksel yapısını değiştirmek mümkün.

mevcut en popüler beyin geliştirme programlarından biri lumosity bugünlerde. içerdiği tüm detaylara ulaşabilmek için ödenmesi gereken miktar ise çok pahalı sayılmaz. zaten yeni kullanıcal için deneme amaçlı kullanılabilecek bölümleri de mevcut.

dikkati arttırmaya, konsantrasyon dağınıklığından kurtulmaya yönelik hazırladıkları programlar, oyunlar gayet güzel.
  • beyin gelistirme, beyin oyunlari vs vs aslinda ise yaramaz, beyin ne bir hesap makinesidir ne de bir kastir tam olarak.

once kaynaklar
    https://www.sciencedaily.com/…8/07/180730120405.htm
    https://www.sciencedaily.com/…7/04/170417095528.htm

oncelikle ben de bir zamanlar bu cok pouler bir uygulamayi kullaniyordum para vererek, ama daha sonra bu tur arastirmalari gorunce biraktim. beyin uzerine daha cok arastirma yaptikca da ne kadar hakli oldugumu gordum.

oncelikle su islemi yapin 2x8 kolay degil mi ? simdi sunu deneyin 12312412x804987946 eger beyin bir hesap makinesi gibi calissaydi ikinci islemi de saniyeler icinde bulurdunuz, cok abartmaya gerek yok diyorsaniz 96x47 dibi bir islem deneyebilirseniz, eger beyninizde bir devre, hesap makinesinde oldugu gibi, gercek anlamda hesaplama yapiyor olsaydi, ucuncu ornegi de ilk ornek gibi hemen cevaplayabilirdik. peki ilk ornegi nasil hemen hesapliyoruz, hepimizin ilkokulda ezberledigi carpim tablosu sayesinde. beyin tamamen bir patern ogrenme makinasidir, cok basit bir islem olan oturmayi dusunun, ormandasiniz ve kosarken yoruldunuz, hic dusunmeden herhangi bir yere oturup yaslanip dinlenmeye gecebilirsiniz, fakat bunu birde bir robota ogrettiginizi hayal edin. cok basit oturma eylemi bile inanilmaz kompleks programlamaya ya da bir makineye ogretmeye gelince. simdi beyin denince aklimiza ilk gelen sey, pattern recognition olmali. tabi bu bazi hatalara da yol aciyor dusunmemizde bakiniz: cognitive biases. ikinci kisim beynin kas olmasina gelince. bir kas getirin akliniza siz bu kasi zorladikca kasta yirtilmalar olacak vucutta orayi onarmak icin yirtilandan daha cok kas hucresi olusturacak ve daha cok kas elde etmis olacaksiniz. beyin de bu boyle olmuyor, evet kullanilmayan korelir ama dusununce beyinde bu kopmalar sadece belli bolgelerde nereyi calistirip nereyi calistirmadiginiza dusuncelerinize, inanilmaz kompleks sekilde gerceklestiriyor. birde bunun yeni beyin hucreleri kismi var, bu konuya cok hakim degilim ama yaygin gorus belli sayida sinir hucresiyle basladiigimiz aralardaki baglantilarin degistigi ve zamanlar hucre sayisinin azaldigi yonunde ama az da olsa artabilecegine dair calismalar da var. kisaca biyolojik olarak farlar var arasinda. hafiza acisindan bakarsak olaya simdi sirayla sunlari en fazla iki kez okuyarak ezeberlemeye calisin

349768 6 basamak
    40726859131 11 basamak
    141768292748036486415907 24 basamak
    188119201923193820192020 24 basamak

muhtemelen ilk sayiyi cabuk gectiniz ikincide biraz zor olsada yapabildiniz, ucuncude cuvalladiniz ki ezberlediyseniz ya zaten soyleyecegim seyleri zaten biliyorsunuz ya da gercek siradisi bir kisa sureli belleginiz var ve biz normal insanlar sinifina dahil degilsiniz, ve gelelim dorde muhtemelen kolayca hallettiniz cunku yarisinda tarihlerin ataturk ve cumhriyetle alakali siralanmis bilgiler oldugunu gordunuz. gordugunuz gibi 24 basamakli bir sayiyi ezberlemek 11 basamakli bir sayiyi ezberlemekten cok daha kolay olabiliyor, degisen ne ? beyninizdeki patternlar, siz dorduncu sayida hazir var olan bilgiyi kullandiniz, bu tum insanlar icin gecerli. insanin kisa sureli bellegi limitli ve bilinen bir yonetm yok artirmak icin ancak belli sekilde hikayelendirerek uzun sureli bellege atarak tutabiliyoruz bilgiyi, bizim iicn cok kolay olan dorduncu sayi dizisi bir brezilyali icin bir anlam ifade etmeyecek cunku onlar icin rastgele yillar ancak. mamafih, bu tur beyin oyunlarida bize sunduklari zaten biyolojik olarak kisitli olan seylerimizi artirmak yonunde yani hayal. bu yuzden para vermeye gerek yok, hic mi faydasi yok evet hic yapmamaktan iyidir, ama sizi daha zeki yapmaz.
    beyin gelistirmek istiyorsaniz yapmaniz gereken seyler ;
    -spor
    -saglikli beslenme
    -stresten uzak kalmak
    buraya kadar olanlari hep duydunuz zaten bu ucunu ben de duzenli olarak yapiyorum ama bilmiyorum ne kadar fark ediyor, kisisel deneyimlerimi pm den sorabilirsiniz
    gelelim benim uygulamya calistiklarima
    -her turlu seyi ogrenemeye calismak
    -bir seyi arastirdiginizda mutlaka onun karsit argumanlarina da bakmak (bence bu cok onemli, daha cok ise yariyor her seyden, demek istedigim beyni sasirtmak masa tenisi ogreniyorsunuz diyelim sag elle basladiniz, diger gun sol elle oynayin, bunu da hayattaki her alanda yapin fikirler dahil)
    -dusunceler ve otomatiklesmis davranislarinizi dusunun, ornegin hemen her dusunceden ya da davranistan sonra bunu neden yaptim diyerek dusunce davranis zincirini takip edin )
    -bol bol okuyun,
    -kendinizi zorlayin (hard work)
    -her seye neden diye sorun
    -beyin nasil gelisir diye merak ediyorsaniz tabi ki ne ?
    beyin nasil calsiir diye norobilime sarin arkadaslar neredeyse en enomli seyi yazmamisim. birakin oyun, sudokuyu falan gidin once populer bilim sonra daha ciddi kitaplar, boyle boyle beyin neymis diye ogrenin, zaten sonra ihtiyaciniz pek kalmayacak baska seylere cevabi kendiniz arayarak bulacaksiniz.

bunlari dogaclama yazdigim icin anlatimda bozukluk, aciklamadigim seyler olabilir. bu hayatim boyunca girecegim en uzun entry olacak muhtemelen, uuzn uzun yazmayi sevmem, gorus ve sorulariniz icin pm atmaktan cekinmeyin, sorularla daha iyi anlatabilirim. esenlikle