• üst üste gelen iki acı tecrübeyle tövbe ettiğim süt ürünleri markası..

genellikle tercih etmesem de akşam iş dönüşü uğradığım a101'den çıkıp doğrudan eve gideceksem, yani başka markete uğramaya pek enerjim yoksa aldığım bir süttü bu.. uht olanını hiç denemedim, hep günlük olanı aldım.. her seferinde de güya tam yağlı günlük süt olmasına rağmen o alıştığımız süt yağı tadını pek bulamadığım için pişman olmuşumdur.. ama dedim ya, ara sıra mecburiyetten aldığım için çok da dert etmezdim..

yıllar böyle geçip giderken ömür sermayem de günden güne eriyor, malum sona büyük bir hızla yaklaşıyordum.. derken, an itibarıyla yaşadığımız 2024 yılı ocak ayı içerisinde bir hafta arayla aldığım iki süt de son kullanma tarihine daha altı (6) gün olmasına rağmen arka arkaya bozuk çıktı..

ama ne bozukluk..!! *
    bildiğimiz alıştığımız tarzda bir bozulma değildi bu..

ailem beni ufacık bebelikten itibaren zorla içire içire müptelası yaptığı için süt belasına düşmüş ve dolayısıyla süt tadı hakkında biraz fikir sahibi olan bir amcanız olarak bozuk süt denen şeyi ufacık bebelikten beri kokusundan tanırım.. ekşiyen süt buzdolabında saklanmış olsa bile kendine has bir koku taşır.. ve fakat, a101'in jenerik markası olan birşah'ın sütü ise leş gibi bozuk olmasına rağmen asla kokmuyor..?!?!! sanki kesilmiş gibi pürtüklü bir dokusu var ama en ufak bir kötü koku yok içinde.. bu duruma şaşırıp tadına bakmaya kalkarsanız çok keskin ve metalik bir acı tatla kavruluyor diliniz..

yanisi o ki, a101'in çılgın mühendisleri muhtemelen bir şekilde yapay süt üretmeyi başarmış ama laboratuvar deneyleri sonlanmadan piyasaya sürdükleri için çuvallamışlar sanıyorum.. pastorizasyon dışında işlem görmemiş bir günlük sütte böyle bir tat ve koku(suzluk) olması mümkün değil..

sahlanankoc gıda servisi istanbul'dan üzülerek bildirdi..

____
    tam yağlı günlük edit:
    aziz dostlarım, kardeşlerim, sevgili zeytinburunlular;
    çok fazla mesaj geldi bu konuda.. evet, birşah süt'ün bir üretici olmadığını, a101'in duruma, zamana ve lokasyona göre bir çok farklı üretici ile çalıştığını ben de biliyorum.. konuyla hiçbir ilgisi yok, ama biliyorum evet..

madem genel bir merak söz konusu, en baştan bilgisini vermediğim için affınıza sığınarak söyleyeyim; üst üste bozuk çıkan bu her iki sütün de üreticisi balkan süt ürünleri adlı üreticiydi.. sütlerin üretim parti numaraları farklı.. ayrıca biri 500ml lik daha önce görmediğim bir ambalajda iken birkaç hafta sonra aldığım klasik 1lt'lik ambalajdı..

sütünüz bol olsun..
  • son kullanma tarihi geçmemiş halde a101'den aldığım sütü kaynattım durum bu görsel

17 lira olum bu süt.
    valaha hayattan soğuyorum bu ülkede.

tanım: adı süt kendisi çökelek.
  • sütü çok seven bir insan olarak içemediğim sütlerden birisi. zaten sağolsun bu paket sütler tatlarını bozduğu için artık direk memeden içiyoruz sütü.
  • resmen evde süt tatlısı olduğu için üzüldüm bugün. beni bu hale düşürdü bu ürün.

bunun laktozsuz olanından 3 kutu aldık denemek amaçlı. denemeye olan inancımı sorguladım bu süt yüzünden. o yüzden "beğendim" "sek sütten farksız" diye yapılan yorumların sponsorlu olduğuna inanıyorum.

'niye' diye soracak olursanız; bir kere bir süt ürününü beğenmek için o ürünün sütten imal edilmiş olması gerekir. bunun paketinde süt yazıyor ama ben bunun süt olmadığına nerdeyse eminim. olsa olsa %80 oranında su katılmış süte şeker, pirinç unu gibi kıvam arttırıcı ne varsa basılmış sonra da ambalajlanmış bir ucube olur.

biz dün bu üründen (ürün diyorum artık süt denmez buna) tatlı yapmaya çalıştık. yapanlar bilir normalde süte şeker, un, yağ katarsın muhallebi kıvamında bir şey olur. bu bozulmuş süt kıvamına gelebildi ancak, daha fazla katılaşamadı. zaten tadına bakınca hemen anlıyorsun niye katılaşmadığını. sütten pirinç unu tadı gelir mi ya?

almayın aldırmayın. varsın süt pahalı olsun.
  • a101 marketlerinde satılan süt markası.
  • ekşi süt
  • ankarada balkan süt ürünleri tarafından ve sütman süt ürünleri tarafından üretilenler var.

kaliteli olan balkan süt ürünleri olan.

sütman üretiminden uzak durun.
  • yaklaşık iki senedir hiçbir sütün kalitesini sorgulamıyorum sözlük. sorgulamayı geçtim, tadı da artık benim için önemli değil gibi geliyor. gevreği suyla yiyemiyoruz ya mesela, onun gibi işte. birşah'mış migros'muş ne önemi kaldı ki.

keşke "aslında süt yetişkin insan için zararlı"cılardan birisi arkadaşım olsa da artık böyle bir şey için hüzünlenmesem.
  • yağ oranı %3.4 idi (ki bu da uht sütler arasında en iyilerdendi) ama yeni kutularda yağ oranını %3.1'e düşürdüklerini gördüm. ayrıca kapağı da kalitesizleştirmişler, eskiden çevir aç kapaktı.

hoş sattıkları fiyata bakınca adamlara da bir şey diyemiyorsun.
  • su kıvamında ve her gün yatmadan önce süt içen insanın asla beğenmeyeceği içecek.

üreticisi danone ama danone markalı sütün yanından bile geçemez. o yüzden yarı yarıya fiyat farkı var.

ucuz etin yahnisi için şöyle böyle diyooolllaa!

ama bak dost süt için aynısını diyemem. o çok daha iyi. a101’in diğer ürünleri iyi olabilir ama sütü bozuk...
hesabın var mı? giriş yap