şükela:  tümü | bugün
 • giovanni pastrone'nin yonettigi 1914 yapimi bir italyan filmi.
  filmi ozel kilan sinema tarihindeki ilk super kahramani icinde barindirmasi. maciste isimli kahramanimiz ucan, ziplayip hoplayan, gozunden isiklar sacan bir kimse degil elbette(gunumuz super kahramanlari bu kadar basarili ozetlenemezdi); fakat koskoca adamlari kaldirip oraya buraya firlatan kuvvettli mi kuvvetli bir kole.
  ayrica zamaninda bu film icin nice liretler harcanmis, donemin en pahali filmiymis. cekimler icin onlarca fili alplere bile cikarmislar.
  zamanina gore oldukca basarili ozel efektleri de bunyesinde barindiriyor. amerika'da da buyuk gise basarisi yakalamis.
  tur acisindan hollywood'a da oncu olmus bir film.
 • gabriel d'anunzio'nun yazdığı, giovanni pastrone'nin yönettiği 1914 yapımı film. italyan tarihsel filmler akımının öncülerindendir. filmde kamera hareketli platforma yerleştirilmiş ve sabit imajların teatral yapısı kırılmıştır. cabiria adlı bir romalı kızın kartacalılar tarafından kaçırılışı ve fulvius axilla'nın cabiria'yı kurtarışı konu edilir.
 • d w griffith bu filmi gordugunde cok etkilenmis, kendisi de benzerini cekmek istemistir. intolerance'taki babil sahneleri ihtisamlarini cabiria'ya borcludur diyebiliriz.
 • devasa dekorları ve zamanının ötesindeki sahne düzeniyle göz dolduran ilk dönem tarihsel filmlerine bir örnek.
  ayrıca fellini'ye le notti di cabiria filminde ilham kaynağı olmuştur.
 • italya'da sessiz sinemanın zirvesini simgeleyen yönetmenliğini giovanni pastrone'nin yaptığı 1914 yapımı 200 dakikalık filmi.

  arka planında roma ve kartaca arasındaki pön savaşlarının yer aldığı bu şaşalı dram, döneminin en masraflı filmiydi.
 • 1914'te çekilmiş, ama film filan değil bu. anıt-düşünce'dir olsa olsa. muhteşem bişey. ama film değil.

  devasa dekorların her biri figürleri bir nokta gibi gösterirken, organik bedenin değil de betonun, demirin kendisi çerçeveyi doldururken ortaya çıkan sonuç anıt-düşünce olabilir ancak. demlendikten sonra bulabilirsem bluray'ini izlemek istiyorum.