şükela:  tümü | bugün
  • bodrum bodrum' a misilleme icin yapilmi$ immortal ayatollah parcasi.
  • şu andan itibaren bir web sitesi de olan film.

http://www.bornovabornovafilmi.com/

filmin künyesinde katkıda bulunanları okuduktan sonra, neden bu kadar az diye kendi kendime sorduğum film.
  • çekimlerinin bir bölümü bizim evin önünde geçmiş filmdir.

--- spoiler ---

duvarda muhabbet sahnesi var, bakkal da bizim bakkal, bıçaklı sahne de vardı yanlış hatırlamıyorsam. motosiklet'in üstünde laf atıyordu eleman diğer elemana.

--- spoiler ---

(bkz: filmi izlemeden spoiler vermek)

birkaç saniyelik de olsa balkonda görülebilmekteyim figüran olarak, ama para almadım.
  • inan temelkuran yaşadıklarını anlatmış olmalı. yoksa bu kadar yoğun bir film nasıl çıkabilir? ama ben de yaşadım bunları, o filmdeki insanlar da gerçekten yaşıyorlar. bi filmi izledikten sonra bir kaç gün tokat yemiş gibi dolaşmayı seviyorum. bu film bana bu hissi yaşattı. bir de eskiden zeki demirkubuz filmleri yaşatırdı bu hissi. ama inan temelkuran ın filmini izleyince ikisinin arasında bir fark olduğunu da gördüm kendimce. zeki demirkubuz "kenarda köşede kalmış insanların öykülerini" anlattığını söyler. ama onların nerde yaşadığını bilmiyorum ben. inan temelkuran ın anlattığı insanların nerde yaşadığını biliyorum. altın portakal da izledim ben de. galaya davetiye kalmamış. başka gösterimde izledim. çok severek alkışladım. diğer filmlerini de izlemeliyim ama ben inan temelkuran ı benimsedim.
  • heyecan verici bir deneme, ümit vaad eden bir yaklaşım, yakın hissettiğim bir ses, ustalığa manyel öyküleme ve dramatik kurgu, 'yeni' aktörlerin hemen hemen hepsinden fışkıran sıradışı oyunculuk. iyi yani.

ama iyi yazdın mı fanboy oluyon, o yüzden kötüsüne de gireyim: mavi yeşil reklam filmi tonlu kötü kalır korekşın, kendini sık sık tekrar/ihbar/izah eden ve mükemmel bir hassasiyetle yakalanmış 'yerel ağız-argo'ya yetişemeyen kimi kimi diyalog sakilliği, montaj-kurgu'nun yeni yönetmen tarzı sarkmışlığı.

ama son tahlilde de, muhasebede de, izlediğime (kişisel sebeplerle de olsa) çok sevindiğim bir film oldu. inan, benle temasa geç, emailımı bul, buluştur. konuşmamız lazım.
  • 46. antalya altın portakal film festivali'nde siyad ulusal yarışma ödülü'nü kazandı. bir dönem bornova'da yaşamış biri olarak yakınlarda bir yerde vizyona girer de izlerim diyerek merakla beklemekteyim.

edit : "en iyi kurgu" ödülünü de kazandılar.

en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü de damla sönmez'e gitti.

(bkz: dominating)

edit 3 : en iyi erkek oyuncuyu da öner erkan aldı yine bu filmden.

en iyi filmi de aldılar. bu epey sürpriz oldu işte.
  • en iyi film odulunu hakkiyla almistir, ayrica kosmos filmiyle de paylasmistir.
  • yilin pek guzel, pek temiz, ustelik de pek durust ve kalbi dogru yerde bir kac filminden biridir bornova bornova, aldigi odulleri kendi filmim alsa bu kadar sevinirdim...
  • son sahnesine kadar oldukça iyi giden, ama kısa film gibi biten sonuyla olmamış dedirten film. öner erkan çok iyi bir iş çıkarmış ve ödülü hak etmiş, ama en iyi film ödülünün kosmos'la paylaşılması, bence kosmos'a haksızlık olmuş.