• "sonbahar masalı" manasına geliyür fransızca.
  • ıcinde gecen sarap baglarinin da mi etkisiyle bilinmez, rohmer'in dort mevsimlerinin bu son filmi, tamam filmde o sarap gecmiyor ama, riesling gibi tatli ve rahat icimli bir tat birakiyor.
    40'larinda bekar bir bag isleticisi yalniz kadin, onun becerikli arkadasi olan bir diger kadin, ilk kadinin oglunun gecici sevgilisi olan bir kiz, bu kizin eski lise hocasi olan ve onunla askimsi iliski yasayan adam, bolgeye yeni tasinan bosanmis bir adam, ve ortaya cikan olasiliklar. ıliskiler, iliskisizlikler, istekler, isteksizlikler. kararlar, kararsizliklar. surprizler ve arkadaslar icin cevrilen dolaplar. yaz esintisi gibi gecen ve seriyi tamamlayan bu filmin sonunda bize de o dugun gecesi dansina katilmak dusuyor. erkekler ve kadinlar arasindaki o "fransiz" durumlar tum karmasikligi ve ebedi belirsizlikleriyle bu dort filmi bize sunmusken.
  • dört mevsim hikayelerinin sonbahar hikayesi ayağını oluşturan, mevsim dörtlemesinin son filmi.

filmi izlerken tüm sonbahar boyunca devam edeceğini düşündüm. ömrümden ömür gitti diyeyim siz anlayın.
  • 1998 yapımı eric rohmer filmi.

sonbahar masalından ziyade sonbahar bunalımı olarak adlandırılması gereken filmdi zannımca.

başroldeki apla bu kadar mı cins, pesimist ve dahi iç karartıcı olur yani. izlerken daraldım ekran karşısında. tabii bütün bu saikler iyi oyunculuk sergilendiğine de dalalettir.

falan filan.
  • bu tarz filmlere çok denk gelmiyorum. çekimlerin sadeliği, direktliği ve basitliği ile gerçek hayattan direkt alınmış bir kesit gibi duruyor. kurgu olduğunu kesinlikle hissettirmiyor. çok güzel bir durum anlatısı. dörtlemenin yaz ile birlikte en iyi filmi olduğu fikrindeyim.
  • contes des quatre saisons dörtlemesinin diğer filmleri gibi insanların tereddütlerini, isteklerini, karmaşık düşünce yapılarını çok güzel anlatan film. son sahnedeki bakışlar özellikle çok şey ifade ediyordu. bugün izlerken kendimi o hikayenin içinde bulmuştum. rohmer filmleri ilişkiler üzerine, yavaş akan filmlerdir ama hikayenin içine bir şekilde çekiyor. bu nedenle güzel filmler olduğunu düşünüyorum.
  • eric rohmer'in, contes des quatre saisons serisinin son filmi.

serinin diğer filmleri de;

(bkz: conte de printemps)
    (bkz: conte d'hiver)
    (bkz: conte d'été)
hesabın var mı? giriş yap