• kendisini öldürmeye çalışan kötü adama 'hücum edilmez bir vücut içinde ölmez bir ruhum vardır. anladın mı budalaaaa!hahahahhaaaaaa....' repliğini sarf eden sevimli hırsızdır kendileri
  • kötü adamlara* * karşı sarf ettiği ''hücum edilmez bir vücut içinde, ölmez bir ruhum vardır'' , ''terazinin bir kefesine kendimi koyuyorum, bir kefeye sizi. yazık! yine de havada kalıyorsunuz!'' * , komiser mehmet rıza'ya yönelik ''cingöz yenilmekten, yanılmaktan hoşlanmaz.'', yumruk attıktan sonra söylediği ''buna güneş söndüren derler. merak etme, iki gün sonra görmeye başlarsın.'' ve otostopla durdurduğu kamyoncuya söylediği ''dikkat et! biraz sonra hayatının en önemli yükünü taşıyacaksın!'' replikleriyle türk sinema tarihinin en muhteşem karakterlerinden biri.

--- spoiler ---

cingöz recai, komiser mehmet rıza kılığında soygun amaçlı gittiği köşkün sahibi selim nahit bey* 'le yemek yerken, duyulan bir ses üzerine selim bey tedirginlikle masadan fırlar:

cingöz: sakin olun, telaşa mahal yok.
    selim bey: ne yapayım, yerimde duramıyorum!
    cingöz: o zaman arada bir kalkıp kalkıp oturun!

--- spoiler ---

bir de aynı adlı filminin jeneriğinde the man from u n c l e'ın tema müziğinin farklı bir versiyonu kullanılır. *

lemre kulaklıktan uyardı; cingoz recai filminde kullanilan muzik bruce lee nin way of dragon filmindeki parcalardan birinin bir kisminin loop seklinde calinmasindan ibaret. o meshur melodinin disinda filmdeki diger bazi muzikler de yine way of dragon'dan alinti.
  • "hücum edilmez bir vücut içinde ölmez bir ruhum var" -cingöz recai, patlican ezmeyle, lakerdayla, şakşukayla zehirlenmek istenirken-
  • accayip keyifli bir film. ayhan ışık sanatının doruğunda oynamış demek yanlış olmaz sanırım. şu son dönem uyarlama sinema furyasında, ben eğer yapımcı ya da yönetmen olsa idim kesinlikle bu film üzerine eğilirdim. cingöz recai rolünü kimin oynayacağını da buldum*.
  • alkim yayinlarindan cikan serisi:

- arsen lupen istanbul'da
    - tiyatro baskini
    - elmaslar icinde
    - kaybolan adam
    - esrarli kosk
    - zeyrek cinayeti
    - seytani tuzak
    - miso'nun definesi

damla yayinlarindan cikmis olup, alkimda bu adla basilmis olmayan ve damla su an baskisi olmayan seri:
    - kral faruk'un elmaslari
    - cingoz'un esrari
    - sultan aziz'in mucevherleri
    - cingoz kafeste
  • bu karakterin 1954'te metin erksan tarafından çekilen, başrolünde turan seyfioğlu'nun olduğu beyaz cehennem adlı bir filmi de vardır.

diyalogları da yılına uygun olarak evlere şenliktir.

içinde iki kadının olduğu taksi haydutlar tarafından kaçırılır:

- konuşmayın yoksa bıçağı yersiniz sapına kadar!

derken yarım kilometre arkasındaki polis aracı nasılsa olayı görür:

- öndeki arabada bir şeyler oluyor!
    + kadın kaçırıyorlar sanırım!
    - revolveriniz yanınızda mı?
    + dikkatli ateş ediniz! bu mesafeden vurursanız ne ala!

---

komiser: hayatta iki şeyin yanıma yaklaşmasına izin vermem; biri gazeteciler, diğeri de sarımsak soğan yiyenler!
  • önce erol üyepazarcıya sonra da samed karagöze teşekkürlerimi ileterek cingöz recai hikayelerinin sırasını sunarım.

cingöz recai’nin ilk dizisindeki kitaplar [cingöz recai’nin harikûlade sergüzeştleri serisi]
    1- cingöz’ün kız kaçırması
    2- nazar boncuğu
    3- kasa başında
    4- anadolu kavağı’nda cinayet
    5- elmaslar içinde
    6- kanlıca vak’ası
    7- kumaş parçası
    8- yangın yerinde
    9- cingöz tehlikede
    10- cingöz kafeste

cingöz recai’nin ikinci dizisindeki kitaplar [cingöz recai kibar serseri serisi]
    1. cingöz geldi
    2. esrarlı köşk
    3. karanlıkta bir işık
    4. kadın cinayeti
    5. düşman şakası
    6. tütüncüler ölümü
    7. aynalı dolap
    8. tatavla cinayeti
    9. son muvaffakiyet
    10. cingöz’ün akıbeti

üçüncü kitap 1925 cingöz’ün esrarı [roman]

dördüncü kitap:
    1. madam çiviciyan’ın gerdanlığı
    2. soyulan ingiliz
    3. banka soygunu
    4. kanlı mektup

beşinci kitap [yeni cingöz’ün maceraları]
    1. üçbuçuk parmak
    2. ölüme doğru
    3. gece yolcusu
    4. derinden gelen sesler
    5. tren soygunu
    6. cingöz’ün hediyesi
    7. bir gece yarısı
    8. hırsıza karşı hırsız
    9. boğaziçi’nde bir gece

altıncı kitap:
    1. kaybolan adam
    2. karanlıkta hücum
    3. han baskını
    4. yerin dibinde sesler
    5. gece tuzağı
    6. ateşten gözler
    7. sekiz adım kala
    8. al kanlar içinde
    9. gece kuşları
    10. imdat
    11. şeytanî tuzak
    12. sahte sherlock veya şarlok
    13. domuz sokağı vak’ası
    14. polis tuzağı
    15. cingöz’ün ziyafeti

http://www.afilifilintalar.com/…alanamaz-hikayeleri
  • cingöz recai edebiyatta ve sinemada polisiye
    ozgur cicek ve irmak ertuna-howison tarafindan acik radyoda yayinlanacak olan programin adi.
    program her sali 16:30-17:00 arasinda dinleyebilecegiz.
    program yapimcilari gectigimiz yayin doneminde de drakula istanbulda edebiyatta ve sinemeda fanyastik isimli bir program hazirlamislardi.
  • peyami safa'nın kaleme aldığı cingöz recai serisidir. yerli robin hood olarak da tanınır. çok zeki, atik, çapkın ve sevimli bir karakterdir. özellikle arsen lüpen istanbul'da adlı serideki emekli komiser rıza'yla samimi dialogları kahkahayla güldürecek kadar doğaldır. mutlaka okunup tanınması gereken bir karakterdir, bayanlar dikkat; aşık olunacak bir karakterdir.
hesabın var mı? giriş yap