• (bkz: janberk dur allahını seversen zaten ortalık karışık)
  • arkadaşlar, çerkes asimilasyonu, ermeni, rum, kürt, asuri, yezidi,süryani soykırımları falan demeden önce gelin meseleyi en başından ele alalım:

(bkz: hz. isa'nın türkler tarafından öldürülmüş olması)

bir de benim anlamadığım bir şey var, böyle bir şeyin olduğunu savunan, hatta "erkeklerimizi savaştırdınız, kızlarımızı lanet padişahlarınıza cariye yaptınız, ermeni soykırımına bizi ortak ettiniz!!" vs., vs. diyen arkadaş bir yandan da "ben gene de buradan gitmem, kimse bana git diyemez!" diyor.

kimsenin sana "git" deyip demeye hakkı olmadığı bir tarafa da arkadaş, sen dünya kurulalı beri gelmiş geçmiş bütün günahları, kötülükleri işlemiş, seni "ağır asimilasyon politikasıyla" asimile etmiş, seni hep ötelemiş, sana karşı sürekli olarak ayrımcılık yapmış böylesine pislik bir halkla neden aynı çatı altında yaşamak istersin ki? ben olsam istemezdim şahsen...
  • osmanlıda gayrimüslimlerden sonra, kaymak tabakayı oluşturan,
    bugün "sünni türk" kümesi içerisinde kendilerine yer bulmuş, devletin en önemli kademelerine yerleşmiş kafkasyalılar da mağdur olacak ya, ben daha da söyleyecek bir şey bulamıyorum.

başlık provokasyon amaçlı belki de çerkes olmayan biri tarafından da açılmış - troll başlığı da olabilir ama böyle düşünen çerkeslerin olduğu gün gibi ortada.

biraderler; yakın bir tarihte bir kelime-i şehadet ile bu ülkenin mirasına ve toprağına ortak oldunuz.
    osmanlıda türkler katledilip, adam yerine konulmazken çerkesler hareme kız vererek, sarayda önemli kadrolara yerleşti, hala günümüz türkiye'sinde önemli mercilerde, orduda ve mit'de ve birçok yerde çerkesler çoğunluğu oluşturmakta.

hayır "devletin bekası" sağlandıktan sonra bunların hiçbir önemi yok ama, bu türkleri de fazla aptal-enayi yerine koymamak lazım bence!
    sonuçta yaşadığınız türk cumhuriyetinin kurucu ideolojisi, sizin konuştuğunuz dilden gocunmaz, korkmaz!
    lakin ulus devletin çıkarları için alınmış kararlar vardır.
    bu köklü türk devlet tecrübelerinden gelir, fazla kurcalamamak lazım!
  • toprağı üzerinde yaşadıkları devlete saygıları ve bağlılıklarıyla bilinen, bu nedenle genelde devletin en kritik noktalarında görevlendirilen çerkezlerin çoğu tarafından rahatsızlık hissedilmez. ben dahil. ne mutlu türküm diyene.
  • yukarılarda bir yerlerde de değinilmiş. eğer çerkesce bilmiyorsam ki bilmiyorum ve eğer babam biliyorsa ki biliyor; bunun adı kendi kendini asimile etmektir. üstelik bu durum kendi diline sahip çıkmayıp topu devlete atmak filan da değil, bu durumdan suçluluk bile duymamak, ne kendini ne devleti ne de çocuğu suçlamak, ayıp kılıfına sarılarak düpedüz vurdumduymaz olmaktır.
  • marksist veya sol söylemlerle beyni bulanmış kürt zevatların önce kafkas ve kürt azınlıkların toplumdaki konumları üzerine saçmayalayıp sonra da dil kurslarına saydırmaya başladığı konu. bazı kültür derneklerinde yıllardır halay çekmekten ve pkk propagandası yapılmaktan farklı icraatler olduğunu öğrenmek belki size bir zihin açıklığı kazandırır.

1 mayıs'ın havasını pkk propagandasıyla bozan zihniyet yine kafkas halklarının problemlerinin konu olduğu bir yerde yersizce kürt ve kafkas halklarının kıyasını yapması tek kelimeyle haşarop yani ayıp.

kafkas halkları kendi kültürlerini bir asırdan fazla muhafaza ederek toplum içine entegre olabildiği için konuşulan konu kürtlerin entegrasyon sorununa ilişkin olmamasına rağmen konumları, tarihleri ve sosyolojik yapıları apayrı iki topluluğu kıyaslamaya çalışan insanlara bu konu üzerine "bak bana böyle böyle yaptılar, o zaman size de bunun yapılması bundan" minvalinde açıklamalar yapmanın beyhude bir saçmalama olduğunu hatırlatmak isterim.

kısacası herkes çok dilli olabilir, olsunlar da ama dilin ve kültürün kaybedilmesi konusunda devletin payı kadar ailelerin de payı olduğunu görmezden gelmek çok büyük ahmaklık. (kafkas vakasında)
  • başlığın amacı; "hdp'ye oy verin sevgili zozikler." olan, ama görüşünüşü ise içinde bir çok sahte bilgi bulunduran, çerkeslerin mağdurluğundan, çerkesçenin kayboluşundan bahsedilen entrydir.
    sevgili yazarlar balıkesir'de bulunan bir çok köyde hala çerkesçe vardır. adigeler(öz çerkes demektir), şapsığlar, abzehler gibi boylar sürmektedir ki tabi saf soy olarak tek tük insan kalmıştır.
    götten ve internetten doldurma bilgilerle buraya saldırmayalım lütfen, tutarlarsa götünüzü keserler, öyle de irrite oluyorlar bu bölücülük olaylarına. kendilerinin tek nefret ettiği millet tahmin edersiniz ki sürgünü yapan ve destekleyen zihniyettir. kendi hallerinde yaşayan insanlara salyalarınızı bulaştırmayın lütfen.
  • büyük ölçüde gerçek olan ancak günümüzdeki hiçbir partiyle ilgisi olmayan politika.

ben de sürgün çocuğuyum. dedelerimden, ninelerimden çok şey dinledim bu konu hakkında. bir örnek verecek olursam; 1963-1965 doğumlu annem ve babam ilkokula başladıklarında türkçe bilmiyorlarmış. okulda söyledikleri çerkesce kelime başına dayak yemişler. bunu annem daha çok yaşamış. derslerde neredeyse hiç konuşmamış, ilkokuldan sonra da okula devam etmemiş zaten.

ben küçükken annem ve babam birbirleriyle çerkesce konuştukları halde benimle mütemadiyen türkçe konuştular. hatta bana ufak tefek çerkesce kelimeler öğretmeye çalışan akrabalarımı annemin uyardığını hatırlıyorum. çerkesce öğrenmemi hiç istemedi. ama etrafımda sürekli konuşulduğu için yarım yamalak da olsa öğrendim. aklım ermeye başladığından beri çerkescemi geliştirmeye çalışıyorum, annemi de zamanla benimle çerkesce konuşması için ikna ettim.

evet, çerkesler dil yönünden asimile oldular. evet, yüz yıl sonra adigebze diye bir şey kalmayacak. bunda o zamanki devlet politikasının olduğu gibi çerkeslerin de payı var. ancak bu durum "o partiye oy vermeyelim, şuna verelim." diye düzeltilebilecek bir durum değil.

gerçekçi olmak gerekirse, ben ana dilim için umudumu yitirdim. buna rağmen çerkes ahlakının son çerkes ölene kadar yaşayacağına inanıyorum. saygıyı hayat felsefesi haline getirmiş, özellikle kendinden büyüklere ve kadınlara saygıda kusur etmemeyi düstur edinmiş, adı tecavüz ile bir kez bile anılmamış, çocuk gelinlerin neredeyse hiç görülmediği, oturdukları ortama kendilerinden yaşça küçük bir kadın girse bile ayağa kalkan erkeklere, başlarını ailelerinden başka kimseye eğmemiş kadınlara sahip anaerkil bir milletten bahsediyoruz. asimile etmek o kadar kolay değil.
  • hayret bu asimilasyondan benim anne tarafım hiç etkilenmemiş.
    çerkesçe konuşulan bir evde büyüdüm. ama hiç heves etmedim ögrenmeye.
    dünyada yüzlerce dil var. sıradan bir insan soyundaki bütün milletlerin dilini öğrenmeye kalksa ömrü yetmez.
    ana dillerimin hangisini kullanarak daha çok kaynağa ulaşabilirim, daha fazla insanla iletişim kurabilirim ben ona bakarım. soyu tükenen dilleri yaşatmayı dil bilimcilere bırakıyorum.
  • her olay zamanın şartlarına göre değerlendirilmelidir. o zamanlar bu bütün milletler için devlet politikasıydı. şimdilerde hiçbir baskı yada asimile etme çabası olduğunu düşünmüyorım. babam kabardey annem mamış yani safkan çerkesim çerkesce bir cümle bile kuramam ama bunun nedeni asimile edilmem değil annemle babamın öğretmemesi . bana öğretmeye kalktılarda devlet öğrettirmedi mi? oralar nasıl vatan toprağıysa burasıda vatan toprağıdır. ve hiçbir çerkesin bebek katillerinin partisini destekleyeceğini düşünmüyorum.
    (bkz: ne mutlu türküm diyene)
hesabın var mı? giriş yap