şükela:  tümü | bugün
 • running wild'ın port royal albümünde yer alan harika parçası,parçanın girişindeki mükemmel melodi gitarların çekiç gibi aniden inmesi hepsi harika.

  calico jack

  up with the roger, the vessel is close
  cannons are loaded the weapons prepared
  set up more sails the distance grows
  they try to escape, but we shan't care

  calico jack, listen and here my command
  calico jack, i lead you to victory
  calico jack, we shall win in the end
  calico jack, you may believe what i foresee

  down with the roger, the vessel's too far
  it's time for the red flag, no remorse
  anne and mary, more rum in my jar
  i need more refreshment before we set course

  changing the course now, we must get in touch
  triple afford, he must not escape
  our breath in their neck they feel our grudge
  we have to hurry to get them in scrape

  fight

  acrid smell of smoke in the air
  white flag's rising, mainmast breaks
  ears go deaf by my brother's blare
  upper deck is taken over

  all of a sudden a yelling cry
  ports turn open, what a mess
  soldiers get out 'n' comrades die
  desperate fight's, we're on the loose

  the judge
  "john rackham,
  you are charged with murder and piracy of the high seas
  in the name of her majesty you will be taken from this court
  and hung, drawn and quartered
  what are your last words, accused ?"

  calico jack
  "my last words ? ha ha !!!
  who do you think you are ?!
  what right have you to judge over my destiny ?!
  take your pompous words and stick'em where the sun don't shine

  i swear we'll meet again
  bye."
 • kıyafet seciminden dolayı calico jack takma adını almıs gercek ismi john rackam olan unlu korsan. buyuk gemiler yerine salopalarla balıkcı teknelerine ve yerel tuccarlara saldırmayı tercih etmistir.
 • küba kıyısında metreslerinden oluşan bir hareme sahip olduğu söylenen, kadınlara oldukça düşkün korsan. sahip olduğu ünü korsan kaptanı olduğu iki yıl boyunca gösterdiği kahramanlıklara değil, kendisinden çok daha maceralı ve ilginç yaşamlar sürmüş olan mary read ve anne bonny adlı kadın korsanlarla kurduğu ilişkilere borçludur.

  (bkz: korsanlar arasında yaşam)
 • karayip denizi'nde 18.yy başlarında korsanlık yapan ingiliz denizci. iyi giyimli olması ve tayfaları arasında kadın korsanların bulunmasıyla tanınırdı, lakabı calico'dur. sevgilisi anne bonny (ki kendisi de karayiplerde ünlü bir kadın korsandı) ile bir gemi alarak korsanlığa başlar. 1720 yılında jamaika hükümeti tarafından kendisi ve adamları körkütük sarhoşken ve sızmış vaziyetteyken yakalanır ve asılır. sevgilisi anne bonny ise hamile olduğundan dolayı serbest bırakılır. asılmadan önce sevgilisi, jack rackham'a şu sözleri söyler: "i'm sorry, jack. but if you had fought like a man, you would not now be about to die like a dog! (üzgünüm jack. eğer bir erkek gibi savaşsaydin, bir köpek gibi ölmek üzere olmazdın!)"
 • ünlü korsan john rackam ın kıyafet tercihinden dolayı aldığı lakabı.
  ünlü olmasının nedeni ise korsanlık yeteneklerinden yanı sıra mürettabatında iki kadın korsan bulundurması ve limanlarda güzel kadınlardan oluşan bir hareminin olması içkiye ve eğlenceye düşkülüğüdür
  korsanlık dünyasında sıkça görülen tecavüz ve işkence gibi suçları işlediğine dair herhangi bir kanıt yoktur bu haliyle günümüzde tasvir edilen romantik korsan akımına tek uygun korsan kendisidir.

  korsan dünyasının george best'i.
 • korsan bayragi diye bilinen bayragin (bkz: jolly roger) en cok kullanilan versiyonunun sahibi, karayip korsanlari: dunyanin sonu adli filmde bayragi kaptan barbossa tarafindan kullanilan, giyimine dikkat eden, kadin korsan yetistirmis, karayiplerde dolasmis, hatiri sayilir korsan. jack sparrow'un bir cesidi.
 • 345. dönem asker olan genç adam. haxball'ı falan emanet etti gözü arkada kalmasın. ama çabuk gel la sıkılırım burada.
 • aşağıdaki müthiş ayarı veren, gözlem gücü yüksek, zeki yazar: (bkz: #44252417)
 • bu şahıs 1720'de jamaika'da yakalanıp asılırken manitası anne bonny aynen şu cümleyi kurmuş "bir erkek gibi savaşabilseydi, böyle köpek gibi asılmazdı." john rackam* savaşmamış, direk beyaz bayrak açıp teslim olmuş. kimi kaynaklarda da gemisi baskın yediğinde jack ve mürettebat zil zurna sarhoşmuş diye yazar.

  öncesinde namlı korsan olan calico jack vali ile anlaşmış, suçlarının affedilmesi karşılığında korsanlığı bırakmış, barlarda bukowski edasıyla bohem takılıyor, sakin hayatın tadını çıkarıyor. muhtemel ki kafasında ege'de sahil kasabasında bir bar açıp, barın arkasındaki arazide butik şarap işi yapmanın hayali var. yine böyle bir gün anne bonny ile tanışıyor. karı, parasız pulsuz "atanamamış korsan" bir gemici ile evli. calico jack ile tanışıyor, sonrasında sevgili oluyor beraber takılıyorlar. bahamalar küçük yer, hemen bu yasak ilişkinin kokusu çıkıyor. berberinden, balkon güllerine kadar millet dedikodunun dibine dibine vuruyor. anne'in kocası bunları şikayet ediyor ve yerel yasalar anne'ye kırbaç cezasını uygun görüyor. ya da yine oraların yerel "satın al, boşansın" gibi bir sikko adeti ile calico jack'in, anne'yi kocasından satın alması gerekiyor. jack de "sokarım sizin çağ dışı geleneğinize. gelişin biraz, başka bahama yok, benim sevgilim bir mal değil, kırbaçlatmam da satın almam da" deyip ( ya da parası yok guru atar yapıyor ), mürettebatını tekrar toplayıp, içi mal mülk dolu bir ticaret gemisini çalıp, anne bonny'i de yanına alıp tekrar korsanlığa geri dönüyor. bundan sonrası malum, jamaika'da ani bir baskınla yakalanıyor ve asılıyor. cesedini de diğer korsanlara göz dağı vermek için bir geminin mendireğine zincirleyip sergiliyorlar. anne bonny'nin bir de kuması var; mary read. erkek kılığında mürettebatın arasına sızan güzel bir hatun. hatun olduğu anlaşılınca jack bunu da manitası yapıyor. yakalandıklarında iki hatunda hamileymiş. hamile oldukları için asılmıyor, yırtıyorlar. mary read, calico jack'in çocuğunu doğururken ölüyor. anne bonny'nin sonraki akıbeti bilinmiyor.

  kahramanımızın sıfatı şöyle bir şey

  bu da sevgilileri anne bonny ve mary read.
 • babası leeds'li bir terzidir. dedesi ve onun da babası yine terzilik mesleğine sahiptir. ingilizcede "calico" pamuklu demek oluyor ve basma elbiseler dikerlermiş. lakabı oradan geliyor zannedersem.
  babasının işleri kötüye gitmiş ve bir süre sonra ölmüş. jack 13 yaşındaymış ve elinde borçlarla bir adam gelmiş kapıya dayanmış. borçları ödemesi için ağır işçillik gerektiren kumaş üretiminde çalışmaya zorlanmış.
  kaynak: black sails s03e08
hesabın var mı? giriş yap