• web siteleri seksi fotoğrafları için tıklayınız gazeteciliği edasıyla hit almak için otu boku resimle anlatan, 7-8 sayfaya ayrılmış toplasan a4 kağıdını bile dolduramayacak sözüm ona makalaleriyle for dummies havası hissettiren girilmeyesice sayfadır.
  • daha önce de yazmışım, yine dikkatimi çekti.

bu dergi sittin senedir var ve artık yazarların bayıp şablona bağladığını düşünüyorum. "windows x'e doping, windows x için en iyi araçlar" türü şablonarı güncel sisteme göre doldurup veriyorlar millete. üç ayda bir de yazılım tehditleri, virüsler falan.
  • inceleme yaparken surekli aglayan editorlerin yazdigi dergi. urunler icin surekli goz dolduruyor benzetmesi yapiyorlar.
  • çok fazla reklam almaktadır. geçen ay bir okur mektubu şöyle diyordu: (chip şubat 2006 sayısı, sayfa 6)
    "sayın yetkililer
    son aylarda artık chip alıp almamak için tereddüt içinde kalıyorum. dergi artık eskisi gibi değil. örneğin son sayınızdan bahsetmek gerekirse iç kapaklar dahil 260 sayfalık derginin 104 sayfası reklamla dolu. geri kalan sayfaların bir kısmı yine reklam amaçlı ürün anlatımı ve bana göre gereksiz olan chip top 10 sayfaları. tabi bunlara her ay sürekli tekrar ettiğiniz kouları dahil etmiyorum. tüm bunlardan sonra, bana dergiden faydalanacağım hiçbir yer kalmıyor gibi bir durum oluşuyor. şimdi bana reklam olmazsa dergi ayakta duramaz diyeceksiniz ama sanırım siz dergi fiyatı ve reklam geliri ile ayakta durmayı değil, koşmayı planlıyorsunuz." - fikret sadak

bu yazıyı okuduktan sonra, elimdeki şubat sayısının reklam sayfalarını saydım. dış+iç kapaklar ve chip'in kendi reklamları dahil 316 sayfanın 109 sayfası (%34.4) tam sayfa reklamdı. yine mart ayında 292 sayfanın 109'u (%37.3) tam sayfa reklamdı (bu sayılara küçük reklamlar dahil değil). okuyucu reklamlar içinde bunalıyor. bir dergi için oldukça fazla.
    bu ay anasayfasında "33 bin ytl'lik hediye" başlığıyla duyurduğu hediye çekilişi için 199 sayfasında "katılmanız için: http://www.vogel.com.tr/chip10yil adresine kayıt olmanız yeterlidir." yazıyordu. kaydolmak için girdim, işlem kayıt olmakla bitmedi. anket gibi bir test çıktı karşıma. burada yanlış hatırlamıyorsam 30 küsur soruyu cevapladım. bunlar derginin okuyucuyu tanıma sorularından çok, şirketlerin bilgi edinme amaçlı soruları gibiydi. şimdi girdiğimde yok, kaldırmışlar (ya da bulamadım?). bunları sorması önemli değil, önemli olan 199. sayfada "kayıt olmanız yeterlidir" deyip, hiç hesapta olmayan bir anketi doldurmanızı istemesi. verilen bilgilerin başkalarıyla kullanılacağı, kullanılmayacağı yazmıyordu. ilginç.
  • xp nin boot problemleri ile ilgili bir yazıda " xp nin başlatılması 11 evreden oluşuyor. vista'da ise sadece 8 evre yeterli oluyor. yinede her ikisi de saturn-v roketinin başlatılmasından (3 evre) daha karmaşık " gibi bir cümle kurmuş lafı gediğine koymuş dergi.
  • gereksiz bir dergi. genelde bu tip dergilerin yayın yönetmenleri ağlar bir de, aylık olarak önsöz kısmında. yok dergicilik zor, para kazanamıyoruz vs vs..

en kötüsünden 2000 liraları var aylık, öyle ahım şahım bir iş de yapmıyorsunuz. bari aglamayın yahu. 10 yıldır "xp'nizin açılışını hızlandırın" tarzı konularla, normalde siyah ekran görmeden xp'nin açılması gerekirdi. yok mu daha yaratıcı bir konunuz..

kısacası, zamanında internet yaygın olmadığı için insanları çok iyi kafalayan; artık çoğu kişinin uyanmasıyla tercih edilmeyen dergidir.
  • yazılarının çoğunu alman chipten çeviri yapmak suretiyle yayınlayan dergi
  • zamanında bu isimde bir bilgisayar vardı bağdat caddesinde, cadde üzerinde, arada bir yerde değil. kızıltoprak'a doğru giderken sağda. amstrad cpc464'ümüzü oradan almıştık. camlarında mavi film vardı ve kocaman bordo gibi bir renkte chip yazardı dükkan genişliğince, yanılmıyorsam 3 boyutlu koca koca harflerden ibaretti. bin yıl önceydi, yeşil monochrome monitörlü bir 64kilobayt bilgisayarı seyrederek uyuyakalmak dahi bilgisayarı kullanmış kadar sevindiriyordu insanı.
  • bunun ve level dergisinin mail listesinden cikabilmek icin ne yapmam gerektigini soyleyene yuzbinlira veriyorum.
  • on beşinci yıl özel sayısı mart 2011 kapağına son beş yılının özetini geçmiş dergi: pcniz 5 saniyede açılacak!
hesabın var mı? giriş yap