• geçtiğimiz ekim ayından beri sahibi olduğum alman mühendisliği harikalarından iki tekerlekli götürgeç.

r1300'ün berbat ön tasarımını gördükten sonra bayiilerde hala bulunabiliyorken aldım geçtim r1250 adv gs trophy modelini.

3200 km'de şu an ve kısaca artılarından bahsetmem gerekirse;

-africa twin adv'ye göre yere çok sağlam basıyor, hareket ettiğiniz anda devasa cüssesine rağmen ağırlığını hiç hissettirmiyor. boxer motor sayesinde ağırlık merkezi aşağıda olduğundan bu da rahat kullanıma ve yere sağlam basmaya sebebiyet veriyor.

-yine africa twin'e göre yumuşak ve süper konforlu selesi. africa'dayken kıçım bir saat sonra uyuşmaya başlıyordu. bununla antalya lara'dan artçılı biçimde kontak açıp, altınyaka-kumluca dağ yolundan kaş'a girip kontağı kapattım. dönüşte de kemer sahil yolundan yine tek kontakta geldim. 1 dakikalık yol kenarı molası dahi vermedik. hem sele, hem süspansiyon hiçbir şekilde yormuyor. 30 litrelik depoyu bitirene kadar durmadan yol gidilebilir bu motorla. ne kadar sağlıklı olur, o tartışılır tabii :)

-paralever ve teleleverin sağladığı muazzam konfor. sert frenlemelerde öne dalma yapmaması. artçıdan hiç kafa yememek.

-abs pro sayesinde kombine frenleme. çoğu zaman sadece ön freni kullanıyorum, arka fren varlığını unuttum diyebilirim. sadece yavaş sürüşte arka fren kullanıyorum.

-şaşırtıcı yakıt tüketimi. artçılı ve topcase'li, virajlı dağ yolları ağırlıklı sürüşüme ve yeri gelince limitlerde gitmeme rağmen 3200 km'nin ortalama yakıt tüketimi 100km/5.6 litre. çok yumuşak ve düz yol sürüşlerinde 5.0 litre tüketimi yakaladığımı da söylemeliyim.

-muazzam viraj kabiliyeti. bunu kelimelerle tarif etmem biraz zor. şöyle diyeyim; africa ile tek başıma korkarak girdiğim virajlara, artçılı biçimde çok yüksek yatış açılarıyla girip çıkıyorum ve en ufak bir tedirginlik yaratmıyor. connected ride uygulamasında sürüş sonrası kaç derece ile yatırdığımı gördükçe şok geçiriyorum :)

şimdilik olumsuz olarak gördüğüm tek yanı işletim maliyetleri ve 1200cc üstü sınıfta olduğundan saçma düzeydeki motorlu taşıtlar vergisi.

3 kasım 2023 günü 1000km rodaj bakımına 5600 lira ödedim. kilometreler arttıkça karşılaşacağım bakım maliyetlerini hayal edemiyorum. 2024 yılı mtv'si ise 8106 lira. düşük yakıt tüketimi avantajının üzerini ödediğim bir vergi ile çiziyorum maalesef.
  • her yıl yeniden çıkan değil bu yıl ilk defa çıkan motosiklet modeli.
    (bkz: bmw r 1200 gs)
  • b segment binek arac fiyatina alabileceginiz muhtesem bir enduro motosiklettir.

(bkz: air head) her zaman bir efsanedir. o ayri. ama gercekten cok paraniz yoksa, biraz pahali bir oyuncak olur.

yavasini, hizlisini, konforunu falan konusmaya gerek bile yok zaten oralari cook uzun zamandir asmis bir alettir. ama hem ilk alim maliyeti, hem işletme maliyeti ile cok zengin degilseniz(bunu ikinci kez yaziyorum dikkat ceksin diye) zamanla belinizi buker, bu sefer o size binmeye baslar.
  • bir onceki modelden farklari:

* 50 cc hacim artisi
    * euro 5
    * +15 beygir
    * shiftcam teknolojisi
    * farkli renkler
    * guzel bir fiyat etiketi *

yarin deneyecegim, 2018 ile aradaki farki gorunce buraya tekrar yazarim.
  • çok güzel motor ama 1290 advanture 130 bin lira fiyatıyla hala ulaşılabilir durumda iken bu kadar para dökmek mantıklı olmaz.
  • 2015 modeli ile africa twin 2020 l2 dct arasında kaldım. 2015 ve üzeri kullananlardan tavsiye almak için beklemedeyim (bakım maliyeti, şehir içi kullanım gibi)
    not: 2017 model africa twin dct aldım. manuel şehir içi kullanım ve görece büyük motor gözümü korkuttu. keyif için ileride alacağım seni bebeğim :-*
  • tam bir bebek.
    hayallerimin bebegi.
    far ampulunden , grenajina, egzoz borusu kalkanina her seyine hastayiz, hastasiyiz.
    benim olacaksin, elbet bir gun.
  • eşim ile birlikte en büyük hayalimiz. evet 275 bin tl lik fiyatıyla epey uzak bir hayal
  • bu entry'de bir gün birşeyler yazabilme umudu bizi ayakta tutan
  • triumph tiger 1200 rally explorer ile arasında kaldığım ama kendisinden yana karar kıldığım motosiklettir.

bu segmentin öncüsüdür. tek tek özelliklerine bakınca kendisinden daha iyi motosikletler vardır:

multistrada daha güzel, güçlü ve teknolojiktir.
    1290 adv daha güçlü ve daha hafiftir.
    africa twin daha hafif ve pratiktir.
    tiger 1200 hem şaftlı hem daha güçlüdür.

ama bu segmentte bir macera motosikleti istiyorsanız optimizasyonu en iyi makine budur.

tabii önce elimdeki motosikleti satmam ve üzerine biraz nakit bulmam lazım. umarım 2024'te benim olursun…
hesabın var mı? giriş yap