şükela:  tümü | bugün
 • an itibarıyla almanya'da vatansever bir kahraman olarak kabul edilen eski prusya asilzade sınıfından olan alman subayı. hasbel kader almanya savaşı bir şekilde kazanmış olsaydı, alman tarihine hain olarak geçecekti.("olmaz,o tarihte kazanması imkansızdı" diyebilecek olanlara generel george c. patton'un 1944'ün sonlarında söylemiş olduğu -ki kendisi amerika'nın en gözde cephe generali durumundadır- "savaş hala kaybedilebilir." sözünü hatırlatmak isterim.)...

  bu da belkide yaşamın içinde ki hemen tüm olguların görece olduğuna çok somut bir örnek teşkil etmektedir. konuya bu dönemden girdiğimize göre aynı dönemin önemli bir başka simasının sözleriyle sözlerimi noktalamak isterim; von manstein şöyle der "zaferin bin babası vardır. ama mağlubiyet öksüzdür."...
 • gerçek hayattaki şu etkileyici fotoğrafı ile valkyrie filmininde kendisini canlandıran tom cruise'e toz yutturmuştur gözümde. adam yaşasa da kendisi oynasa, öyle birşey. demek istediğim, filmden böyle kare bulamazsın, ve bu gerçek. 2. dünya savaşının en heyecanlı şeylerinden biri de bu, karakterlerin çeşitli fotoğraflarını, ve o an'ları görebilmeniz. inanılmaz derecede etkilendim. karşısındaki gözlüklü belki de heinrich himmler.

  artık öğrendik ama, o an aklından neler geçiyor stauffenberg..
 • bana daima, doğru zamanda doğru yerde olmak kavramının abartıldığını düşündürmüştür.

  müttefikler hazırdır. bir plan yapılmalıdır, yapılır. plan öncesi ve sonrası kusursuzdur. aslında basit görünen ama en zor kısım olan; asitlerin tetikleyiciyi eritmeye başlaması anı ve o bombanın hitler'in yanına kadar bırakıldığı zaman dilimindeki mükemmellik etkileyicidir. çanta bırakılır, dikkat çekmeden odadan çıkılır ve boom!

  hitler'in yarım metre yakınında 1 kg. bomba patlamıştır. hitler ve kurmayları ölmüş, valkyrie operasyonu başlamıştır. bir devir kapanmıştır. almanya harabeye dönene dek bombalanmayacaktır. sadece savaşın son yılında ölen 10 milyon insan yaşayacaktır.

  ***

  böyle olmaz. bomba yarım metre yakınında patlar ama hitler sadece sıyrıklarla kurtulur. 4 kurmay ölür. valkyrie operasyonu başlamaz. darbe girişiminin baş aktörleri kısa sürede bulunur ve kurşuna dizilir. claus von stauffenberg, en son kurşuna dizilen kişidir.
  hitler ölmemesinin acısını çıkartacaktır. almanya harabeye dönene kadar bombalanacaktır. sadece 1 yılda 10 milyon kişi ölecektir. savaş kaybedilecektir. hitler intihar edecektir..

  ***

  burada bir de not düşmek gerekir. aslında claus von stauffenberg 2 kg. bomba hazırlamıştır. zaman yetmediği için sadece 1 tanesinin düzeneğini kurabilmiştir. 1 kg. hitler'in suikastten sağ çıkması, diğer kurulamayan bombayla ilgili bir şey değildir. yarım metre yakınında 1 kg. bomba patlayan herkes ölür. ''o an'' hitler ölmemiştir. hepsi bu kadar.
 • ismi tam olarak "claus philipp maria schenk graf von stauffenberg"dir (kaynak).
 • faşizme karşı bedenini siper eden büyük komutan. eğer o masanın ayağı olmasaydı ve operasyon valkyrie başarıya ulaşsaydı, modern tarihin en büyük figürlerinden biri olabilirdi.

  tam bir prusyalıydı; askeri dehası ve asaleti buna işaretti.

  biz şurada ülkenin haliyle ilgili iki kelime yazıp bin dakika düşünürken, albay stauffenberg tarihin en vahşi canavarlarından birini az daha yok ediyordu.

  ta ki o masanın ayağı tarihi yeniden şekillendirene dek...
 • darbecidir.
 • sinema tarihinde gerard buhr ve tom cruise tarafından canlandırılmıştır.
 • nasıl bir cenabetse hitlerin olduğu odaya bomba koyup adamı öldürememiştir.sonrası malum paralel falan.ayrıca o soyisim bende olmalıydı amk.
 • hitlere iki kere suikast girişiminde bulunmuştur. ilkinde, şişenin içerisine yerleştirilen ingiliz yapımı kurmalı bombayı bir yakınına teslim etmesi bahanesiyle bir albaya vermiş albayda paketle beraber uçağa binmiştir. ne yazık ki düzenek çalışmamıştır. ikinci deneme ise 20 temmuz günü hitler'in karargahında toplantı sırasında içinde bomba yüklü çantasını sandalyenin üstüne koymuş ve toplantıdan ayrılmıştır. şişeyi verdiği albay ise çantayı alıp masanın kalın ayağının dibine koymuş patlama esnasında da ölmüştür. hitler ise fiziksel yönden hafif psikolojik yönden çok ağır darbe almıştır. darbecilerin ve yakınlarının sonu ise çok kötü bitmiştir.

  kaynak : nazi imparatorluğunun doğuşu yükselişi ve çöküşü 3. cilt
 • adolf hitler'e suikast düzenleyerek darbe girişimi başlatmış alman subayıdır.

  20 temmuz 1944 günü hitler'in bulunduğu toplantı salonuna, içinde 970 gram ingiliz yapımı zaman ayarlı plastik patlayıcı olan evrak çantasıyla girmiş, çantayı masanın altına, hitler'in ayaklarının çok yakınına yerleştirmiş ve bir bahaneyle toplantı salonundan uzaklaşmıştır. tıpkı filmlerdeki gibi arkasında bomba patladığında o istifini bozmadan ağır ağır yürüyerek oradan uzaklaşmış, "bu patlamadan kimse sağ kurtulamamıştır nasıl olsa" diye düşünerek uçakla berlin'e geçmiş ve arkadaşkarıyla hemen darbe girişimini başlatmıştır. stauffenberg ve arkadaşlarının planı dahiyanedir: herkese "yönetimi ele geçirmek isteyen ss'ler führerimizi öldürdü. bu yüzden bu gözü dönmüş ss'leri durdurup düzeni sağlamalıyız" diyerek ss'leri tutuklama emrini vermiştir. ilk başta işler tam da stauffenberg'in istediği gibi gitmiş, berlin'de alman polisi ve diğer askeri birlikler hitler yanlısı ss subaylarını tutuklamaya başlamıştır. stauffenberg ve arkadaşları neredeyse tüm berlin yönetimini ele geçirmek üzeredir. fakat patlamadan sağ kurtulan hitler, kritik isimleri telefonla arayıp "ben yaşıyorum oğlum, siz ne bok yiyorsunuz lan orada" deyince bir anda işler stauffenberg'in aleyhine dönmüş ve darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. sonrası ise malum: idam.

  peki hitler o patlamadan nasıl sağ kurtuldu?

  1) toplantı, doğu prusya'nın rastenburg kasabasında (günümüz polonya'sının ketrzyn kasabasında) hitler'in meşhur karargahı wolfsschanze (kurt ini) adı olarak bilinen, orman içinde gizlenmiş, son derece kalın beton duvarlardan yapılmış korunaklı binada yapılacaktı. bu binanın tüm duvarları yıkılmaz betondu ve dışarı açılan penceresi yoktu. bu da içeride patlamanın etkisini arttıracak, dışarı çıkamayan şok dalgası içeriyi adeta cehenneme çevirecekti. ancak hitler, havanın sıcak olduğu gerekçesiyle son anda toplantının konferans salonunda yapılmasını ister. hava sıcak olduğu için tüm pencereleri açık olan konferans salonunda patlama beklenen etkiyi göstermemiş, şok dalgası pencereden dışarı çıkarak patlamanın etkisi azalmıştır.

  2) aslında aynı patlayıcıdan iki taneyle toplantıya gelen stauffenberg, hitler'in toplantıyı 15 dakika erkene alması nedeniyle ikinci bomba düzeneğini çalıştıracak zamanı bulamamıştır. aldığı savaş yaraları nedeniyle sol gözünü, sağ elini ve sol elinde ise yüzük ve serçe parmaklarını kaybetmiş olan stauffenberg için iki arada bir derede bu düzeneği çalıştırma işi hiç de kolay değildi.

  3) hitler'in çok yakınına konulan çanta, son anda oradaki adamlardan birinin (albay heinz brandt) ayağına takılmış ve albay brandt içinden "hay zikicem şimdi çantasını da" diyerek çantayı aldığı gibi daha uzak bir köşeye, masanın ayağının öbür tarafına koymuştur (albay brandt'in bu patlamada bir bacağı kopmuş ve bir gün sonra hastanede hayatını kaybetmiştir).

  3) üzerinde haritalar ve bilimum askeri belgeler bulunan meşe ağacından yapılmış kalın ve ağır toplantı masası, adeta bir kalkan vazifesi görerek hitler'i korumuştur.

  hitler bu suikast girişiminden sağ kurtulunca kendisinin tanrı tarafından korunduğuna inanmış ve kafasında tasarladığı planı, tanrının onayladığı plan olarak düşünerek savaşın sonuna kadar bildiğini okumuş ve etrafındaki hiçkimsenin önerilerini dikkate almayarak savaşı kaybetmiştir (bkz: özgüven patlaması).

  ayrıca en güvendiği subaylardan birinin bile kendisini öldürmeye kalkışması neticesinde iyice paranoyaklaşmış ve etrafındaki herkesten şüphelenir olmuş. hal böyle olunca sürekli generallerin yerini değiştirmiş ve orduda işlerin aksamasına neden olmuştur.

hesabın var mı? giriş yap