• 2002 yılında beytepe yurdunda kaliyordum. kantinde kronik sorunumuz olan ulaşım konusunu münazara ederken yanımıza aynı odada kaldığım şakirt tandanslı bir arkadaş gelir. bizi biraz dinledikten sonra;

ark: raad olun, iki sene sonra kampüsün ulaşım sorunu kalmayacak zaten metro geliyor, son senemizde herşey çoh güzel olacak.

biz: gördüğün herşeye inanma bak. inşaat tabelalarinda yazan herşeye inanma.

ark: melih başgan söz verdiyse yapar, 2004 te hepimiz burada olacaz beraber görürüz.

biz: bu metro 2004 te bitsin, hiçbirimiz binmeyecez, binersek de en adi biziz. ancak bitmezse sen yemekhanede "ben melih'in itiyim" diye bagiracaksin oluum. ( şimdi hatırlayınca; ak-it lafınin temellerini biz atmışız lan. *

ark: tamam lan görürsünüz.

iki seneye bu metro biter derken arkadaşin yüzünde melih başganin kalpleri ısıtan gülümsemesi gibi bir ifade vardı hiç unutmam. velhasıl, günler aylar derken son sınıfa geldik. tabi ortada bırakın metroyu metroya dair en ufak bir emare yok. günlerden bir gün biz bu arkadaşı yemekhane de yakaladık. hadi bakalim dedik başla bağırmaya.. tabi bu akit' lerin default özelliği kivirmaya, 'yok 2004 daha bitmedi ki, kaybetmiş sayılmam' demeye başladı. biz de "el insaf, iki yılda çivi bile cakilmayan bir inşaat birkaç aya nasıl biter dedik. "orasını bilemem" dedi aynen. (simdi akitlerin suçüstü yakalansalar bile hiçbir şey olmamış, birşey yokmuş gibi davranmalarına hiç şaşırmiyorum).
    neyse o sene hepimiz mezun olduk farklı şehirlere dağıldık. çoğumuz bu metroyu unuttuk bile.
    bu metro'nun on sene sonra açıldığını bugün sözlük aracılığıyla öğrendim, vay be dedim 10 yıl geçmiş aradan dile kolay on yıl..

özetle, on ay erken biten değil on sene geç biten metrodur.
    not: mustafa, bu yazıyı okuyorsan metro sana girsin. primitif akit seni..
  • 20 yıldır insan gibi hizmet alamayan istanbulluların bundan bişey olmaz ya diyerek savunduğu metro. sen fortlanmayı sevebilirsin arkadaşım hatta 20 yıllık bir alışkanlık da olabilir bu senin için. ama biz ankaralılar insan gibi seyahat etmek düzgün hizmet almak istiyoruz.
    tanım: bok gibi metro.
  • inşaatına başladığında altındaki beze sıçanların planlanandan 10 ay önce bitirildiğini zannettiği metro. ben 18 yaşındaydım tabela astılar başlangıç tarihi ağustos 2002 bitiş tarihi ağustos 2004. söz verilen tarihten 10 yıl sonra bitirmiş adam onu da kendi becerememiş bakanlığa devretmiş. sen daha ne konuşuyorsun ulan gerizekalı. biliyorsan konuş adam sansınlar bilmiyorsan sus ve yalamaya devam et davar.
  • bilkent ve hacettepe durakları gayet ulaşılmaz noktalarda olan metrodur.

bilkent'te oturuyorum. o durağa evimden ulaşmanın tek yolu dolmuş ya da taksi. dolmuş durağa gelene kadar 15 dakika geçiyor. taksi ise o noktaya 16-17 tl civarı tutuyor. arabamla durağa kadar gelmek istesem, park edecek yer yok. mis gibi park alanı olacak yeri darth vader kaskına benzeyen camii ile doldurdular.

hacettepe üniversitesi'nde de öğrenciyim. hacettepe durağı, hacettepe ile komple alakasız bir noktada ve ulaşımın daha da sıkımtı olduğu bir yerde bulunuyor. bu iki noktadan kampüslere kadar ring servisi konulması şart. gece vakti bu iki duraktan kampüslere ulaşmanız taksi dışında imkansız. hele hacettepe durağının olduğu nokta, gece vakti hiç tekin değil.

türk mantığıyla bu kadar işte. bu metronun seçimler için göz boyamalık açıldığına falan hiç girmiyorum.

eklemecik: tabii fakültemin, evimin önünden geçmesi gerekir. (!) yiyorlar ama çalışıyorlarsa onu da düşüneceklerdi. ulan bu kadar aza tamah da etmeyin be. o noktalardan kampüslere toplu taşımayla gitmek nasıl ızdırap, bir gelin de görün.
  • 388171 senedir devam ettigi unutulmus ve guya 10 ay erken bitirilmis.

beyninizi seveyim
  • istanbul gibi sikko bir memlekette 15 milyon kişiyle fortlana fortlana yaşamak isteseydim istanbul'da yaşardım, dedirten metro. sikerim lan otobüs-metro birleştirmenizi. dünyanın neresinde trafiği azaltmak için toplu taşıma kaldırılır amk. moronlar sürüsü.
  • bugun saat 18 gibiydi bindim buna milli kutuphane istasyonuna geldik aha bi baktık kapılar kapanmıyor. abartısız 10 dakika falan kapılar açık bekledik sonra elektrikler gitti geldi. millet homurdanmaya başlayınca(akp'ye oy veren sincanlılar, ümitköy durağında inip 75 dakikayı geçirmeden beleş ringe binebilmek için usain bolt gibi son hız merdivenlere depar atmayı bekliyordu) bir anons geldi sayın yolcularımız elektrik arızası nedeniyle seferlerimizde aksama olacaktır diye. sonra bu 3 vagonlu şaka metrosu kapıları kapattı ve saatte 10 km ile falan 45 dakkada koru istasyonuna varmayı başardı. ümitköy'e geldiğimizde malum partinin oy patlaması yapan fanlarının durağı mahşer yeri gibiydi. o kadar kalabalıktı ki metronun kapısından yığılmalar başlamıştı çünkü merdivenlerdeki aşırı kalabalıktan insanlar ilerleyemiyordu.

be amına kodumun çocukları şimdi yazarken yine asabım bozuldu. millet metrodan çıkıp evine yine gidemez çünkü otobüsleri kaldırdınız amcıklar. yazık değil mi bu ayazda karda kışta binlerce insanı mağdur ediyorsunuz. nerdeyse 6 ay oldu mal gibi otobüsleri kaldırdınız 3 tane vagona 700 kişiyi doluşturup zoraki ite kaka hayvan gibi seyahat ettiriyorsunuz. bu sincanlıları da anlamıyorum cuması pazarı her gün ümitköy köprüsünde zifiri karanlıkta hafta ici 50 hafta sonu 100 metre kuyruklarda bekliyorlar. seçimden önce evlerinin önünden 2014 model körüklü otobüslerine tek kart basıp taa kızılay'a ulus'a her yere tek seferde rahat rahat insan gidiyorlardı. şimdi biniyorlar ite kaka leş gibi iniyorlar, ite kaka yine sonra yukarda ring bekliyolar bilmem ne. gökçek'e oy verdiler adam hepsi sırtından vurdu ama yine de adamlar memnunlar mutlular.
  • süper metrodur lan bu. şöyle anlatayım istanbul'lu canlara. bilkent durağını örnek verelim. sizin hesapla metronun kadıköy durağı ( resmi olarak da üstünde kadıköy yazan durak ) şaşkınbakkal'dadır.

şaşırdınız mı. biz şaşırmadık. valla.
  • planları 1989 yılında yapılan (yanlış duymadınız) metro hattı. planlara göre inşaatının 1996 yılında kızılay-batıkent hattı açıldığında başlaması gerekiyordu ve yine aynı plana göre ankara'nın ulaşım probleminin çözülmesi için her yıl yaklaşık 4 km (2-3 durak) eklenmesi gerekiyordu, ama sevgili belediye başkanımız ne yaptı ''metro bizim için lüks hem karayalçın ilkine çok borç yaptı'' diyerekten eskişehir yolunun 4+4'e genişletip kızılaydan söğütözüne kadar tüm kavşaklara altgeçit yapıp bir de hattın en önemli duraklarından meclis durağının olacağı yere trafiğe hiç bir etkisi olmayan akay kavşağını yaparak en kötü ihtimalle 1.5 metro parasını saçma sapan işlere gömdü. sonra yolu genişletir genişletmez metro inşaatına başlayarak yep yeni yolları söktürdü. önce daha ucuza gelsin diye tüm planları çöpe atarak m2 (çayyolu metrosu) hattını iki ucundan kırpıp söğütözü-ümitköy olarak alakası olmayan ankaray hattına bağlamaya kalktı ki bu hattın aşti sonrası uzatması normade 100. yıl tarafına doğrudur ve nedense metroya o kadar söven adamın tükürdüğünü yalayıp metro inşaatına başlaması armada'nın inşaatıyla paraleldir (armada avm'nin ortaklarının kimler olduğunu bilen bilir). sonradan bu sistemin çalışmayacağı anlaşılınca kızılay-söğütözü ve ümitköy-çayyolu kısımlarının da ihalesi yapıldı ancak orijinal planda duraklar kızılay-tbmm-kgm(necatibey)-milli kütüphane-balgat-söğütözü-mta-odtü-bilkent-köy hizmetleri(danıştay tarım bakanlığı)-beytepe-etimesgut-ümitköy-çayyolu1-çayyolu2(koru)-çayyolu3-çayyolu4 iken tbmm (aynı zamanda dikmen metrosu aktarma durağı), balgat ve etimesgut (çayyolu hattını sincan hattına kestirme olarak bağlayacak olan hattın başlangıcı olması planlanan durak) hiç bir etüd yapılmadan iptal edildi. ümitköy durağından sonra ise güzergahı değiştirilip belediyenin dere yatağının üstüne yaptırdığı gordion avm'nin altından geçirildi (çayyolu 1 durağının normalde galleria kavşağında olması gerekiyordu). arcadium'un arkasındaki çayyolu 2 (koru) durağı'ndan sonrası ise bir başka bahara bırakıldı. halbuki bu metro'nun tam randımanlı çalışabilmesi için çayyolu 3 (mesa çamyolu sitesi'nin önü) çayyolu 4 (konut 1'den yaşamkent'e gelen cadde ile konut 2'den düz devam eden cadde'nin kesişimi) duraklarının da yapılması lazım.
  • zaten sincan hattını açıp bir çok seferleri sincana devrettiniz. eskiden kızılay durağında aynı anda iki tane metro bile beklerdi. şimdi ise geçen gün 15 dakika beklediğim halde gelmeyen bir sefer düzeni oluşturdunuz. o kadar kalabalık olan kızılay durağına bir de çayyoluna gidecekler eklenince vay halimize. ulaşıma çözüm eğer bu ise ben yokum. 2.5 tl verir dolmuşa binerim.

(bkz: bir batıkentlinin dramı)
hesabın var mı? giriş yap