oralardagezenadam

  • 75
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

berlin

neredeyse bir buçuk yıllık berlinli olarak bir arkadaşıma, ziyarete gelen annesini gezdirmesi için, ufak bir rehber hazılardım. buraya da bırakıyorum, belki birilerinin işine yarar. baştan belirteyim bar/pub/club konularına girmedim. o çok daha uzun ve alternatifli bir konu berlin için.

---- yeme - içme ----

cafe einstein: berlin’in en ünlü restoranlarından. akşam yemeği yemek isterseniz gidebilirsiniz. geleneksel alman yemekleri var. schnitzelleri baya ünlü. kendi yapımları olan beyaz şarapları da başarılı. bahçeli, keyifli, uzun oturmalık mekan. önceden rezervasyon şart.
https://www.cafeeinstein.com/

paris moskau: güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz buraya gidebilirsiniz. fransız/rus mutfağı fusion. yemekler baya başarılı ama biraz pahalı. ilginç olan mekanın kendisi ve sevimliliği.
https://www.paris-moskau.de/

kurpfalz weinstuben: çok başarılı bir akşam yemeği / şarap mekanı. fiyat performans oranı baya iyi. menüde olmayan şarapları mutlaka sorun, arada özel şarapları oluyor menüye koymadıkları. önceden rezervasyon şart.
https://www.kurpfalz-weinstuben.de/
not: kurfürstendamm üzerinde olduğundan, kadewe’de yürümeye başlayıp buraya akşam yemeğine gelebilirsiniz.

hackescher hof: berlin’in ünlü mekanlarından. hem restoran olarak hem de mimari olarak meşhur bir yer.

konditorei und cafe buchwald: geleneksel alman tatlılarını deneyebileceğiniz en başarılı mekanlardan. tam alman pastanesi. kahveleri de çok lezzetli ama o konuda pek çeşit beklemeyin. ürünleri çok kaliteli.
https://www.konditorei-buchwald.de/
not: bellevue palace buraya çok yakın. almanların başkanlık ofisi. gelmişken bir görüp geçilebilir.

princess cheesecake: burada da klasik alman tatlılarını bulmak mümkün. ama daha morden bir yer. adından belli olduğu üzere daha ziyade cheesecake yapıyorlar.
http://www.princess-cheesecake.de/
not: oranienburger straße’ye yakın. orenienburger straße de ünlü sokaklarından berlin’in. şöyle bir yürünebilir.

rausch: berlin’deki en iyi çikolatacı. friedrichstraße üzerinde dükkanları var. alman çikolatası denemek isterseniz ya da hediye götürecekseniz kesin gidin.
https://www.rausch.de/

the barn: berlin’deki en iyi kahvecilerden birisi. kurfürstendamm’daki şubesine giderseniz o tarafı gezmek için de bahaneniz olur.
https://thebarn.de/

kahveciler: detaya girmeden sevdiğim kahvecileri ekliyorum bakarsınız isterseniz:
https://www.fiveelephant.com/
https://www.godshot.de/
http://pureorigins.de/
http://www.sagers-kaffee.de/ (alman kahveleri için ideal)
https://okay-cafe.com/ (isveç fika usulü kahve ve tatlılar)
http://shop.roeststaette.de/ (buna gitmedim açıkçası ama çok ünlü)

benedict: mükemmel bir kahvaltıcı. 24 saat açık. sadece kahvaltı veriyorlar. ürünler çok lezzetli olsa da biraz gereksiz pahalı.
http://benedict-breakfast.de/

house of small wonder: kahvaltı için ideal. çok tatlı bir mekan. ama önceden rezervasyon yaptırmazsanız yer bulamazsınız.
https://houseofsmallwonder.de/

hofbräu berlin: almanlığa doymak isterseniz buraya gidin. bavyara usulü yemekler, bira ve müzik. bence bir kere gidip görmek lazım. sosisleri başarılı baya. bavyara’nın weisswurst’unu deneyebilirsiniz.
https://www.hofbraeuhaus.de/de/hofbraeuhaus.html
not: alexanderplatz’a yakın sayılır. o tarafı gezmeye gittiğinizde bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz.

curry 36: currywurst yemek için en ideal yerlerden. birçok yerde şubesi var.
https://curry36.de/de/

türk yemeklerine girmiyorum ancak bir çok çeşit ve lezzet bulmak mümkün. zaten döner berlin'in resmi yiyeceği. kumrucudan mezeciye, adanacıdan kahvaltıcıya çoğu şeyi bulmak mümkün.

---- tarihi berlin turu ----

bir ara bunu da detaylarıyla yazmak istiyorum. çünkü anlatılacak/detaylandırılacak çok şey var. detaya girmeden kendi arkdaşlarımı gezdirdiğim rotayı vereyim şimdilik:

reichstags (önceden randevu alınırsa içine girebilirsiniz) -> denkmal für die ermordeten juden europas -> brandenburger tor -> unter den linden -> gendarmenmarkt -> st. hedwigs-kathedrale berlin -> denkmal zur bücherverbrennung -> staatsoper unter den linden -> humboldt -> neue wache -> humboldt forum -> schloßbrücke (tam bu arada art markt kuruluyor. bakılabilir) -> berliner dom -> altes museum -> neuen museum -> alte nationalgalerie -> pergamonmuseum -> friedrichsbrücke -> james-simon-park -> hackescher markt (cumartesileri pazar kuruluyor. çok iyi değil ama göz atılabilir.) -> sbahn -> alexanderplatz -> hofbräu berlin (yorgunluk birası)

bu rotanın dışında görülebilecekler:
east side gallery, tiergarten, sowjetisches ehrenmal treptow, ddr museum, checkpoint charlie (bence bir numarası yok), potsdamer platz, schloss charlottenburg, siegessäule, kurfürstendamm (kaiser-wilhelm-gedächtnis-kirche), bode-museum, rotes rathaus, gärten der welt (çocuk veya anne baba gezdirilirken gidilebilir ama uzak), potsdam (sbahn ulaşımı var, berlin'e 45 dakika).

devamını okuyayım »