• (bkz: ocu)
  • karanlıkta sizi takip eden kırmızı gözün, aslında çamaşır makinesinin düğmesi olduğu anlaşılınca yok olan korkulardır.
  • e.t.'den korkan cok az cocuk olmustur herhalde. simulakra sayesinde cocukluk donemimde en cok korktugum yaratikti. oyuncak dolabimdan cikip gelicegini soylerdi. birgun butun oyuncaklari tikarak yerlestirdigim dolabimi actigimda hepsi ustume dokuldugu zaman, iste dedim geldi sonunda geldi. ayrica ailece hepberaber filmi izlemek icin sinemaya gittigimizde koltuga yapismis korkak gozlerle filmi zar zor izledigim hala aklimda.
  • şu yaşımızda da bazen ortaya çıkıveren, "lan ben büyüdüm be ne korkuyorum salak mıyım" desek de uykumuzu kaçırmaya sebep olabilen korkulardır.
    uyku tulumunun fermuarının bozulması korkusu çocukluk gecelerimin kabusu olmuştur. ve fakat tulum içinde uyumaya devam etmişimdir uzunca bi süre. bu sebepten bazı geceler sabah uyanınca yorgan üzerimden kalkmıcakmış gibi hissederim.
  • sakallı bebek,gulyabani,kasımpaşa canavarı (bok vardı izledim o filmi.2 metre uzunluğunda,kadınları korkutan bir öcü.kim garanti edebilirdi beni de yemeyeceğini),iğneci nazmiye teyze(iğne dediğime bakmayın kurşun sıkardı kıçıma),uğur tütüneker,buzdolabı.bir de atatürk büstleri.annemin elini bırakıp amaçsız kaçarmışım daha okula gitmezken atatürk büstü görünce.şimdi bakıyorum da çocukları en şirin yapan şeyler çocukluk korkuları.garip şekilde denizden delilercesine kaçan bir çocuk.sarmalayıp denize soktuğunuzda korku dolu ama güvende olduğunu hissettiğini belli eden bakışları..
  • alacakaranlık kusagı'nın golge adam isimli bir bolumu vardi.gerci ben her bolumunden bi ayrı korkardım ama...neyse,konu cocugun yatagının altında yasayan bir adet golge adam. allah icin cocuga hic bi zarari yoktu iyi adamdı vesselam da her aksam bin kere yatagin altını kontrol edip uyumaya calismaktan daha dogrusu bayılarak uyumaktan hal kalmamıstı bi donem. hayır insan hem korkar hem de ne halt etmeye seyreder di mi!
  • herhangi bir korku filminde kullanıldıgı anda geri gelecek korkulardir.
  • (bkz: monsters inc)
  • zombi makyajı ve özenle dikilmiş, cadı süsü verilmiş sacları ve aksak hareketleriyle robert smith: pekala bir korku, başlıbaşına bir kabus öğesi.
  • anne veya babanın her an ölebileceği korkusu. gerçi bu korku bazı kişilerde büyünce de devam etmektedir ama çocukluk döneminde daha yoğun yaşanır.
hesabın var mı? giriş yap