• bu konuda en mantıklı şeyleri ilginçtir ki zamanında bülent ersoy söylemiştir, bir daha da onun gibi cesur konuşabilenini görmedim.

"tamam vatan bölünmez, bilmem ne olmaz ama göz göre göre de bu çocukları bütün analar doğursun, toprağa versinler. bu mu yani? bir çocuğun ne demek olduğunu ben sizler gibi bilemem. ben anne değilim, olamayacağım da. ama insan olarak o anaların yüreğinin nasıl cayır cayır yandığını ben anlayamam ama anneler anlar. başkalarının masabaşı savaşı için evladımı harcayamam. bir oyun oynanıyor ve biz bunların oyuncağı oluyoruz."

" 'şehitler ölmez vatan bölünmez' hep aynı klişe laflar. hep bunu söylüyoruz zaten. çocuklar gidiyor, kanlı gözyaşları, cenazeler... klişeleşmeş laflar..."
  • doğrusu vatan için ölmek de var fakat borcun yaşamaktır olması gerekirken , oğlunun borç ödemesine müsade etmeyenlere isyan yerine kullanılan söz öbeği...

vatan sağolsun da,

vatan ne ola ki?
    bu çocuklar değilse eğer.

ha eğer faşist israil bize böyle ceza kesiyorsa ve ülkemizin ödün vermemesi için bu kaybolan canları sineye çekememiz gerekiyorsa çekeriz.işte o zaman bir oğul daha feda edilir ülke'min başı dik olsun diye.

ama eğer kendi ülkemizden veya ırak sınırının az ilerisinden 3-5 terörist geliyor,

daha silah tutmayı öğrenmeden,3-4 aylık askerken o tehlikedeki noktaların derme çatma karakollarına gönderilen gençleri öldürüyorlarsa

bu ülkeye değil evlat, tırnak parçası bile çoktur...
  • söyleyene söylenecek sözümüz olmasa da, bravocu arkadaşlara söylenecek çok şey var.

biliriz ki, bunu söyleyen anne ya da baba, çoktan oğlu ile birlikte terketmiştir burayı. söylediği şeyleri, senin benim bastığım toprağa basarak söylememektedir. bilinçsizdir demiyorum, herşeyin bilincinde olan birisi söyleyebilir bunu.. çünkü ateş düştüğü yeri çoktan yakmıştır. ve yüreği kundaklanan bu insan için, ne kendisinin ne de başka bir evladının önemi yoktur o an için.

ve bunları söyler..

sen tv'nin karşısında şöyle bir bakarsın.. bir "helal olsun" çekersin.. "bu memlekette böyle insanlar oldukça, sırtımız yere gelmez" dersin.. sonra kanal değiştirirsin.. aşk-ı memnu başlamıştır.. behlül okşar sen mutlu olursun..

ama onlar mutluluklarını toprağa gömeli çok olmuştur.

onlar bütün herşeylerini feda edeceklerini hıçkırıklar içinde haykırırlarken, sen helal olsun demek yerine, yanına koşacaksın. sarılacaksın boynuna:

"sus" diyeceksin.. "sus.. artık kimse oğlunu feda etmesin."

2. dünya savaşı 6 yıl sürdü. dünya değişti. bu savaş bile olmayan garip oyun 30 yıldır var.. hiçbir şey değişmedi.. hiçbir şey.
  • "...hani bülent ersoy 'ölüm değil çözüm istiyorum' demişti de, nasıl böyle milletçe zıvanadan çıkmıştık? hiçbir zaman anne olamayacak bi insanı parça pinçik etmiştik zevkle. oysa ne kadar haklıydı. bence tabii..

bülent ersoy, ölüm değil çözüm istediğini söylemiş, halt etmiş. çünkü ne onun ne de onunla birlikte bu ülkede yaşayan bizlerin çözüm isteme gibi bir lüksü var. bizlere tanınan tek lüks, göğün yedi kat üstünden destekli tasdikli kurban olma lüksü.

çünkü biz kurban etmeyi, kurban olmayı bir halt sanıyoruz. çünkü bize öğretilen bu, ve ötesi yok. olmadığı için de, durup iki dakika düşünmeyiz ki huşu içinde kurban olmaya koşmamız kimlerin işine geliyor? kimler biz kurban oldukça semiriyor?

insanları gütmenin en kalifiye yolu ona öte alemin tesellilerini sunmaktır. eğer bir annenin/babanın elinden evladını alıyorsan, ona şehadet tesellisini vermen gerekir. ve onların buna inanmasını sağlamalısın. buna öyle inanmalı öyle her zerresine kazımalı ki, evladını da inandırsın. ve günü geldiğinde onu elleriyle kurban olmaya yollasın. hatta ve hatta bu göksel kalıplamayı öyle maharetle yapmalısın ki, henüz anne olmamış kadınlar, henüz doğmamış evlatlarını, henüz çıkmamış savaşların bile kurbanlık listesine nefer olarak kaydettirsinler..."
  • vatan sağolsun minvalinde laftır. #18972451 böyle bir entry yazmıştım,ardından aldığım mesajlardaki yaratıcı küfürleri şuraya yazsam,hayatınızın geri kalanında daha orijinallerini duyamacağınızdan ve de ihtiyacınızın olmayacağınızdan emin olun.ayrıca pkk sempatizanı olarak da anlaşılmak ayrı bir durum oldu.

neyse bu lafı söyleyen kişiyi televizyonda izledim,bağırarak bunları söylüyordu.o anki acıyla çok daha farklı,anlamlı ya da anlamsız bir sürü cümle kurmuştur büyük ihtimal.

gerizekalı kafam almıyor abi kusura bakmayın.benim 20 yaşına kadar büyüttüğüm,okuttuğum belki de iş-güç sahibi ettiğim,askerden sonra dönüp işi gücü olan belki aile kuran bir evladım var,hatta iki tane olsun,30 yıldır bir şekilde bitirelemeyen bir savaştan dolayı hayatını kaybediyor,teröristler tarafından canından ediliyor,her sene yüzlerce şehit veriyoruz,yine yazıyorum 30 yıldır bitremediğimiz bir iç savaşımız var,kendi öz evladını kaybediyorsun,ve sen baba olan sen,bir tane daha evladım olsa onu da feda ederim diyorsun.

ben doğuya asker olarak gitsem,o dağlarda çatışmalarda hayatımı kaybetsem,babam çıkıp televizyonda bir tane daha olsa onu da feda ederim dese kendi babamın ölü halimle ağzına yüzüne sıçarım arkadaş.hem de öyle bir sıçmak ki,ömründe göremez.

sen beni büyüttün,adam ettin,bir yerlere gelmemi sağladın,teşekkür ederim baba,ancak sen benim hayatımdan vazgeçme,yaşama hakkıma laf edecek durumda değilsin,sen buna karar veremezsin ulan!

işte bu zihniyetler,bu cahil adamlar yüzünden de bitmiyor,bitmiycek bu terör.
  • en aşağılık, en gerizekalı, en aptal, en düşüncesiz kelimelerini son raddine kadar hakeden bir ifade.

(bkz: cinayete karar veren devletin kendine vatan demesi)
    (bkz: an eye for an eye makes the whole world blind)
  • beni şahsen zorlayan bir söylem. tartışmalardaki savaş karşıtı tutumumu zayıflatıcı bir laf (argüman değil) varsa, budur işte. çünkü sonuçta bir şehit babasının, şehit annesinin evladını kaybetme acısından kaynaklanan ahlaki bir üstünlükleri var bana karşı. ne yalan söyliyim, onlara tepki vermekten çekinirim ben. ama sonuçta "yüzü olmayan insanların istediği hedefe serbest atış yaptığı" bir sözlükteyim, dolayısıyla da şu yılanlığı yapmadan geçemiyeceğim:

bu söz her şeyin açık olduğu, ak koyunun kara koyunun belli olduğu bir ortamda sarfedilmiş olsa, bir nebze anlayış gösterebilirim. ama 30 yıldır süren ne idüğü belirsiz bir savaş varsa karşımızda, ve bu savaşta kimin elinin kimin cebinde olduğu belli değilse, faili meçhul cinayetlerden bahsediliyorsa, toplu mezarlar çıkıyorsa karşımıza, bok yedirme olaylarıyla karşı karşıya kalıyorsak, ordunun yetkili ağızlarından "yaptığımız saldırılara pkk süsü verdik" gibi itiraflar duyuluyorsa,** ve sen bütün bunlara rağmen yetkililere karşı sorgulayıcı bir tutum sergilemek yerine böylesine mutlak bir edebiyat yapıyorsan hala, bence ne yazık ki savunulacak bir tarafın kalmıyor.
  • öz önce cnntürk'te bir şehit cenazesinde ,şehit annesinin laflarını dinledim de:

"oy oğlum ben seni ne zorluklarla büyüttüm,oy oğlum ben seni kara topraklara vermek için mi büyüttüm" diyordu,aynı haberde şehidin amca oğlunun da şehit olduğu belirtildi.şimdi de hala bu lafı savunanlara bakıyorum.ateşin düştüğü yer dışındakiler milli tarih ve milli coğrafya kitaplarını okumaya devam etsinler.
  • şayet bunu söylemek normal ise; "çocuğumu bu vatana helal etmiyorum" diyen kişi mi anormal? yazıktır. her şeyi tüketiyoruz, acımızı bile; kolay harcamayalım bari evlatlarımızı, dile almak bile incitici... yıllardır süregelen göstermelik milliyetçi dalgayla dalgalandı durdu bu vatan, şehit dediler, ölmez dediler inandık ve kaybetmeye de devam ettik her allahın günü, gayet de öldüklerini farkedelim artık; bari bundan sonra entrikaların oyununa alet olmayın; ne demek bir oğul daha feda ederim?
  • gündüz vassaf bu konuda "vatan için ölünmez, vatan için yaşanır" der.
hesabın var mı? giriş yap