amorphis

  • 1528
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

unutmak

unutmak birkaç aşamadan oluşuyor. önce, ilk önce, unutmaya karar vermek gerek. bu ilk adım unutma sürecinin belkemiği. yoğun bir kararlılık gerektiriyor. kendini gerçekten unutmaya iknâ etmen gerek. yoğun bir kararlılık.

karar kesinse, unutma sürecinin başladığı aşamaya geçebilirsin. bu en tehlikeli bölüm. ne kadar kararlı da olsan başladığın yere geri dönmene neden olabilecek döngüler bu aşamada seni bekliyor. bir koku, bir ses, bir imge seni ele geçirmek için bekliyor orada. ne yapsan onu hatırlatacak olan bir zaman süreci geçireceksin. tek amacı seni yakalayıp tutsak etmek onun. bu kısmı en az acıyla atlatabilmek için kendine yardımcı olmalısın. yaşam tarzını değiştirmek iyi gelecektir. gün içinde yaptığın şeyleri değiştirmeli, farklı yerlere gitmeli, hatta mümkünse bu süreç boyunca farklı bir mekânda bulunmalısın. imkân dahilindeyse başka bir şehire, meselâ ufak bir tatile çıkmalısın. yine de onu hatırlatacak şeyler sürekli karşına çıkacak. bazen o yokken yaşamının ne kadar anlamsız olduğu fikrine kapılacaksın. seni altüst edecek düşünceler sürekli kafanda dolaşıp seni huzursuz edecek. bu yüzden kendini meşgul edecek birşeyler bulmalısın. onu düşünecek fırsatın olmamalı.

yine bu süreçte uyuma süreci baş gösterebilir. bedenini yormalısın. zihnin uyumak istemese de, bedenini yeterince zorlarsan önünde sonunda yorgun düşüp uyuyacaksın. koş, zıpla, yüz. onu hatırlatmayacak arkadaşlarınla gez. yalnız dolaşacaksan da düşünme. düşünmemeyi; daha doğrusu düşüneceğin şeyleri seçebilmeyi öğrenmelisin. bu uzun ve sabır isteyen bir süreç. pes etmemelisin.

direnmelisin. başaramıyorsan eğer, malesef yanlış yoldasın. çok erken davranmışsın, kararlı değilsin ve kendini iknâ edememişsin. bu korkunç döngüye girmek istemiyorsan, bu aşamaya geçmeden önce iyi düşünmelisin. herşeyi kafanda tartıp kararını kesin olarak vermeli ve bu kısma iradeli bir şekilde geçmelisin. unutma aşamasında çektiğin acı ve akıttığın gözyaşları süreci başarıyla tamamladıktan sonra sahip olacağın anıya kaydedilecek ve onun anlamını arttıracak. yıllar sonra geriye baktığında bunları tebessümle anacaksın.

unutma aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra yeniden yapılanma sürecine giriyorsun. bu bölümde hayatına kaldığın yerden devam ediyorsun. burası "hayat güzeldir" bölümü. bu süreç doğal bir şekilde gelişiyor. bir önceki aşama tamamlanmadan buraya geçmek pek mümkün değil. unuttuğun kişiyle yaşadıkların, paylaştıkların birer anı olmaya başlıyor. bu noktada onunla tekrar görüşmeye başlayabilirsin. bu tamamen sana kalmış. onunla dost olarak kalmak istiyorsan bunu yapmalısın. bu karar içinde bulunduğun duruma göre değişebilir elbette. eğer kendine güvenmiyorsan veya onun dostluğuna ihtiyaç duymuyorsan pas geçebilirsin.

tüm aşamaları başarıyla tamamlayabilirsen eskisinden daha güçlü olduğunu hissedeceksin. mutlu ve hüzünlü acılara sahip olacaksın, -kimbilir belki torunlarına anlatırsın- ama en önemlisi, başarabilirsen birçok şey paylaştığın çok iyi bir dosta sahip olacaksın.

"some dance to remember, some dance to forget" eagles, hotel california.

devamını okuyayım »
13.01.2007 18:11