gezgin baykus

  • 35
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

the bourne ultimatum

jason bourne serisinin 3. filmi. serinin fanatiklerinden biri olmamdan ötürü, ayılıp bayılanların aksine hikayede yapılan hatalardan dolayı beni üzen filmdir.

--- spoiler ---

öncelikle marie'nin abisi bildiğin kardeşe evrilmiş. ilk filmdeki aktörü bu filmde oynama konusunda ikna edemediysen, bu bölümü atlasaydın paul abim. anlamsız bir sahne olmuş. bağlayıcı bir yanı da yok. bourne'un duygusal yönüne bir katkısı yok. gereksiz yani.

ikinci olarak nicky hikayesi. ima edilen "eskiden neler yaşadık, unuttun mu jason" olayları tam beyin delen bir durum. aynı kızla önceki iki filmde sahneleri var. ikisinde de ortadan kaybolmuş sevgilisi gün yüzüne çıkan kadın durumları yokken marie'nin abisi olayındaki gibi duygusal sahne yaratalım derken hikaye örgüsünü delip geçmişler.

genel olarak her filmde ortaya çıkan bir diğer "asset" ile kovalamaca, cia'in içindeki herşeyden sorumlu kötü adamın ölmesi/cezalandırılması, araba/motor kovalama sahneleri kabak tadı verdi. bir de yetmez gibi her filmle black ops'un derinliği artıyor. treadstone dediler, yetmedi black briar çıktı. o deşifre oldu, son filmde iron head çıktı. her filmin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini aynı şekilde tutup oyuncu ve mekanları değiştirmek yeterli olmamalıydı.

hiç mi iyi birşey yoktu derseniz? yukarıdaki bariz hatalara rağmen ilk iki filmle bir bütün oluşturulmaya çalışılması takdire şayandı. keşke bunu yaparken de ilk iki filmdeki kötü karakterleri bir çırpıda öldürüp işin altında yatan kötü cia başkanı başka geyiğine girmeselerdi. diğer filmin bütçesini bulamayabiliriz korkusuyla her film mutlu sonla, bu sefer cidden bitti şekilde bitip seriyi diriltmeye devam ettiler. 5. film bunun en belirgin ve en başarısız örneği. öveyim dedim, yine sövdüm.

--- spoiler ---

sonuca gelirsek casus filmleri türünün bence en başarlı örneğidir bourne serisi. bu film de eksikliklerine rağmen trilogy olarak kalsaydı bomba olacak serinin güzel bir kapanışıdır.

devamını okuyayım »