şükela:  tümü | bugün
 • geçen yıl değiştirilerek cam filmine ön cam hariç serbestlik tanıyan yönetmelik, uygulama başlamadan değiştirilmiş oldu.

  4 ay önce aldığım aracımın arka camları film kaplıydı. ne güzeldi be sözlük.

  "bakanlık, 26 ekim 2016'da yayımladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. yönetmelikle, cam filmlerinin ışık yansıtma oranı için de çeşitli sınırlamalar getirilmişti. böylece, 26 ekim 2017 olan yürürlük tarihi gelmeden yeniden düzenleme yapılmış oldu. "

  http://www.ntv.com.tr/…yasak,coeumn3hju6mgxcxpiyydw
 • film takma işini, camı perde kaplattırmak olarak anlayan sığırların yüzündendir.
 • kimisi uzun yolda ya da şehir içinde aracın içinin görünmesi istemez ve bu durum gayet doğaldır. sonuçta araç içi kişinin özel alanı bir yerde bakıldığında. size bir anım anlatayım.

  bizde bi ford tourneo vardı. araba beyaz renkti ve camları filmli idi. babam yaptırmıştı. ilk başlarda karşı çıkmıştım yapma şunu diye ama adama laf dinletemedik. neyse bir gün babamla yolda gidiyoruz, hacıosman/sarıyer'de polis çevirdi. arabaya bi baktı ve babama ''siz devam edebilirsiniz, kusura bakmayın'' dedi. gençten bir polis memuru idi. babama dedim ''neden bizi saldılar'' diye. babam da ''sivil polis aracı sandılar lan galiba'' demişti.

  ne acayip iş yav.
 • karısı/kızı sıkmabaş olanları üzmüştür.
  ben henüz camları filmli olmayan arabadan inen bir sıkmabaş hiç görmedim.

  ehliyet kursuna giderken vardı böyle bi tip, kocası bırakır ders sırasında bekler sonra alır giderdi karısını. baağyan hocanın neden erkek öğrenci aldığını anlayamaz, söverdi hatta. karısı ile erkek öğrencinin arka koltukta yan yana oturmasına bile atar gider yapardı.
  'yov comlar filimili olacah yohsa araba gullandırtmam sağa' diyormuş kıza. sanki direksiyonda karısını görünce asılmaya başlayacaklar.

  ekleme: yağdırdıkça yağdırıyor yüce rabbim. ağza alınmayacak küfürler eden 10+ yazar engelledim. teşekkürler.
 • cam filmi kullandığınızda trafikte yiyeceğiniz ceza açıklamasında 30/1-b yazar. bu madde araçta kesici, sivri eşyalar taşınmasını yasaklayan güvenlikle ilgili maddedir. bu madde gereği cam filmine verilen cezalara yapılmış itirazlar var ve kabul da edildi, yani emsal dava bile var.

  hepsinden öte, böylesine "zararlı" bir şey ile bütün metrobüslerin camlarını kapladılar.
  tiyatro gibi ülke; şahsi aracına takarsan "kaza anında zarar verir" diyerek yasaklıyorlar, ancak yüze yakın insanın bindiği metrobüste "zarar" vermiyor.

  yani tek tutarsızlık yasanın yürürlüğe girmeden iptal olması değil. size cezayı yazan polis memurunun da hem görev amaçlı kullandığı hem de şahsi aracında kesinlikle cam filmi bulunur.
  bazen al tutarsızlığını g*tüne sok diye isyan edesi geliyor insanın ama hepimiz bunun laciverdiyiz işte.

  gelen mesajlar üzerine ekleme:

  -arkadaşlar valla yasaları ben koymuyorum.
  -"milli güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştır" diyen var: maddede böyle bir şey yok, olsaydı karartmalı cam da yasaklanırdı.
  -"öndeki aracın arkasındaki cam filmi bir öndeki aracı görmeyi engellediği için yasaklanmıştır" diyen var. arap sen sürme bokunu çıkarıyorsun. arkadaşım link verdik okuyun diye maddeleri, yok öyle bir şey. (yine kendinden karartmalı serbest diyorum ve susuyorum).
 • tüm polis araçlarında olup sivil araçlara uygulanınca güvenliğiniz için risk dedikleri zımbırtı. ayrıca satılıp vergi alınması da ayrı bir ironi.
 • amk yapacağınız düzenlemenin.
  12 eylül döneminde gece yolda olan tüm araçlarda iç aydınlatma lambalarının açık olması zorunlulugu vardı.ne işe yaradı hiç !.
  cam filmi sadece aracın ici görünmesin diye kullanılmaz.
  cam filmi sıcak havalarda aracın aşırı ısınmasının önüne geçtiği gibi,cama taş gelmesi halinde camın dağılarak arac icindekilerin yaralanmasını da engeller.
  senin karını çarşafa sokup kimseye göstermeme özgürlüğün varsa benim de araç icinde mahremiyetim olamaz mı ?.
 • eğitimden,sağlığa,güvenliklikten,maliye,spora kadar hemen hemen her konuda kafası karış bir iktidarın son dönüşü daha...
  şaşırdık mı? tabiki hayır.
  neden mehter marşı çok sevdiklerini şimdi anlıyorum."iki ileri bir geri"
 • para lazım para kesilecek çok ceza var. hepimizin malumu itibarda tasarruf olmayacağından bizden tasarruf yapacaklar
 • arkadaşlar bu sefer bu cezaları çatır çatır keserler 20 milyar dolar bütçe açığı ve gelir kalemi olarak acizlik göstergesi olsa da cezalar var.