şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaygin bir kore yemegi. karisik pilav demektir. once tas bir kap (gopdol) kizgin hale getirilir, icine pirinc pilavi, pilavin uzerine sebzeler (genelde renk uyumuna dikkat etmek gereklidir, ornegin huvuc koyacaksaniz rengini dengelemek icin kabak, ispanak yanina kirmizi biber sosu gibi, kontrast renkleri dipdibe dizmekte yuksek faideler bulunmaktadir) ve et konulur. sebze ve etlerin kivami size baglidir, kizgin kaptan gelen isiyla ekleyeceginiz yiyeceklerin daha piseceklerini unutmamalisiniz. (dolayisiyla cig tuna ve somon da oneriyoruz) en uste de bir yumurta kirilir. (ayni pide usulu, koreliler de turk) sebzeleri kavururken bir iki soya bazli kore sosu, ve susam yagi usuldendir. keyfe gore kivamli bir biber sosunu da oneriyor koreli isi bilenler.

  bu yemekte garip bir adet vardir, yemegi yemeden hersey guzel durmalidir, ama servis edildikten sonra herseyi birbirine karistirmak ve oyle yemege baslamak usuldendir. boylece kizgin tas kaba sadece pirincler degil sebzeler ve etler de temas ederek karamellesirler, yumurta aralara kayarak piser. bibimbapini karistiramayan delikanlilara koreliler kiz vermezler. kardesim benim 'gopdol'um yok, sen benle turkce konus diyenlere kalinca bir guvec oneriyoruz.
 • kaptaki o karisikligi gorunce, tum turk yemeklerine yaptigim "yogurt koyup karistirmak" islemini gerceklestirmek icin kendi kendimi yedigim, lezzetli ve bir o'kadar da besin degeri yuksek olan yiyecek.
 • makarna, acı sos, bol çeşit sebze ve isteğe bağlı dana/tavuk etiyle yapılan bir kore yemeği.
 • icinde gosari denen tatsiz tutsuz grimsi solucan seklindeki koselemsi sebzeyi de barindiran kore yemegi
 • yogurtla müthiş giden yemektir.* zaten tadar tatmaz buna yogurt lazım demiştim. eh orada bitiremeyince de paket yaptırarak evde yemek suretiyle emellerime kavuştum. sonuç mükemmel herkese tavsiye ediyorum. tabi koreliler görürse ufak bir kalp krizi geçirebilirler, o ayrı.
 • gaza gelip bugün evde denediğim kore yemeği, açıkcası ya ben beceremedim ya da bu yemek damak tadıma uygun değildi.
  önceden girilmiş bir entrydeki tavsiye üzerine yoğurt ekledim, daha başarılı oldu. yine de bir daha uğraşır mıyım? hayır.
  ama benim gibi denemek isteyen olur belki diyerek, tarif için bakınız demeyi ihmal etmiyorum.

  edit:yok aslında çok lezzetli tadına alışınca, sık sık yapasım yiyesim geliyor. ayrıca inanılmaz doyurucu.
 • kore'li bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine denediğim ve bayıldığım kore mutfağının güzide yemeği. asya restaurantına gittik ve yemek geldi, pilav üzerine haşlanmış sebzeler ve bir parça da et vardı, yanında da acı sos. bilmiyoruz ya çatalla daldım ben buna (chop stick kullanma özürlüyüm) koreli arkadaş önümden zor aldı, illa ki acı sosu da ekleyip karıştırıp yiyecekmişiz. velhasıl kelam öyle yaptım ve efsane bence, asya mutfağını sevenler muhakkak denemeli.