• avrupa yakasinda tanriverdi karakteri ile yasadigi bir diyalogu hic bir zaman unutmayacagim.

--- spoiler ---

tanriverdi(t): fatos yarin paris'e gidiyor. bizim de onla bu aralar aramizda bir tatlilik var, biliyosun iste durumlari.
    burhan(b): he
    t: fatos'un bir tane kedisi var. ya bana cok gicik oluyor. ben biraz sey oluyorum... ona 3 gun bakmam lazim, ilacini falan vermem lazim. ama yani, (tanriverdi yuzunu eksitir) konu kedi olunca, ay anam...
    b: (aniden bagirmaya baslar) puh senin allah belani versin lan! icinden kediyi kesmek geciyi dimi! puh senin allah belani versin lan! (bak abicim tripleri ile) lan kedi niye kesiyosunuz, 2-3 arkadas 50ser, 75er milyon lira verirsiniz, toplasir koyuna girersiniz, danaya girersiniz. kedi niye kesiyosunuz oglum, onun eti yeniyi mi ya...

--- spoiler ---
  • türkçeme bebişim ve okeyto laflarını katmış, gerçek olmasını dilediğim, hiç bitmesin dediğim kraker.
    burhan: şu anda bütün kozlar bende sa-cıt, adeta kozyatağındayım.
  • hep diyordu da dalga geçiyorduk. cidden bir burhan alıntop kolay yetişmiiii'miş. onun gibi bir tip daha gelmedi.
  • dun aksamki* bolumdeki "geri. gery. garry, hey garry what's goin' on?" repligiyle yarmis sahsiyet.
  • son bölümlerdeki abartılı hallerini saymazsak, gayet de zekasını güldüğü esprilere göre değerlendirmeyen kitleye hitap eden bir karakterdir burhancığım.

tipik liyakatsiz yükselen devlet memuru (amiri) karikatürüdür.

ingilizce bilmemesiyle ya da genel kültürünün ve sosyal hayatının güdüklüğüyle kendini çok geliştiremediğini varsaydığımız sayın altıntop abazanlığının ve zoraki sınıf atlama hırsının eklenmesiyle çoğunluğu güldürmeyi başarmıştır.

istenmedği halde cebren ve hile ile kendini ortamlara kabul ettirme çabası,

memleketini inkar etme ve gizleme çabası (-ben de nişantaşı çocuğuyum),

panik atak ya da işkolik olma halini bir üstün ırk hastalığı olarak bir marifet olarak görmesi (-depresyondayım, -aabi şizoya bağladım, -ben manik depresifim zaten vs. vs. diyenleri hatırlayın),

aynı işyerinde çalışmasından mütevellit dirsek teması olduğu insanları can dostum diye tanıtması (-osman dostum, -kibilay bey benim can dostum kankam...),

aslında kendi gibi kırsaldan gelmiş; mesleki titri olmadığı halde kendini geliştirmiş insanlara duyduğu nefret (tanrıverdi, şehsuvar),

gibi özellikleri gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek insan davranışlarıdır.

çoğumuz farkında bile olmadan kendimizi facebooktaki arkadaş sayımızla övünürken, memleket sorulduğunda dedemizin de istanbullu olmasının verdiği hazla göğsümüzü kabartırken ya da titri bizden düşük olan insanın karşısında ezilip büzülmemek için mesleğimizin altını çizerken bulabiliriz.

burhan sadece bunun karikatürize edilmiş halidir.

bana 3-4 senede bir hayli eğlenceli anlar yaşattıklarından dolayı gülse birsel'e ve engin günaydın'a da teşekkürü borç bilirim. (yayında ve yapımda emeği geçen... heleloy)
  • yemişim behlül'ü ramiz dayı'yı, karakter budur bu.
  • bu karaktere gülüp-gülmeme kıstasına göre bi insanın zeka yaşını saptayabileceğini zannediyorsanız burhan altıntop olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.
  • 175. bölümünde alkol bağımlıların terapi seansında alkol hayatınızda neleri değiştirdi gibi bir soruya, ''kafam çok güzel oldu oğlum ya'' diyerek heyecanlı ve durumundan hoşnut bir tepki vermiştir. o sahnenin devamını hatırlayamıyorum, tabi ki gülmekten ötürü.
  • günlük tuttuğu da görülmüştür ;

" sevgili günlük... ne iyi akılmış bu günlük tutmak. şu anda başkasının benden çalmış olduğu odamdan yazıyorum. nişantaşında çevre yapıyorum sevgili günlük. bu hafta şahane hanımefendi bir arkadaş edindim ; iffet. bir çok ortak yanımız var. şu an sadece arkadaşız. ama kimbilir ileride ne olur ? kadınla erkekten arkadaş olmaz nihayetinde değil mi ? ee insan psikolojisi işte. yaa sen neğadar fesatsın ya hee günlük ? sevgili günlük.acayip fesatsın.neler söylüyor ba "
  • o kadar iyi bir karakterdi ki taklidi türkiyenin yeteneği seçildi.
hesabın var mı? giriş yap