şükela:  tümü | bugün
 • birinci dunya savasi'ndan sonra kurulan ve 1993 de cek cumhuriyeti ve slovakya olarak ikiye ayrilan orta avrupa devleti.
 • cek cumhuriyeti ve slovakya olarak ayrildigindan beri artik "cekoslovakyalilastiramadiklarimizdan misiniz?" diyemedigimiz icin cok muteessir oldugumuz ulke. kendilerini kıniyoruz.
 • almanların 2. dünya savaşına yaklaşılan dönemde avusturya'nın rızası dışında ilhakından sonra, bir bölümünde yaşayan almanlar olduğu gerekçesi ile işgal etmek ile tehdit ettiği, bunun üzerine kendisinin olmadığı bir toplantıda ingiltere, fransa, almanya ve italya tarafından parçalanan ülke.

  bu çekoslovakya için o kadar ağır ve hazmedilemez bir darbe olmuştur ki, savaş sonrası duyduğu aşırı güvensizlik dolayısı ile batı dünyasına değil doğu bloğuna kendi isteği ile katılmıştır.
 • cek cumhuriyeti ve slovakya olarak ayrıldıktan sonra vatandaşlarının birden hem çekçe hem slovakça biliyor hale geldiği, bilingualite oranı %100'e vuran eski ülke
 • bir cek cumhuriyeti vatanda$ina ulkesini soylerken bu kelimeyi kullanirsaniz kufru yersiniz. o derece nefret ederler bu kelimeden.
 • ikiye ayrılması dilimizde güzide bir öze dönme sağlamış, afyonkarahisar kendisinin yerini almıştır.
  (bkz: afyonkarahisarlilaştıramadıklarımızdan mısınız)
 • birinci dünya savaşı sonrasında avusturya-macaristan imparatorluğundan ayrılan çeklerin ve slovakların kurduğu devlettir. ikinci dünya savaşı öncesinde, ülkenin südetler bölgesinde yaşayan alman azınlığın haklarını bahane eden hitler almanyası'nca işgal edilmiştir. savaştan sonra tekrar bağımsızlığına kavuşmuşsa da, sovyet güdümü altında doğu blokuna katılmıştır. 1960'ların ikinci yarısında dönemin çek lideri alexander dubcek'in başlattığı ve "güleryüzlü sosyalizm" sloganı ile ünlenen rejimde reform çabaları, sovyetler liderliğinde doğu bloku ülkelerinin ülkeyi işgaliyle sona ermiş ve bu işgal, sosyalist dünya genelinde derin çatlaklara neden olmuştur. "prag baharı" olarak anılan bu dönemden sonra, yeniden sert bir komünist rejimin egemen olduğu ülkede, 1980'lerin sonlarında sovyetler birliği ve doğu blokundaki genel gerileme ve dağılmaya paralel olarak, rejim de çökmeye başlamıştır. 1992'de ülkenin iki kurucu halkı, çekler ve slovaklar barışçıl yollardan birlikteliği sona erdirmeye karar vermişler ve 1 ocak 1993 itibariyle çek cumhuriyeti ve slovakya devletlerinin kurulmasıyla, çekoslovakya da tarihe karışmıştır. özellikle çekler arasında, bölünmenin almanya'nın gizli oyunlarıyla gerçekleştiği, zira bu ülkenin doğusunda kuvvetli bir devlet istemediği yolunda ciddi bir inanış vardır.
 • iki dünya savaşına tanık olmuş 20. yüzyılın en büyük ihanetlerine, komplolarına ve bilimum felaketlerine uğramış gariban ülke(ydi).

  okudukça bu kadar da olmaz diyor insan.. müttefik olduğu ingiltere ve fransa, italya ile birlikte almanlara teslim ederken çekoslovakyayı masaya dahi oturtmamışlardır, elçileri yan odada beklemiştir.

  (bkz: pişmiş tavuk)
  (bkz: emrah)
 • tarihi işgaller'den geçilmeyen çekoslovakya liberalleşme teşebbüsü sırasında sscb ve varşova paktı tarafından istila edilmiş ve eski düzenine döndürülmüştür.prag baharı denilen bu yumuşama dönemi sonundaki işgale tepki olarak sosyalist bir öğrenci olan jan palach wenceslas meydanında kendini yakmıştır.
  (bkz: prag baharı)