• odatv'de çıkan bir yazıda doğru noktalar bulabilmem bana da çok acayip gözüktü, ama sahiden doğru noktalar var.

"ben öyle bir laf demedim" diyeceksin, karşına ses kayıtlarını koyacaklar, sonra utanmadan hâlâ senle söyleşi yapana saldıracaksın? yok yaa? kusura bakmayın ilber ortaylı fan'ları, ama adamın dediğini yazmaktan başka bir şey yapmamış ceren çıplak. buyrun ses kayıtları http://www.cumhuriyet.com.tr/…ini_yayinliyoruz.html

söylediğiniz sözlerin manşete çıkmasından korkuyorsanız o sözleri söylemeyeceksiniz. hem "yobazlara saldırayım iyi ekmek geliyor burdan" diyeceksin hem kitaplarını timaş'tan çıkaracak onlara para kazandıracaksın hem de "lan hükümet ağzıma sıçar dur şimdi başıma iş almayayım" deyip geri vites yapacaksın ve bunca tutarsızlık içinde hiiiç tepki çekmemeyi isteyeceksin? oldu, başka?

haksızsınız, tutarsızsınız ilber bey.

ekleme: "hoca'ya saldırıyollaa yaa ne var söylemedim diye yalan söylediyse?" diyenlere kozmos akıl fikir versin. ben gazeteci olacağım, söyleşi yaptığım kişi bana yalancı diyecek, ben ses kayıtlarını ortaya koymayıp yalancı diye bilinmeyi göze alacağım öyle mi? karşısındaki yalan söylerse ceren çıplak da ses kayıtlarını ortaya kıymakta gayet haklıdır, çünkü bir gazeteci için olmamış lafları yazdığı iddiası çok ciddidir. bir daha kim ona söyleşi verir ünü öyle yayılırsa? kısaca akp'li stayla "bizden olan yanlış yapsa da üstünü örtelim"cilik yapmayın. "severim sayarım ama yanlış yapmış" diyenleri tenzih ederim. ayrıca egemenlerle, iktidarla arasını her zaman iyi tuttuğu, rüzgara göre konum aldığı eleştirileri de gayet hakkaniyetli. eleştiriyi yazan kişi ve yayımlanan yerden hayır gelmez o doğru, ama bu eleştiriler de doğru, yiğidi öldürün hakkını verin.
  • babası türk tarih kurumu bünyesinden emekli olmuş bi' babanın oğlu olarak kendisi hakkında kelam etme hakkını kendimde görüyorum.

ilber hoca ile tanışıklığım, ilkokul yıllarında kurumun koridorlarında denk geldiğimiz anlara tekabül eder. birkaç on defa denk geldik, kısa sohbetler, başımı okşayıp babama zeki çocuk iltifatları, kendisine evrim teorisini anlatmamdaki gudik şapşallıklarım, 2002 tarih kongresinde koca kurumda powerpoint kullanmasını bilen bilgi işlemci olmaması nedeniyle dümene geçmem, kendisinden iltifat almam filan, euhe. neyse kendimi yağlama faslını bitirdim.

babamdan bildiğim ve büyük sohbetlerinde kulak kabartmam neticesinde, ilber hocanın hiçbir dönemde siyasete bulaşmadığını biliyorum. hatta ve hatta, 80 döneminde darbeden sonra top sakalını kesmeye direndiği için dil tarihten ayrılan ilginç bi' adam.

kongreler zamanı tebliğ yapan hocaların bulunduğu salona arkasında bi' öğrenci ordusuyla gelir, tebliğin ortasında konuşmanın seyrini beğenmezse çıkardı, öğrenciler de hurra arkasından tabii. görmedim ama kürsüdeki hocaya "yalan söylüyorsun, o işin aslı öyle değil" dediğini babam rivayet eder.

hasılı; tarih birikimi tartışmasız olan hocanın son yıllarda magazine meze edilerek yaptığı konuşmaları, alakasız insanlardaki "ilber hayranlığını" ağzım açık izliyorum. lan kaç tane tarihçi tanıdınız hayatınızda, kaç akademik tarih kitabıyla içli dışlı oldunuz, sizdeki bu insanlara değer biçme, bu özgüven nereden geliyor?

türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük tarihçisi demiş haspamın biri, şeytan diyor çarp ağzına terliği!

daha düne kadar "yaşayan" en büyük tarihçi halil inalcık idi. ki ilber hoca koca egosundan bahsini açmaktan hiç hoşlanmasa da öyledir, halil inalcık ilber ortaylı'nın hocasıdır, daha yeni kaybettik. biliyorum ki adını duyanlar burada bile azınlığın azınlığındadır.

türkiye'nin gelmiş geçmiş tarihçisi kıstası çok saçma ve desteksiz olabilir belki ama, cumhuriyet döneminden beri bu ülke ne tarihçiler gördü, ne tarihçilerimiz uluslararası camiada el üstünde tutuldu, bilseniz utanırsınız bu gereksiz yıkama yağlama triplerinden...

fuad köprülü, ismail hakkı uzunçarşılı, kemal karpat, enver ziya karal, halil inalcık ve sayamadığım bütün büyük tarihçilere saygıyla...
  • sosyalistten sonrasını okumadım.

edit: azmettim ve yazıyı okuyabildim zor da olsa. adam resmen ilber ortaylı egemenlerle iyi geçinerek bir yerlere gelebildi, diyor. varın siz düşünün. ha bir de biraz kürt, ermeni, rum diyim de büyük solcu desinler; egemenler, aydınlar sosyalizm diyim de büyük aydın desinler diye de eveleyip gevelemiş.
  • timaş gibi yobaz bir kuruluştan kitaplarını yayımlatan hocanın aydın olup olmadığı tartışması pek yersizdir. hoca çok okumuş bir türk-islam imparatorluğu sevdalısı sağcıdan fazlası değildir. bizi çok etkilemeyen yazı ilberhocahayranları güruhunda birkaç kişinin aklını çelebilir.
  • ilber ortaylı en iyi tarihçi değildir. hele gelmiş geçmiş tanımlamasını hiç hak etmez. ortalamanın üstüdür. yıllardır çok dil bilmesinin verdiği avantajla arşiv araştırmıştır. arşivden öğrendiklerini aktarır. dış literatürde adı sık anılmaz hatta çok nadir anılır. kendisinin ortaya koyduğu bir tez ya da çözümleme göremedim.

bazen de yanlış bilgiler verebilmektedir. bu ay bitirdiğim kitabında ingilizler osmanlı'nın 1. cihan harbine gireceğini tahmin etmiyorlardı, 1. cihan harbinden önce ingilizler dünyayı tanımıyordu gibi akıl yakan tespitlerde bulunmuştur.

kısacası tu kaka etmeyin ama göklere de çıkarmayın. kendisi devlet vakanüvisi olma yolunda ilerlemektedir o kadar.
  • katılmadığım bazı noktalar olsa da, güzel ve doğruluk payı yüksek bir eleştiri. ilber ortaylı'yı severiz, sayarız ama özellikle son aylarda yaptığı açıklamalar bu eleştiriyi de çok daha fazlasını da hak ediyor.
  • osman çutsay (bkz: yurdakul er) imzasını görünce okumaktan vazgeçtiğim yazıdır. bu yüzden sadece başlığıyla ilgili konuşmak istiyorum.

tehlikeli bir başlıktır. allah esirgesin hoca'nın başına bir iş gelecek olsa, bu yazının başlığının (bkz: birileri ilber ortaylı'ya dur desin) "şifreli eylem talimatı" olduğunu iddia edebilecek en az üç gazete biliyorum: (bkz: akit) (bkz: akşam) (bkz: star)

"uzmanlar, üst aklın güdümündeki fetö-pkk-daeş ittifakına son olarak doğu perinçek'ten ayrılan bazı grupların da katıldığını belirtiyor."

türk milliyetçisi fetö, kürt pkk ve ümmetçi ış-it'in birleştiğine inanan geri zekâlı buna niye inanmasın?
  • taraf tutma kafasına neden giriyorsunuz anlamadım ben. yok solcular böyleymiş de aydın şöyle olurmuş da hoca 145 tane dil biliyormuş da ot bok kıl yün. sözün özü adam röportaj vermiş türkiyeyi cahiller yönetiyo demiş. gazete de bunu röportajın manşeti yapmış. sonra ben öyle bişey demedim demiş hoca. bunlar da ses kaydı yayınlamış al işte dedin diye. hakkaten de demiş. neyini savunuyosunuz ki anlamadım ben. nasıl bi taraftarlık bu ilberhocaspor.

tanım: bir söylem
  • aydin = aydinlanmis = illuminated = illuminati

buyuk resmi gosteren bu yaziya cok sey bocluyum.
  • ilber hocanın fanı degil ama cok begenen ve takdir eden mumkun oldugunca medyatik olmadigi zamanlardan beri takip eden bir şahıs olarak önce ne zırvalamış bu odatv ilber hoca icin?diyerek ön yargıyla baslayarak okudugum yazının başlıgı.
    guzel noktalara değinmısler.haklılar.ulkenin icinden gectigi durum aydın ayıracı gibi.aydin halkı asagılamaz sen, ben,o gibi.aydın yeri geldiginde halkla bir bedel öder.suya sabuna dokunmadan birikimini medyadan paylasmakla,halka cahil demekle aydın olunmaz onu mahalle kahvesindeki cahil mehmet de söylüyor.elestiri yazisi saldırı amaclı yazılmıs bos laf kalabalıgı değil.dogru noktalara dokunmuş.
    ilber hoca büyük deger ama ülkeden tıpkı biz eksıciler gibi umudu kesmis bi büyük.
hesabın var mı? giriş yap