• yıllar önceki bir macerasını hatırladıkça gülerim.

bezgin bekir vapurda oturmaktır. yanına bir japon yaklaşır ve bekir'i, bekir'in kolundaki saati inceler ve oracıkta harakiri yapar. çünkü bezgin bekir'in kolundaki saat durmuştur ve adam durmaz denilen o saatin tasarımcısıdır.

(bkz: seiko kinetic)
  • tuncay akgün'ü yarattığı, seksenli yıllar'ın sonundan beri gündelik yaşamda ağırlığını en fazla hissettiren çizgi-kahraman.
    sıradan bir tembel değildir bu bezgin bekir, ya da her bölümde çizgi-figüranların hitap şekliyle "sırça bıyık". 68 kuşağı mensubu olması ve filozof kimliğinin de önüne geçen bir ermiş, mürşit tarafı vardır. örneğin kendisine "çok oturdun o bankta sırça bıyık, kalk da biraz da biz oturalım" deme gafletinde bulunan üç şehir kırosu sadece kendi üzerlerine yağan sağnak yağmurdan sonra dumur ve göt olma arasında perişanlık yaşayarak uzaklaşırlar. denize girmez, deniz ona gelir. (mucizevî med cezir) 35 yıldır aynı ayakkabıları giyer; "kullanılmayan şey eskimez".
    ermiş olduğu kadar sıkı bir medyumdur aynı zamanda. 1994 galatasaray - barcelona maçında* evinde ışık görmeyen komşusu "ulan yuh be, bu maçı bile seyretmiyor sırça bıyık, yazıklar olsun..." diye söylenir. bezgin bekir maç süresince sadece 2 kere yatağından kalkıp televizyonu açıp maçı izler : 76. ve 85. dakikalarda. galatasaray'ın golleri attığı dakikalardır bunlar...
    tv'da haberleri izlerken koltuktan divana "deplase" olmuştur. "bebeğine süt alamayan genç anne intihar etti" der haberler. bezgin bekir'in yattığı yerde gözlerinde bir damla yaş görürüz : "bu memlekette yaşanmaz artık; uyunur sadece, uyunur..."
  • hayatini dinlenmek icin harcadi...
  • oturma sansin varsa ayakta durma, yatma sansin varsa oturma felsefesi ile yasayan adam.
    (bkz: ben yorgun dogmusum)
  • karisinin geceleri kendisini meyhaneden, kumar masasindan degil ama yorgancidan topladigi karakter.
  • evimde hala kartpostalı dolabın üstünde bantla yapıştırılmış şekilde durmaktadır. altında ise şu yazar:
    ömrünü dinlenmek için harcadı.

edit: imla
  • insan usenen bir varliktir serbest cagrisimi cagristiran karikatur tiplemesi.
  • bir tanesinde de hatırlıyorum, bekir yolda yere dusuyordu ve yillarca orda uyuyordu. uzerine gazete orterek.
  • "geldim,gördüm,bezdim" diyen;hamağını,yastıklarını ve kedilerini kıskandığım çizgi kişilik.
hesabın var mı? giriş yap