kolombre

  • 5148
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

hannibal

sezonun ve dizinin en iyi bölümünü izlemekle kalmadık, diziler tarihinin en iyi episodlarından birine tanıklık ettik s02e11 ile. twin peaks'in imgeler dünyasından beri bu denli katharsis ve orgazmik zevkler yaşadığımı hatırlamıyorum. ilk sahneden başlayarak, hiçbir zevk anını unutmamak adına zihnimi açık tuttum. notlar halinde etkilendiğim tüm anları ve diyalogları düşeyim.

--- spoiler ---

* giriş sahnesi: will'in hannibal'in türünde doğum anı. görsellikte etkileyici. ileriki sahnelerde bir terapi anında birbirlerini kendi suretleriyle görüyor olacaklar, onlara eşlik eden shiva geyiğiyle birlikte. (bakınız: 5. görsel)

http://imgur.com/a/wjlgm

* sıradaki sahne, masa sohbeti: kirazkuşunun yenmesiyle son bulan enfes diyalog, görseliyle iştahlarımızı kabarttı, vahşiliğimizi uyandırdı. (bakınız: 1. ve 2. görsel)

* freddie lounds sahte cinayeti için will ve hannibal'den gelen nefis yorumlar:
- "freddie lounds'ın yanması gerekiyordu. o, benzindi. ateş yok eder ve var eder. bu efsanelerde vardır."
- "lounds küllerinden yeniden doğmayacak fakat katili, doğacak. artık fark edilecek kişi, o."

* mason'un -çocuklarla arasının iyi olmadığını kızkardeşinin ağzından duymamızın akabinde gelen sahnede- veledin birini ağlatıp gözyaşını meyve kokteylinin suyuna katması. oryantal müzik bölüm boyunca bu keyif anlarına eşlik edecek. aynı eylemi margot ile tekrarlayışı sadece ilk sahnenin çarpıcı etkisini pekiştirecek.

* will'in, kapısına gelen alana orospusu'na ayarın allahını vermesi.

- "herkese hannibal'ın bir katil olduğunu söyledim ama kimse bana inanmadı. tıpkı senin, benim katil olduğumu söylediğinde sana kimsenin inanmayacağı gibi."
- "hannibal'ın sana iyi gelmediğini ve ilişkinizin yok edici boyutta olduğunu düşünüyorum."
- "hannibal senin için yeterince iyi. korkan sen olmalısın."

* mason'un terapi odasında koltuğa değil yatağa uzanması ve hannibal'ın bu sonradan görme köylüye hor gören bakışlar atması. çok güldüm.

* will ve hannibal'in aile sohbeti: hannibal'in kardeşi mischa, will'in doğmamış çocuğu ve abigail. hannibal'in "onu senden aldığım için özür dilerim." pişmanlığı ve bunu mimiklerine yansıtması. oh lala. bu anı iyi kazıyın, bir daha göremeyebiliriz.

* bu sahnenin bitişine eşlik eden görsel imgede; parçaları birleşen fincan, daha sonra hannibal alana'nın elini öptüğünde barut tozlarının silaha dönüşümünü, hannibal'in koku yetisinin zaten hakkını vermiş olmamıza rağmen, zenginleştirecek. (bakınız: 3. görsel)

fincan sahnesi için söylemek istediğim bir şey daha var: sezon ardı sıra çekilip yayına verildi, 10 bölüm yayınlanıp da bizdeki gibi 11.ye gelse idi, "bir kalite tutturduk, çıtayı daima üste koyalım" denmiş diyebilirdim. ne kadar beğenmiş olsam da, ilk sezonun özellikle görsel zenginliği bu düzeyde değildi. tek başına şu sahne bile adamların bu sezonun ilk bölümünden beri ne yaptıklarının gayet bilincinde olduklarını ve özgüvenlerinin tavan yaptığını gösteriyor. helal olsun.

* yukarıda bahsettim fakat kronolojik sırada geldi, yineleyeyim: shiva görseli (bakınız: 4. görsel). ve: "bir gecede halletmiş; hz. isa'yı 48 saatle geçmiş."

"shiva hem yok eden, hem de yardım edendir." (freddie lounds'un hem hayat alıp hem hayat vermesi söylemiyle paralel)

buraya kadar daha dizinin yarısındayız. 24 dakika olmuş. bu yoğunlukta bir bölüm diziler tarihinde yok.
devam edelim.

* freddie lounds'un yaşıyor olması şöyle bir sarstıktan sonra asıl bomba will ve mason karşılaştığında yaşanıyor ve tahminler doğrulanıyor: will de oyunun bir parçası fakat mason'u buna dahil ediş şekli şahane. gollum ve frodo'nun dağdaki sahnesinin eline verir bir gerilimdi, tebrik ederim.

gelecek bölümün promosunda hannibal yine yakalanmış görünüyor, o bölümde 11'in şaşaasını bulamayacağızdır fakat sezon finalinden çok umutluyum. hakkıyla bitirip şu sezonu diziler tarihine yazdırın, haydi aslanlarım.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
10.05.2014 19:10