• sözlüğü şunun şurasında 2003 senesinden beri takip eden bir internet kullanıcısı olarak şu günkü durumu göz önüne aldığımda ne kadar da doğru bir iddia olduğunu idrak etmiş bulunmaktayım.

tabi ki özgür bir platform olarak kuruluşundan bugüne "her kafadan ses çıkması" sözlük için normal bir durumdur ve doğru olan aslen budur ama "her kafadan ses çıkması" dahi kişilerin birbirini dinlediği ve buna göre konuştuğu bir ortam gerektirir.

şu ana dek gerek medyada, gerekse kulaktan kulağa ekşi sözlük'ün "ekşi" sıfatını ne kadar hakettiği konusunda sayısız yorumlar yapıldı. ekşi sözlük, yurdumun çoğunluğuna tekabül eden o irc'e girip karı kız kovalayan, gs_1905, polatalemdar-85 gibi nicklerle forumlarda birbiriyle alakasız değerler için köpek gibi dalaşan o boş beyinli türk gençliği yanında her zaman apayrı bir alt kültür, gümbür gümbür gelen bir anti-düşünce tarzı olarak bu denli büyüdü. sözlüğü sözlük yapan, bu günlere getiren bu özelliğiydi.

işte bendeniz, sözlüğün belirli ortak bir fikre, zikre sahip olduğu o günlerde sitenin altında yazan şu yazı karşıma çıksa muhakkak irkilir, "ne oluyor yahu? sözlük ne derse doğrudur bi kere!" derdim ve uyarıyı sallamadan işime gücüme devam eder, sözlükten her gün bir şey öğrenmeyi sürdürürdüm. ama yirmibin küsür yazara sahip olan şu günlere baktığımda alttaki yazıya sonuna kadar hak veriyor ve tüm kalbimle katılıyorum.

evet!

haftanın en beğenilen-en kötü entryleri istatistiğinde her hafta onlarca sebebini anlamadığım bir nefret, fanatiklik, ve bağnazlıkla döşenmiş fener, galatasaray entry'si görmüş ve bundan kusma derecesine gelmiş, futboldan anlamayan bir pısırık olarak..

sözlüğün şu ana dek bir kaç istisna haricinde yanından bile geçmeyen cinsel ayrımcılık sığlığını artık pc başında buram buram koklamaya başlamış ve yeri geldiğinde erkek olduğundan utanmış bir ibne olarak..

son günlerde her başlıkta ayrı bir ırka, ayrı bir azınlığa, ayrı bir ülke insanına nefret kusan, ırkçılığın doruklarında gezen entry'lere denk gelmiş ve hala böyle insan organizmalarının yaşayabildiğine kendimi inandırmaya çalışan bir bölücü olarak..

düşünce tarzı ve beyin işleyişi doksan yaşındaki bir haminne ile aynı derecelerde gezen binlerce garip yaşam formunun akılları sıra sözlükteki hakim fikirlere karşı savaş açtığına tanık olan abdestsiz, cenabet bir günahkar olarak..

utanmasa mango'dan yaptığı alışveriş fişini paste'leyecek kadar tüketim ve trend delisi olmuş, köşe bucak kaçtığım insan türünün en son tahmin ettiğim yerde, sözlükte patır patır önüme dökülmeye başladığını görmüş beş parasız, zevksiz bir insan evladı olarak..

sırf yazmış olmak için yazmak adına yollanmış chat dilinden bile daha cıvık, daha boş, daha anlamsız yüzlerce entry'i her gün görmekten bıkmış, ve dahası bu tip entrylerin sahibi olan insanların halen sözlükte cirit attığını da fark etmiş duyarlı bir vatandaş olarak..

ben de artık kabul ediyorum:

bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir!! yalvarırım inanmayın, etkilenmeyin.. gülün geçin!
  • ayni "bütün genellemeler yanli$tir" gibi paradoksal bir önerme olmu$ bu.
    bu sitede yazilanlarin hicbiri dogru degilse, "bu sitede yazilanlarin hicbiri dogru degildir" de dogru degildir.
    degil midir?
  • insanı şöyle bir baştan aşağı titreten cümle.. nasıl yani ? sevgililer geldi geçti, yapılan sekisler iş tutmalar, kişi, kurum adı verilmeden yazıldı, okullara girildi okullar bitti, yeni okullar oldu, iş oldu güç oldu, konserler festivaller görüldü sözlüğe aktarıldı,arkadaşlıklar kuruldu, düşmanlıklar oldu, yeri geldi flashbacklerle el kadarken annemizin babamızın gözünün içine baka baka altımıza sıçtığımızı bile yazdık, ortaokul aşkları, lise aşkları, üniversite aşkları, ayrılıklar orta çapta bi hayatı bikaç bin satır yazıya sığdırdık. yalan mıydı bunlar sözlük?
    (bkz: şimdi bana kaybolan byte larımı verseler)
  • ekşi sözlük'ün 6 senede geldiği noktayı gösterir.

1999: "dünyanın en tutarlı, (...) en doğru bilgi kaynağı"
    http://ssg.sourtimes.org/files/eskisozluk.gif

2005: "bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir".

yani: doğru değil, tutarlı zaten değil. semantik açıdan yanlış, semiyotik olarak tutarsız. sözlüğün kendisi zaten anlatıyor durumu, bize ona kulak vermek düşüyor sadece...
  • ilk gördüğümden beri bir şaka, paradoksal bir sözlük komikliğinden öte bir şey olmadığını düşünürdüm ama şaka maka sözlük yazarları tarafından ciddi ciddi bir kalkan zannedilmektedir. son banu güven asparagasından sonra yapılan yorumlarda da gözüme çarptı.

sözlükte heyhüla gibi haşmetli götümüze girebilir fenomeni varken, bir yandan "sözlüğü çok ciddiye almayın yæ" deyip, bir tek bu sözü ciddiye almak makul mü?

kaldı ki yazdıklarınızın doğru olmadığının ibraz edilmesi sizi söylediklerinizin sorumluluğundan kurtarmaz zaten.
  • başlangıcı aynı devamı değiştirilmiş ama çok daha güzel olmuş sayfa altı yazısı paragraf girişi. devamı şu şekilde;

"bu sitede yazilanlarin hicbiri dogru degildir. site icerigi kucukler icin sakincali olabilir. yazilardan yazarlari sorumludur. kaynak gostermeden alintilanamaz. devlet tarafindan atanmis bir kurumun internet uzerinde kimin hangi bilgiye ulasip ulasamayacagina karar vermesi insan haklarina aykiridir. web siteleri kullanicilarin istekleri dogrultusunda baglandiklari yerlerdir. kullanicilar isterlerse bir web sitesine baglanmayabilirler. bu gucleri ve imkanlari mevcuttur. bir kullanici bir siteye baglanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkidir. baglanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkidir. halkin kendisine hizmet etmesi icin gorevlendirdigi kurumlar hadlerini asip halka neye ulasip ulasmayacagini bilmeyen cahil cuhela muamelesi edemezler. ebeveynlerin cocuklarini sakincali iceriklerden korumasi icin cok sayida bedava ve ucretli yazilim mevcuttur. bu yazilimlar bir web tarayicisini kullanmaktan daha karmasik teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini kucuk dusurmesi ve ebleh yerine koymasi yasaktir. "

kurumların cahil cühela muamelesi edememesi hadisesine bayıldım.muhteşem olmuş, hazırlayanın da, ekleyenin de eline diline dimağına sağlık.
  • eski ekşisözlük'ün ironi ve mizah yönünü ifade eden eski bir girizgah. şimdi artık yeni ekşisözlük var.
    logo üzerine gelince görünen frank zappa vecizesi yok, aramızdan ayrılanlar yok, entry numarası yok, michael jackson yok, excel kamuflajlı tema yok, bi bok yok.
  • entry taşıma sözkonusu olduğunda unutuluyor nedense.

madem bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir, öyleyse entrymi konsepte aykırı olmadığı halde kafana göre neden daha uygun olduğunu düşündüğün bir başlığa taşıyorsun?

"domates" başlığına "hayvandır" diye yazdığımda bir şey yapamıyorsun, zira taşıyacak bir başlık bulamıyorsun.
    peki taşıyabileceğini düşündüğün bir başlık bulduğunda entrymi hangi cüretle ve neye dayanarak sınırdışı ediyorsun?

buradan şunu mu anlamamız gerekiyor: "bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir ama doğruymuş gibi görünmesi için elimizden geleni yapmalıyız" akabinde kime göre neye göre
  • (bkz: paradoks)
  • sanırım hukuki mevzular için alınmış bir önlem. bu dizide anlatılanlar tümüyle hayal ürünüdürün sözlük formatı. "buyur abi as kes" kısmı da kaldırılmış olduğuna göre "artık bizi ırgalamaz ağrıtmayın başımızı" gibi bir anlam çıkardım ben...
hesabın var mı? giriş yap