şükela:  tümü | bugün
 • 600'den fazla odası bulunan, ingiliz kraliyet ailesinin yaşadığı saray.
 • (bkz: buck house)
 • bütün sıkı güvenliğe rağmen bir ingiliz vatandaşın kraliçenin yatak odasına kadar girebilmeyi başarmış olduğu saray. elizabeth daha sonra kendisini affetmiştir.
 • önü mütemadiyen turist kalabalığı olan -en uygun saatler sabah saatleridir gitmek için efendim- londra daki saray. simge halini almış bir yapıdır. varana kadar geçilen yemyeşil yollar ve önündeki kalabalık daha akılda kalıcıdır binanın kendisinden. londraya giden hemen hemen herkesin -big ben'le beraber- önünde resmi bulunan saraydır.
 • bir geceligine bekarliga veda partiniz icin veya uzun sureli devremulk olarak kiralayabileceginiz mekan. (keh keh keh)
  http://www.holidaylettings.co.uk/…rue&home_id=85801
 • koskoca ingiltere kraliçesi'nin oturmayı nasıl kabul ettiğini anlayamadığım saray. kadıncağız versailles sarayı'nı görmüştür mutlaka, demek ki gerçekten mütevazı bir insan. bir de gönderde bayrak varsa kraliçe evde demek oluyordu yanılmıyorsam.
 • oda sayısı 602 dir.
 • ingiliz monarşisinin ikametgahıdır.
  bir diğer monarşik ikametgah için (bkz: windsor castle)
 • white house gibi turistik turları yoktur.
 • victoria coach station'a yürüyerek çok yakındır. ayrıca, sabahları kimsecikler olmaz. saray binası çok ilgi çekici olmasa da, heykel görülmeye değer.

  zamanında, çok tesadüfi bir şekilde karşımıza çıkmıştı. bournemouth'tan liverpool'a direkt otobüs olmadığı için londra'dan aktarma yapmak durumunda kalmıştık. national express'in bir bugını da bu sayede keşfettik. biletleri, ayrı ayrı alınca daha ucuz oluyor. biz de haliyle, gidişimizi iki farklı bilet olarak aldık. londra'ya indikten sonra da 2 saat civarında zamanımız vardı. saat sabahın 6'sı bu arada. londra'yı gezme işini bir sonraki haftaya bıraktığımızdan, nereye gidilir, ne nerededir hiçbir bilgimiz yok. arkadaşla, uzak yerlere gitmenin riskli olduğu konusunda hemfikir olduk. gidip de dönmemek var ne de olsa. yürüme mesafesinde gidilecek bir yer varsa gidelim dedik, fakat haritamız da yok. birilerine sormaya çalışsak da, londra'da rastlayamayacağınız ingilizlere, istasyon civarında rastlamanız çok daha zor. yabancılar zaten bilmiyor ya da konuşmak istemiyor pek. neyse, yola çıktık ve adı buckingham road olan yolu takip etmeye karar verdik. adı buckingham road ama buckingham'ın ne kadar uzakta olduğu belli değil. biraz yürüdükten sonra, karşımıza birkaç görkemli bahçe falan çıktı, o kadar. geri dönme planları yapıyorduk ki, aklıma şu geldi. biraz daha yürüyelim dedim ve fazla geçmeden ulaştık. yalnız, etrafta hiiiç kimse olmadığı için neredeyse burası değil herhalde diyecektik. o halini şuradan görebiliriz;

  http://i50.tinypic.com/2aalzmc.jpg
  http://i45.tinypic.com/4h8lkp.jpg

  velhasılı kelam, illa askerlerin nöbet değişimini göreceğim demiyorsanız, sabahın köründe gidin buraya. big ben de aynı şekilde sabah çok boş oluyor, görmek için ideal.
hesabın var mı? giriş yap