şükela:  tümü | bugün
  • bir gerçek.
    beyrut istanbulun yanında avrupa gibi.
  • ayhan sicimoglu'nun gezisi vardi beyrut'a. oradan fikir edinilebilir.
    1. bolum
    https://www.youtube.com/watch?v=hrqmjyyta7o
    2. bolum
    https://www.youtube.com/watch?v=wdmbvpus3km
    burada da gezimanya'nin tanitim sayfalari var.
    https://gezimanya.com/beyrut
  • son yıllarını bilemem fakat benim çocukluk dönemimde beyrut'un istanbul ile karşılaştırılması dahi beyrut'a hakaret olabilecek güzellikteydi. beyrut deyince ön yargılı olarak, müslümanların bol olduğu, yobazlığın kol gezdiği, develerle ulaşım sağlanan (tanıdık geldi mi), kadınlarının çarşafla dolaştığı .... gibi islam ülkeleri geliyor (kaldı ki islam ülkelerinin çoğu değişti) gerçekte ise durum tam tersi.

son 20 senede ne oldu bilinmez fakat bölgede ki istikrarsızlık biterse ve siyasal islamdan temizlenir ise eskisinden güzel olacağı kesin. kıyaslama saçma olur ama bir israil gibi modern olmaması içten bile değil, kaldı ki israil'den daha fazla doğal güzelliği var. mimarisi de kendine özgü bir şehir yapılaşması vardı, otantik ama modern şehirleşme. plajları gayet eğlenceli ve alkol kültürü (özellikle şarap) gelişmişti.

tabi şu an ne durumda, yeni cehalet zihniyetinden ne kadar etkilendi bilmiyorum.
  • nüfusunun yüzde %40'ını hristiyan arapların oluşturduğu bir ülkenin şehirleri elbette araplaşmış bir ülkenin şehirlerinden daha modern görünecektir.ayrıca iç savaş öncesi hristiyanlar çoğunluktaymış lübnan'da. ama ülkeye doluşan filistinli mülteciler ve iç savaş sebebiyle nüfus yapısı maalesef değişmiş.
  • hangi kriterlere göre gerçek olduğunu anlayamadığım kıyas. istanbul resmen siyasal iktidarın batırmak için yemin ettiği ve çabaladığı bir kent olmasına rağmen beyrut'un her türlü eline verir diye düşünüyorum. hatta hep şöyle düşünüyorum; iyi maaşla istanbul'da yaşamak birçok avrupa kentinde yaşamaktan daha keyifli.

ayrıca dolar, euro, tl arasındaki uçurum bu seviyeye gelmişken beyrut'a tatile falan gitmek saçmalık çünkü fazlasıyla pahalı bir kent. o paralara çok daha "modern" avrupa şehirleri gezebilirsiniz. beyrut'ta aynen istanbul'da olduğu gibi riskli, getto mahalle sayısı oldukça fazla ve politik örgütler de işin içerisinde. sadece filistinli mülteciler değil suriyeliler de kentte ciddi anlamda kendisini gösteriyor. havaalanı dışında ya da şehir içerisinde korsan taksicilerin %90'ı suriyeli ve sizi çarpmaya çalışıyorlar. yemek, konaklama gibi olaylar da istanbul'dan daha pahalı. kenti sarıp sarmalayan iğrenç nargile kültüründen bahsetmiyorum bile. herifler yemeğıin yanında bile nargile çekiyor. beyrut gezilip görülecek yerler açısından kötü değil ancak beyrut dışına çıktığınız dakika lübnan trafiği, istanbul'u bile size aratıyor. yani başlığı açan arkadaş "daha modern olmasının" gerekçesi olarak herhangi bir şey belirtmediği için karma yazdım. beyrut güzel şehir eyvallah ama istanbul'un bu versusu kaybetme imkanı yok bence.
  • beyrut ortadoğunun parisi olarak nitelendırılır hep ancak istanbulun böyle bir nitelemeye ihtiyacı yoktur çünkü o başlı başına bir şehirdir.istanbul ile yarışabilecek şehir bırakın ortadoğuda dünyada yoktur...
  • müslümanlar yönetimi ele geçirmeden önce doğunun parisi gibi bir lakabı vardı bu şehrin. 70 lerde falan öyleydi de şimdilerde hizbullah ile ne kadar güzelse o kadar güzeldir.