1. cep telefonuna yüklü gelen diri lilili sesinden başka bir şekilde tekefonun çalmasını isteyenlerin polifonik ya da en güzeli mp3 olarak telefonlarına attıkları şarkılar. genellikle slow ya da çok sesli ve karmaşık bir melodiye sahip olmayan ritmik parçalar cep telefonuna daha iyi gider.

  şarkının illa introsu, en başı olması da şart değildir tabiki, genellikle parçadan istenilen 8 ile 25 saniye arası bir sample alınarak rahatça kotarılabilir. en sevdiğiniz şarkının her zaman melodi olmaya uygun olmayacağı ve söz duyulmamasının tercih edilmesi gerektiği göz önüne alınmalı (ama nihayetinde, paşa gönül kriterleri diye de bir şey var tabiki).

  fat joe & ashanti - what's luv (son 25 saniyesi)
  coldplay - clocks (ilk 28 saniyesi)
  moby - in my heart (ilk 16 saniyesi)
  boomfunk mc's - freestyler (sample'ı yerine polifonik melodi'si daha iyi)
 2. düt düt düüt şeklinde notalarını bizim yazdığımızda, polifonik melodide de, şu an ki mp3 modunda da değişmez, değişmeyecek olan cep telefonu melodim için:
  master of puppets solo
  yaz
  627777833777'a (kısaca master) gönder.
  bak bakalım cep telefonuna bir şey geliyor mu.

  not: hangi hat olduğu farketmez, ev telefonundan bile gönderince oluyormuş.
  *
 3. cep telefonu melodisi yapma hakkına sahip olunan şarkılardır.

  bunun fsek kapsamında çoğaltma hakkına mı yoksa yayma hakkına mı girdiği tarışılan bir mesele olup, her halükarda eser/hak sahibi tarafından tarafınıza böyle bir iznin/hakkın tanınması gerekir. telefon bağlamasını beklerken dinlediğiniz müzik bile bir hak konusudur.

  işbu entry, hukukun gündelik hayatı ve teknolojiyi takip etme hızını (!) hatırlatmış olmak için yazılmıştır. yazarının telefonu duman'ın aman aman'ı ile çalmakta olup, kendisi de her sabah what if god was one of us nidaları eşliğinde uyanmaktadır. californication'ın da bu işe gayet uygun olduğu yakînen bildiği bir gerçek olup, fsek'miş, telif hakkıymış, bunların nerelerde kaybolduğu bilinmemektedir.
 4. led zeppelin - all my love (klavye solosunu kesip uzun süre melodi olarak kullanmıştım)

  pink floyd - intersteller overdrive (şarkının en başından 55 saniyelik bir kısmı kesmiş ve kullanmıştım. neden 55 saniye mi? telefonlar 55 saniye çaldıktan sonra cevap verilmezse numara meşgule düşüyor dolayısıyla telefon çalmayı bırakıyor.)

  judas priest - painkiller (ilk 26 saniyede ki efsane davul solosu)

  guns n roses - welcome to the jungle (ilk 40 saniye uygundur)

  iggy pop - passenger (şarkının 21 saniyelik introsu)

  tool - jambi (şarkı başındaki 24 saniyelik solo)

  black sabbath - n.i.b (bas sevenler 0-40 saniyeler arasını, pek sevmeyenler 40-60 saniye arasını alsınlar)

  kiss - i was made for loving you (0-37 saniye arasındaki melodi ve ufak iniltiler çığlıklar insanı mutlu ediyor)

  radiohead - paranoid android (0-18 saniye arası. kişisel favorilerimdendir lakin çok kısa. telefona yetişemezseniz meşgule düşene kadar toplanda iki buçuk kez çalıyor. hayır sonuncu çalışında yarım kalıyor ya o insanın sinirini bozuyor.)

  sepultura - propaganda (0-26 arası. vokale girmeden önce şarkı bir ara duraksıyor buda şarkıyı kesme işini kolaylaştırıyor.)

  vardır daha bir sürü kesin. bunlar benim zamanında kullandıklarımdı.