• çocuk sevmeye çok meraklıysan git bi yetimhaneye çocuk sev bissürü sevilmeye aç çocuk var, beni niye baskılıyorsun ulan diye laf çarpılası iğrenç cümle. sen sev diye çocuk yapacaktık başka bi işimiz yoktu yani.

çocuk yapacak insan yapar yani "hadi yapın da sevelim" ne lan? yapacağı varsa sana mı soracak yapmyacağı varsa sana mı soracak milletin amı siki sana mı kaldı yani? git çocuk parkına mı gidiyosun sosyal hizmetlere mi gidiyosun nerde istiyosan orda sev çocuğunu sen. amk yaa...

en çok da, çocuk isteyip de olmayan çiftlere ağır geliyor bu laf. insanların psikolojilerini zerre düşünmüyorsunuz. ölün lan. amklarım.
  • evli ciftler uzerinde bir cesit baski kurmak icin soylenen, bundan sonra soyleyenin kalbini fena kiracagim cumle. belki denendigi halde olmuyor, belki saglik problemi var, belki maddi durum musait degil. size ne ulan, olsa siz bakacaksiniz sanki.
  • evli çocuksuz ailelerin sık duyduğu söz. bu kadar da karışmayın. belki olmuyor.
  • artık bu da son olsun dedirten.. mahalleli hep istiyor ki; e hadi siz bi çıkın, bi sevin,uyuşun, sevişin.. sonra ee bu böle nereye kadar bi nişan takın, amaan nişan nişan da yeter artık evlenin de düğünüzde oynayalım'dan çocuk yapın da sevelim'e uzanan.. 10 dakkalık bekar insan duygusu. "yav yapın iki seveyim öpeyim, agu desin gülsün. sonra ben gideyim." meali bir nevi daha ben bu duruma alışkın değilim dışardan bi bakim, bi tur versene süreyim, aa bir el ben de oynayayım gibi.. bekleyin az yapınca seversiniz..
  • yeni evlilerin sık duyduğu akraba direktifi. doğrudan bu şekilde söylenmese de geçim sıkıntısı içindeki yeni evli bünyelerde yarattığı algı, hemen hemen buna yakındır.
  • işgüzar tanıdıkların oyuncak isteme şekli. çok istiyorsan sen doğuruver diye cevap verilesidir.
  • illallah dedirten cümle. evli ve çocuksuz çiftlerin özellikle hanım tarafına, teyzeler tarafından odaya çekilmek suretiyle bir güzel direktifler verilir. yaştan, baştan, sonraki yıllar çocuk yapmanın zorluğundan dem vurulur. artık gerçekten bıkılan bir sözdür. yapmayacam ulan.

siz siz olun, evli ve çocuksuz çiftlere çocuk sormayın, çünkü çocuk yoksa:

1. ya yapamıyordur, olmuyordur. insanlara hüzün verir. yapmayın.
    2. ya da istemiyordur. iki bebe sevesiniz diye bütün ömrünü çocuk üzerine mi kuracak. oldu paşam, başka? siktir git kendin yap da sev.

bakın ben de severim bebek sevmeyi. ama beş dakika falan. sonrasını çekemem. anne olunca çekersin diyorlar, ya istemiyorsam, ya psikolojim kaldırmazsa? çekicem evet çünkü mecbur olacağım o zaman, anlıyor musunuz? ama istediğimden mi olacak? sen beş dakika sevip gideceksin ama ben bir ömür geçireceğim çocukla. kırk bin türlü masraf yapacağım, belki ekonomim uygun değil? ben çalışan bir kadınım, belki bakıcı tutmam gerekecek? hiç düşündün mü? annen bakar diyorsun, ya ben kadını hapsetmek istemiyorsam? kadın yıllarca çocuk baktı, derdini çekti, daha da mı çekecek? onun sorumluluğu mu bu? hayır, benim ve babasının. ya gezmek istiyorsam, ya hayallerim varsa? neden yapmalıyım teyze, anlatsana biraz? çok sevesin varsa evlat edinsene, biraz sevap işlemiş olursun. ya çocuğumu böyle bir ortamda doğurmak istemiyorsam? dünya boka batmış, ülkede dolar olmuş bilmem kaç, maaşım gittikçe eriyor. nasıl bakacağım ben o çocuğa? yapıp sokağa mı atayım, sizin neslin yaptığı gibi vasıfsız psikopatlar mı yetişsin? yemin ediyorum çok sinirliyim.

bundan sonra bana bu cümleyi kuranın da, akıl vermeye çalışanın da kalbini kıracağım.
hesabın var mı? giriş yap