fij

  • 6226
  • 448
  • 168
  • 9
  • bugün

shchi

rus mutfağı'nın lahana çorbasıdır shchi. lahana yerine lahana turşusu kullanılırsa "ekşi shchi" denir. geleneksel ekşi shchi'ye eskiden kvas katıldığı da olurmuş.

ıspanak, kuzukulağı, ısırgan otu ile yapılanınaysa, "yeşil shchi" yani "zelyoniye shchi" denir.

bu çorbanın geleneksel ana terkibinde* lahana, et (sığır, domuz, kuzu veya tavuk, nadir olarak da balık), mantar, un, baharatlar bulunur.

günümüzdeyse et (en çok kullanılan et ucuzluğu bakımından domuz etidir), lahana, patates, domates, havuç ve benzeri sebzeler ile soğan, maydanoz, tuz ve baharat (bilhassa kara biber) ile yapılmaktadır. patates ve domates, doğal olarak amerika kıtası orijinli bitkiler olduklarından, bu otantik çorbaya çok sonraları katılmaya başlanmıştır. çorbaya aroma katması maksadıyla, defne yaprakları da konulabilmektedir pişim esnasında. bazen havuç ve soğan, önceden kavrulup, çorbaya sonradan eklenebilir. genellikle et ve lahana ayrı ayrı pişirilip çorbaya katılır.

ağdalı ve eski tarzda yapılmak istendiğinde, kıvamı artırmak için un, daha modern ve hafif bir tarzda yapılmak istenirse de, geleneksel olana katılandan daha çok su katılır. kara biber, defne yaprağı gibi çorbaya katılan kimi şeylerin, tarihte, son demlerini yaşadığı sıradaki bizans'ın ortodoks misyonerlerince bölgeye (rusya, ukrayna ve civarı) getirilip tanıtıldığı aşikardır.

shchi, çavdar ekmeği ile birlikte tüketilmelidir.

şurada, fikir vermesi açısından örnek bir tarifi bulabilirsiniz: http://www.wikihow.com/make-shchi

benzer ve daha çok bilinen bir başka çorba için borş çorbası başlığına bakılabilir.

devamını okuyayım »
30.04.2015 06:07