• öyle bir şey olmasını istemeyiz tabi ki, ama bunu görmek için prof olmaya gerek yok. deprem ölçeği richter (logartikmik) cinsinden. kocaeli depreminin yaklaşık 3 katı büyüklükte deprem. (7.8 deprem, 7.5 depremin yaklaşık üç katı enerjideymiş richter skalasına göre) kocaeli'deki yapılaşma tarzı aynı yerde var. babadan oğula müteahhitlik işte. etkilenen nüfus yoğunluğu da yakın.

umarım 24 yıl önceki teknolojiye göre değişim vardır diyeceğim ama, malesef ki öyle bir şey gözükmüyor da.

işimiz dualara kaldıkça bu böyle gidecek. van, gaziantep, izmir vs derken, istanbul'a da sıra gelecek, başka yere de.

50 senelik betonarme binada oturan şahsımdan selamlar herkese. sıramızı bekliyoruz.

edit1: imla.
    edit2: kusura bakmayın, ölçeklendirme richter skalası ile yapılıyormuş, bel değil. buna göre durum 2 kat enerjiden daha vahim. deprem hesaplamaları, derinliğe göre yeryüzüne giden enerji gibi şeylerden haberdar değilim. basitçe hesapladım.
  • sadece hatay'ı göz önünde bulundurunca daha da kötü olacağını düşünüyorum. şu anda sadece şehir merkezlerinin durumunu biliyoruz.

köylerde ne oldu? giden var mı?
  • 35 bin bence çok acı ama iyimser rakam.
    daha gidilemeyen 10binlerce ev varken ben sayının maalesef 200.000 'in üzerinde olacağını düşünüyorum.
    insanlar kaderleri ile baş başa.
    yazık oldu tüm insanlarımıza.
  • çıkacaktır, belki genel ölçeği düşününce bu sayı bile iyimser kalabilir. kesin ölüm sayısı açıklandığında, sayı ne olursa olsun inanmayacağız resmi açıklamaya.

bu ülkenin insanı, hükümete laf gelmesin diye ölüm istatistiklerinde bile gösterilmiyor. bunu da mı hak etmiyor bu vatandaş, bu kadar mı değersiziz?

çoğunun adını sanını bilmeyeceğiz, bir yıl sonra tamamen unutulacak ama, hiç olmazsa bir istatistik olarak da mı anılmayacak?
  • 35bin ile bitecekse şükredin buralardan haberiniz yok sanırım taş taş üstünde kalmadi
  • 35 bin oldukça iyimser bir tahmin,yabancı basın 150 bin ve üstünden bahsediyor

ölenlere allahtan rahmet,geride kalanlara sabır diliyorum.allah bir daha yaşatmasın
  • bugün hatayda bir üst teğmen arkadaşımla konuştum.

sadece hatayda diyor en az 100 bin kişi vefat etti diyor.
  • çok iyimser bir rakam,.
  • bize açıklanacak olan bu sayıya ulaşmayacak olsa da maalesef ilk günden beri ortaya çıkan acziyet yüzünden düşünülendir... hatta aşırı iyimser bir tahmindir. yıkılan bina sayısı ile oranlamak yeterli...

20 yılda ülkeyi bir arpa boyu ilerletemeyip aksine geriye götürenlerin eseridir...
  • 10 ilin toplam nüfusu ilçeler dahil yaklaşık 14 milyon. 35 bin tahmin edilmesi bence iyimser bi rakam. inşallah 35 bin bile olmaz tabi. üzülerek söylüyorum benim tahminim 1 milyona yakın rakamlar.
hesabın var mı? giriş yap