şükela:  tümü | bugün
 • çinli düsünür mo ti, deneysel gözlemleri sonucunda, karanlik bir ortama açilan küçük bir delikten giren isigin disarida bulunan isikli nesnenin tümüyle basasagi bir yansimasini meydana getirdigini yazmisti. ingiliz dilinde igne deligi (pinhole), fotograf literatüründe ise karanlik oda ya da karanlik kutu adiyla anilan fotograf teknigi
 • iskoçyanın en güzel üç grubundan biri olan camera obscura 1996 yılında kuruldu diyebiliriz.çünkü o zamanlar sadece tracyanne, john ve gavin grubu oluşturma fikrinde idiler ve kendi çaplarında birşeyler yapıyorlardı.birkaç beste yapmışlar ve gruba david skirving'in de katılmasıyla beraber seslerini bir nevi duyurmak adına ilk single ları olan park and ride ve your sound'u glasgow'da yayınladılar.bu zamandan itibaren 2000 yılına kadar hep davulcu sorunu yaşadılar.işin güzel tarafı ise belle and sebastian gençleri ile iyi arkadaş olmaları idi.richard colburn grubun davulcu açığını kapatmak üzere camera obscura ile birlikte konserlerde gözükmeye başlamıştı.bir yanda belle and sebastian bir yanda camera obscura.bu paylaşımcılık 2000 yılına kadar sürdü ve lee thomson sonunda gruba dahil olup davul açığını kapattı.bu sırada david skirving solo çalışmaları üzerine gruptan ayrılmış ve yerine kenny mckeeve gruba dahil olmuştu.2000 yılına geldiğimizde ise grubun ilk albumu biggest blue hi-fi kaydedildi.bunun yanı sıra yine b&s'dan bildiğimiz stuart murdoch olaya el atmış ve eighties fan single'nı piyasaya sürmüştür.xfm'de haftanın albümü seçilmiş ve dj john peel tarafından yayınlanmıştır albüm(2001).en iyi indie albümlerinden biri olarak gösteriliyordu.bu sırada carey lander'da gruba dahil oldu ve ingiltere ile ispanya da konserler vermeye başladılar.

  2003' geldiğimizde ise bence müzik dünyasının en güzel albümlerinden biri olan underachievers please try harder'ı piyasaya sürmek için kolları sıvadılar.elefant records tarafından piyasaya sürülen albümün devamında grup konserler vermeye devam etti ve keep it clean single'ı piyasaya sürüldü.john peel tarafından radio1'e davet edildiler ve iskoç şair robert burns'ün şiirlerine beste yaptılar.daha sonra bu albüm amerikada da yayınlandı,grup bir çok konser verdi ve bu sırada john gruptan ayrıldı.2005te ise çıkan single'ları i love my jean'i john peel anısına piyasaya sürdüler.

  daha sonra bu yıla geldiğimizde ise yine bir mükemmel albüm olan let's get out of this country ile bizi mutlu ettiler.underachievers please try harder gibi uzun süre kendini dinlettirecek bir albüm.her ne kadar belle and sebastian ile benzerliği konusunda bir çok kişi hem fikir olsa da camera obscura kendine ait o kadar tatlı bir tarzı var ki.zaten kan çekiyor tabi hem çok yakınlar.özellikle tracyanne campbell bence dünya üzerindeki en iyi bayan vokallerden birisi.inanılmaz etkileyici bir sesi var.en sevdiğim isimler arasında en üst sıralarda yer alıyor camera obscura.bir gün biryerlerde yolumuzun kesişmesini umuyoruz her zamanki gibi.beş adet de çok güzel videoları var.
  tam diskografileri ise şöyle ki:

  park and ride - 1998 single
  your sound - 1998 single
  eighties fan - 2001 single
  biggest bluest hi fi - 2001 album
  underachievers please try harder - 2003 album
  teenager - 2003 single
  keep it clean - 2004 single
  i love my jean - 2005 single
  let's get out of this country - 2006 album
  lloyd i am ready to be heartbroken - 2006 single
 • marx'ın ideoloji metaforu. ona göre ideoloji olmadan etrafta olan biten algılayabilmemiz mümkün değildir, ancak ideoloji de gerçeği ancak ters çevirerek gösterir.
 • 16. yy. da ressamların çizecekleri objeleri direkt olarak kağıda yansıtmalarını saglayan, dört tarafı kapalı, sadece küçücük bi delikten ışık alan oda. daha sonraları fotoğraf makinesinin temelini oluşturan kutucuk.
 • marx'ın kapitalist toplumdaki çelişkileri vurgulamak için kullandığı bir metafor. fotoğraf makinesinde ışığın nesneleri ters yansıtması gibi kapitalist toplumda her şeyin tersten görünmesidir. egemen sınıflar yabancılaşmayı doğallık, sömürüyü özgürlük, adaletsizliği adalet olarak göstermektedirler. kapitalist toplumda hakim olan ideoloji egemen sınıfların bu ideolojisidir. kapitalist toplum sona ermedikçe egemen sınıfların ideolojisine dayalı bu yanılsama ve tersten görme de varlığını sürdürecektir.
 • alman ideolojisi -feuerbach'ta kullanılan ideoloji metaforu. ideoloji, aynı camera obscura, yani karanlık kutuda olduğu gibi, şeyleri ters yüz eder. ama mesela sevgi/aşk da bir ideolojidir ve karanlık kutu etkisiyle gerçekliği ters görmemize/algılamamıza neden olur. son cümle tamamen benim yorumum. sakallının derdi aşk meşk değildi elbet.

  not: bu arada bilmeyenler olabilir; eskiden fotoğraf makinesine baktığın zaman objeyi ters görürdün. böyle i phone, megapiksel, bok püsür falan yoktu henüz.
 • bir kac yıl önce evrupa gezici film festivalinde gösterilen kısa filmlerden biri, beni en çok etkileyeni. yaşadığı hapishane hücresinde duvara küçücük bir delik açıp , oradan ışığa ve dış dünyaya ulaşan ve deliğin karşı yansıyan ters ağaç görüntüsünü amuda kalkmış halde seyrederken ki inanılmaz yüz ifadesi ile unutamadığım, "sinema yaptın..sinema yaptın" repliği ile aklımı karıştıran film.
 • camera obscura fiziksel olarak gayet kolay açıklanabilen, herhangi bir metafizik durumu bünyesinde barındırmayan standart bir optik fenomenidir.
  bunun dışında sevimsiz alev alatlı kitap isimlerinden biri olmaya çok yatkındır, aman ağzımdan yel alsın.
 • 96da kurulmuş iskoç indie grubu.debutları biggest bluest hi-fi ile 2002de güzel bir çıkış yapmışlardır.60lardan ve az bilinen indie ingiliz gruplarından etkilendikleri söyleniyor.belle and sebastian sakinligi ve naifligini sürdürmüş bizi de huzurlu kılmışlardır.
  (bkz: i don't do crowds)
 • bir igne deliginden (bkz: pinhole) gececek kadar sınırlı ısık demetinin gectigi yerdeki nesneleri hafızasında barındırarak sırlarını bi karanlık odanın duvarına yansıtma hali.isım babası aristo'dur.diger bi adı da karanlık kutu fotografı.