• francisco tarrega'ya ait bir gitar eseri. dünyada ki en iyi eserlerden biri denebilir. parça çalınırken üst tel re'dir. andres segovia, paco de lucia ve rata blanca ya ait olmak üzere 3 farklı yorumu olduğunu sanıyorum.` :tabi yalanda olabilir.`
  • pozisyonlarının ve bazı bölümlerde gereken hızın zorluğundan ziyade bir gitarist için bu parçada en zoru duyguyu ve müziği yansıtabilmektir. o kadar dokunaklı ve her notası ayrı bir hikaye barındıran parçadır ki tekniği mi müziği mi ayarlayacağını şaşırır insan. tarrega'ya bu parçayı bestelediği, üstad andres segovia'ya da inanılmaz yorumladığı için teşekkür etmek gerekir.

bu kadar usta isim ve güzel müziğin yanında, rezalet bir dizi olan binbir gece'ye de burdan selam eylerim. arkadaş bu kadar güzel müziği ne akla hizmet öyle rezil bir dizide kullandınız. herşeyi geçtim adam gibi birine çaldırsaydınız. dizinin ortasında güzelim parça midi gibi başlıyor.

(bkz: entry girerken sinirlenmek)
  • çalması aslında göründüğünden daha kolay olan parça. en üst telinizi d yapmayı unutmayın yalnız.

bu kadar mükemmel ve karmaşık görünen bir parçanın aslında birbirini tekrar eden birkaç kalıptan oluşması çok garibime gitmişti. geçişleri de gayet kolay olanlardan.
    gitardan o ses nasıl çıkıyor bilmiyorum ama çıkıyor yani. çıkabiliyormuş. o kadar da zor değilmiş. hala her çalışımda hayret ediyorum. "ne yani, ben mi çıkardım o sesi!?" şeyinde.

recuerdos de la alhambra'da ne yaşadıysam bunda tam tersini yaşadım. o kadar kolay görünen bir parça belki de en zorlarından. bu da zor gözükse de aslında gayet basit. basit derken elinize gitarı ilk kez almadığınızı varsayıyorum tabii ki. ispanyol tarzına en azından birkaç yıllık el alışkanlığı varsa basit.
  • sasirtici derecede kirac iyi icra etmis .
  • ispanyol besteci francisco tarrega tarafından 1892 yılında bestelenmiştir . sevilla ile beraber klasik gitarın en zor parçalarından biri olarak kabul edilir . tarrega'nın en sevdiği eseri olup cenazesinde bu parça çalınmıştır . andres segovia veya narciso yepes'den dinlenilmelidir.
  • girişi bir dönem türk dizi endistürisi tarafından kirletilmiş olsa da zamane takipçilerinin unutmaya başlamasıyla bilene tekrar eski yerini hissettiren parça.
  • yıllar önce çaldığım eserdi. şimdi gitarı tekrar ele aldım ve haliyle çalamadığımı gördüm. hakkıyla çalmak için en az bir yıllık sağlam bir etüd programı gerekiyor.

tarrega'nın şaheseridir. bunu sevenler bunu da sevdiler: el testament d'amelia
  • arap kaprisi demektir. normalde hic cekilmez; gotleri cok kalkiktir; ama bu eserde sanki biraz farkliymis gibi.
    su yazar arkadas da eskiden guzel calardi bunu:
    (bkz: mberker)
  • şu şekilde yorumlamaya çalıştığım parça: https://youtu.be/vrloifs6rc8

aslında bu yaptığım ilk kayıt, hatta yerdeki kabloları bile toplamamıştım nasıl olsa tekrar kaydedeceğim diye.

sonraki denemelerde daha temiz kayıtlar almayı becersem de tekniğe fazla odaklanıp müziğin duygusunu kaçırmaya başladığımı fark ettim. o yüzden de bu ilk denememdeki hissi daha çok sevdiğim için onu paylaşmayı tercih ettim.
  • içerdiği i-vi-n-v kadansıyla beethoven'a şapka çıkaran keyifli tarrega parçası.
hesabın var mı? giriş yap