• 29. istanbul film festivali nin en iddialı filmlerinden biriydi spring fever ya da türkçe adıyla bahar sarhoşu. eşcinsellik biseksüellik ve üçlü aşk ancak bu kadar güzel betimlenebilir...

jiang cheng, wang ping ile tutku dozu yüksek gizli bir ilişki yaşamaktadır. wang ping’in karısı kocasının davranışlarından aldatıldığı şüphesine kapılır ve bir dedektifle anlaşır. dedektifin çektiği resimlerle gerçek kısa sürede anlaşılır ve sonuçta iki sevgili ayrılırlar..luo haitao’nun da dedektiflik görevi bitmiştir ancak o jiang cheng’i takip etmeye devam eder. gittiği her yerde adım adım izler sonunda bir şekilde tanışırlar … ve aralarında erotik ve tutkulu yeni bir ilişki başlar… ancak luo haitao’nun da genç bir sevgilisi vardır li jing.

kısa bir süre sonra jiang cheng aldığı kötü bir haberin ardından uzaklaşmak isteğiyle şehirden ayrılma kararı alır. luo haitao da gelmek ister ancak bir süre sonra genç ve güzel li jing’inde katılımıyla üçü birden sahile doğru yola koyulurlar… bu aşk dolu bilinmeyene yapılan yolculuk kahramanlarımızın da kendilerini tanıdıkları sabrettikleri belki de kabullendikleri bir içsel yolculuğa da kapı aralar… yolculuğun sonunda herkes kendi payına düşeni alacaktır elbette…

cannes film festivalinde geçen yıl altın palmiye için yarışmış ancak ödülü en iyi senaryo ile kazanmış gerçekten güzel ve başarılı bir çalışma bahar sarhoşu… işlenilen hikaye o kadar dopdolu ki kim yazmışsa ellerine sağlık gerçekten özellikle duygular o kadar güzel betimlenmiş ve yönetmenin ustalığıyla da o kadar başarılı yansıtılmış ki hikaye adeta ete kemiğe bürünmüş anlatmak istediğini seyirciye olduğu gibi yansıtmış… filmdeki, ayrıntılarla zenginleştirilmiş içsel gelgitler bile başarılı aktarılmış ekrana… sonuçta aşk ve tutku üzerine ince mesajlarla yüklü manidar, özellikle de sonuyla ince elenip sık dokunmuş dokunaklı bir film ortaya çıkmış…

bu arada filmde erotik sayılabilecek bir çok sahne de mevcut özellikle açılış sahnesi birçok kişi rahatsız olmuş olacak filmden çıkanlar oldu ancak hiçbiri çok rahatsız edici sahneler değildi… sanırım iki erkeğin tensel yakınlaşmalarını görmek rahatsızlık uyandırdı bir kısım seyircide ama bu filmin başarısından inanın hiçbir şey eksiltmiyor ben fazlasıyla beğendim bu filmi… filmin hikayesini yazan kişiyi ve lou yeyi gönülden kutluyorum güzel bir iş çıkarmışlar…

son olarak filmin digital kamerayla çekildiğini de unutmadan ekleyeyim. iyiki de digital tercih edilmiş güzel bir atmosfer yaratılmış…sanırım bazı filmler için digital kamera elzem bunu da böylece bir kez daha görmüş oldum… az bir bütçeyle çok iyi filmler çekilebiliyor bahar sarhoşu buna güzel bir örnek… filme puanıma gelince 10/7..
  • chun feng chen ziu de ye wan (spring fever) (a night deeply drunk on the spring breeze), bir lou ye filmi.

vizyon tarihi: belirsiz
    tür: dram, komedi
    yapım yılı: 2009
    süre: 116 dakika
    ülke: çin, fransa

filmin konusu:

“wang ping'in karısı li jing, onun başka biriyle ilişkisi olduğundan neredeyse emindir.

şüphelerinden kurtulmak isteyen li jing, kocasını takip etmesi için dedektif luo haitao'yu tutar.

çok geçmeden dedektif, wang ping'in jiang cheng adında başka bir adamla eşcinsel bir aşk yaşadığını keşfeder.

dedektif keşfiyle wang ping ve jiang cheng'i ayırmayı başarır.

ancak çok geçmeden luo haitao, kız arkadaşı ve bu adam arasında tutkulu bir aşk üçgeni oluşur.”

yönetmen: ye lou
    oyuncular: sicheng chen, hao qin, zhuo tan, wei wu, jiaqi jiang, songwen zhang, jintao li, yue wang, xuan huang
    senaryo: feng mei
    müzik: peyman yazdanian

vizyon tarihi: belirsiz

filmin fragmanını buradan izlemek mümkün.
hesabın var mı? giriş yap