• adini almanya'daki einbeck sehrinden alan yuksek alkollu bir lager* turu. orjinal olarak koyu maltlardan yapildigi icin kahverengi imis; bugun kahverengi, kizil ve koyu sari olabiliyor. dopple bock, maibock, eisbock gibi alt turleri var.

bocklarla ilgili ilginc bir detay, zamaninda alman rahiplerin cok yaptigi bir bira olmasi. rahiplerin tuttugu uzun bir oruc icin* bira yemekten sayilmadigi icin onlar da olabildigince yuksek besin iceren biralar yaparlarmis. bock yuksek alkol orani ve besin degeri bu is icin ideal tabi.

bazi bock orneklerini su resimde gorebilirsiniz: http://flickr.com/photos/gozubuyuk/1417581931/
  • yaklaşan weihnachten ile birlikte marketlerde ve barlarda yerini alan bira. %7 civarı alkol oranıyla bu soğuk ve karanlık kış günlerinde özellikle alman ve avusturyalıların içini ısıtmaktadır. her ne kadar daha çok christmas döneminde ortaya çıksa da yılın her zamanı temin edilebilir; ancak sadece yılın bu zamanı büyük bira devlerinin bock ürettiği görülür. yüksek alkollü bira denmeli midir bilemem bu bock bira için. almanya ve avusturya da ekseriye %5-5.5 arasında alkol içeren biralar tüketildiği için buralarda yüksek alkollü biradır denebilir. bununla birlikte belçika da bu biraya yüksek alkollü derler mi, hiç sanmıyorum(severek içtiğimiz leffe gibi %6.5-8 arası biralar tükettiklerine göre bence demezler). öte yandan alkol oranına bakıp da bizim efes extra gibi düşünmek olmaz, nitekim bock biranın içimi dolgundur; ama yudumlarken acı tat bırakmaz efes gibi. normal biralardan hangisine benzer derseniz ben en çok polonyalı strong a benzetiyorum bock biranın tadını. bu arada bu yazılanlar dopple ya da triple bock için geçerli değildir.
  • bok evet bildiginiz bok kelimesinin, hayatin binbir cilesinden, felegin turlu turlu cemberinden gectigi yetmezmis gibi bir de hergun ingilizce konusmak zorunda olan fatal error vermis bir bunye tarafindan vucut bulmus ariza yazilisi...

evet... bock gibi hissetmek yazdim bugun bok gibi hissetmek yerine. bunu da gorecektik ey eksisozluk ahalisi
  • esasen almanca koyun veya keçinin erkek olanına verilen isim.

koç: schafbock
    teke: ziegenbock
  • evde kitten yaparken 1 ay kovada 1 ay şişede bekledikten sonra gerçekten de hayvan gibi güzel olan bira. kavruk maltın sunduğu kahve ve karamel notaları coşturuyor.
  • ev yapımında şişede 2,5 ayda efsane oldu. ama efsane olur olmaz bitti. en az 2,5 ay beklemeden sakın içmeyin bu mereti. resmen heba etmişim. şişede minimum 3 ay beklemenizi öneriyorum :)

güzel biradır. 5 arkadaşa falan içirdim son şişeleri. hepsinin dibi düştü :)
  • koyu, hatta siyah rengine aldanılmaması gereken gazozdan bile hafif olan bir bira stili. butik yapanlara şiddetle tavsiye edilir.
  • bir dahaki sefer kitini alıp evde yapacağım siyah bira çeşitidir.
  • dark biradır. biraz serttir belçika menşeili bira.
hesabın var mı? giriş yap