şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kindle 4th almak üzereyken son anda vazgeçip, risk alarak satın aldığım e-kitap okuyucudur. piyasaya yeni girmiş elektronik ürünlere yaklaşımım genelde "bekle ver gör" olsa da -bu gün itibariyle- 70 tl'lik fiyat farkı, riski alınabilir seviyeye çekti.

  esasında kindle 4th yerine calibro basic almamın asıl nedeni fiyattan çok microsd kart yuvasıdır. kindle 4th da böyle bir yuva yokken calibro basic sunması onu bir adım öne geçiriyor. kindle'nin desteklediği e-kitap formatları sınırlıyken (ebub'ı desteklemiyor örneğin) calibro'da başta epub olmak üzere hemen hemen bütün türler destekleniyor. hal böyleyken amazon kusura bakmasın babil.com beri gelsin.

  niye calibro touch lux değil de basic? bu tamamen önceliklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir bence. adamlar yazmış zaten "basic, öğrenciler ve e-kitap dünyasına yeni gireçekler için idealdir" diye. ben hem fiyattan hem de dokunmatik, ışık filan derken aleti çabucak harcama endişesiyle basic aldım. baktım iyi gidiyor, e-kitap işine sarıyorum; basic'i eşime devredip touch lux'e terfi ederim.

  ayrıca buradan ekşi sözlük e-kitap servisi meritokrasioluşumuna şükranlarımı sunuyorum. iki bin yedi yüzlük arşivi microsd ye atınca, alet pek de güzel oldu.
 • piyasada alınabilecek en uygun e-kitap okuyucu. babilin ekitap projesiyle hayata geçmiştir umarım zamanla e-kitap çeşitliliğini artırır.
 • ilk izlenim çok olumlu yönde, beklediğimden çok daha hızlı açılıyor, sayfa geçişleri çok daha hızlı. bir tek yazmak etmek sorunlu. internette de takılırım diyenler direkt touch lux'e yönelsinler.

  malzeme gayet kaliteli, şarjını da deneyip göreceğiz.
 • yeni nesil için amaç sadece kitap okumak olsa da dokunmatik olmadığı için tık tık tık tuşlarla ilerlemek insanı sıkıyor.elimde patlamasın diye ucuz olan basic versiyonunu aldım ama gayet faydalı bir alet ortam karanlikken okuyamadiginizda ve sözlügunu kullanirken tuşlarla yazmaya usendiginizde 100 tl daha fazla verip touch luxunu alsaydım keşke diyebilirsiniz.
 • fiyatı 150 tl olduğu zamanlar tam bir fiyat/performans aletiyken 80 liralık zammın ardından almanın pek de bir mantığı kalmamıştır. üzerinden 5-6 kitap okuyunca kendi parasını çıkaran bu cihaz adının hakkını vererek epub okumak gibi basic işlemleri çok iyi yaparken, diğer özellikleri (wi-fi dahil) olmasa da olurmuşcasına orada.
 • memnun kalmamak çok zor.

  çok sevimli bir kere. arkadaşlarımdan sürekli "henee oyuncak gibi lee" tepkisi alıyorum. çantamda tam 168 kitap taşıyorum -şimdilik- ve omzum o çantayı taşırken çökmüyor.

  keşke üzerine not alınabilseydi bu modelde; hoş olurdu tabi. eski ağaçtan kitaplarıma baktığımda içinde onlarca çizgi ve not görüyorum ve özlüyorum onları bazen, yalan değil. ama bunun da keyfi başka. okurken kolaylık sağlayan en güzel yanı: yatakta, otobüste orda burda elinde tutamadığın, tutmaya çalışırken şekilden şekle girdiğin, parmaklarını ağrıtan yüzlerce sayfalık kitaplarda olduğu gibi eziyet çekmiyorsun, ooh hafifçe tuttun, sayfayı da kendine göre döndürdün, mis.

  bir de interneti kullanmak biraz işkenceli. fakat en bombastik yanı şu, ki aletin oluşturulma amacının kitap olduğunu düşününce, binlerce muhteşem kitabı beleşe -hem de çok iyi yayınevlerinden- bulup hemen yükleyebiliyorsun alete. ha şimdi yazarlara haksızlık, nasıl para kazancaklar vs gibi saldırıları da şöyle halledersin: türk yazarların ya da emeğine saygı duyup para kazansın istediğin yazarların kitaplarını satın alıverirsin, hop bitti. ben, şahsen, ölmüş yazarların kitaplarına para vermiyorum*.
 • cihazın orijinali pocketbook basic 2 veya pocketbook 614w diye geçiyor. 6 inç dokunmatik olmayan e-ink ekranı, bir tane 4 yönlü düğmesi ve 2 tane sayfa düğmesi var. bugün bbil.com üzerinden enpara kampanyasıyla 178 tl'ye aldım. kitap okutsun da gerisi önemli değil diye düşünüyor, ek özellikler aramıyorsanız güzel bir cihaz. biraz daha kurcalayınca daha detaylı bir analiz yapabilirim sanırım.
 • sekiz ay önce aldığım ve pek memnun kaldığım e-kitap okuyucusu. bu aleti tercih etme sebebim, micro sd kart girişinin olması. şarjı da bir-bir buçuk ay gidiyor.
 • babil kampanyasıyla fiyatı iştahımı açan üründür. e-kitap olayına soğuktum ama 2 aydır sıcaklardan yanımda kitap taşıyamadığımı farkedince bunaldım, kitap okumam lazım. çok yeniyim, bununla beraber bakılabilecek başka model/markalar varsa tavsiye bekliyorum.