• çorlu'da eskiden kerhanenin bulunduğu bölgedeki fakülte*
  • dünyanın en boktan fakültesi olabilir gidin yozgatta okuyun ama buraya gelmeyin o derece diyorum
  • mezun olduğum liseyle karşılaştırdığım fakülte. kafa kafaya gidiyolar. oysa ki ne hayallerle gelmiştik...
  • bir üniversite, bir fakülte değil. breaking bad'de meth pişirdikleri yere 2-3 bina dikmişler. etrafında hiç bir şey yok. 15 dakika uzağında kyk erkek yurdu var. oranın hali buradan da beter. restoran falan allah getire konteynırdan bir bakkal bile yok. tamamen boşluk.

öyle çıkayım çimlerde oturayım aman kafelerde arkadaşlarımla takılayım kütüphanede kızlarla tanışayım diye bir şey yok. çünkü dediğim gibi burası hiçliğin ortasında bir yer. kütüphanesinin varlığı yokluğuyla bir. kafe ve çim yok. dışarda 3-5 bankta sadece dersi bekleyenler oturur diğerleri bir yerlere giderler.

bir yerlerden kasıt ise genelde ev veya yurttur. çorlu da öğrenci mekanı 3-5 tane yer ya var ya yok.

o üniversiteli genç hayallerinin hiç birisi yok. 4 sene okumuş adamın yeni gelenlere verdiği tavsiye; "gidin sanayilerin orada esnaf lokantasından yiyin hem sanayide iş bulabilirsiniz hem yemekler ucuz"
    ne kültürel bir etkinlik ne sosyal aktivite yok. iyi yönden bakarsanız sosyal hayat sıfır olduğu için ara sıra kendinizi geliştiriyorsunuz. millet spor salonuna, gitar kursuna falan gidiyor sıkıntıdan. bilgisayarcıların hepsi bir kaç dil biliyor. çünkü yurtta yata yata zaman bitmiyor. (buranın kyk yurdu ayrı bir facia)

bir çok üniversite şehir dışında fakat en azından tek kampüs olduklarından bir hayat var. ama burası ayrı düşmüş üvey evlat. ana kampüste kocaman yemekhane, spor tesisi var. ara sıra görüyorum namık kemal üniversitesinde konser verilecek, etkinlik yapılacak deniyor. `tabii bu bizi ilgilendirmez. sorsanız belki rektör bile unutmuştur bizi.`
    ana sayfasına gidiyorum ve üniversite seçim zamanı reklamlarını görüyorum. yok kulüpler yok spor salonu yok stadyum.. bunların hiç birisi mühendisler için yok. yemekhane menüsü bile ana kampüste köfteyken bizde adını bilmediğim beyaz çorba ve yeşil mercimek.
    kulüp demişken, burada aktif olabileceğiniz adam akıllı tek bir kulüp var. o yüzden buraya gelirseniz sene başında kulübe üye olmayı unutmayın. sizi yurttan çıkaracak tek aktivite o çünkü.

bu kadar kötü şeyin üstüne iyi bir şey var mı? mesela eğitim kalitesi? o da yok. her ortalama altı anadolu üniversitesi gibi.

en kötüsünü ise rektör yardımcısı gelince görürsünüz. öğrenci ve eğitmenlerin sorun ve isteklerini dinlemeye gelen adam "maddi problemlerden bahsetmeyin" der.

yani fakültede atm yok, fakülte yolunun taş olan kısmı rezalet, yurtla arasındaki yol toprak ve köy yollarından beter, yol boyunca lağım kokusu çekiyoruz, kütüphane bir oturma odası kadar ve bırakın sınav zamanını normalde bile yetmiyor, adam akıllı laboratuvar yok, ring zıplata zıplata gidiyor ve içinde öğrenciden fazla toz var, kaç yüz kişi için 1 bilardo 1 langırt var, yemekhanede oturacak yer çok az, bodrum katta internet çekmiyor, bilgisayar sınıfındaki bilgisayarların internet kablosu bozuk, ana binada asansör yok ve ek binada 5 kişilik asansör sadece bir sınıfa bile yetmiyor, "kampüs'ün" etrafı bomboş, özellikle bilgisayar mühendisliği derslerinde erken gelseniz bile sınıf dolu olduğundan derse giremiyorsunuz... gibi problemleri söylemeyecekmişiz.

e be hoca maddi problemleri eledik, senin için başka problem mi kaldı? karı kız muhabbeti mi döndürelim ne istiyorsun? çıkıp yalnızlıktan ve ev hasretinden dert mi yanalım?

el insaf yahu. hani bir şey yapmayacaksınız bari dalga geçer gibi "sorunlarınızı duymak bile istemiyorum" deme.

bu leş durumu öğrenci sayısından bile görebilirsiniz. tanıştığınız kişilerin çoğu birinci sınıftır. çünkü seneler geçtikçe, cem yılmazın deyişiyle, uzay mekiği gibi ayrılıyor insanlar. yatay geçişle daha kötü yerlere geçenlerin yanında direkt üniversiteyi bırakanlar bile var.

olanakları ile ilgili de iki çift laf edeyim. "en azından erasmus" yaparım derseniz avrupa'nın ve dünyanın en güzide iki ülkesi; bulgaristan ve makedonya sizi bekliyor. anlaşmalı olduğu okullardan birisinin adını internette arattığınızda resmi bile çıkmıyor. varın gerisini siz düşünün.

yani namık kemal üniversitesini, üniversite seçimlerine eklemek isteyenler tekrar düşünsünler bir.
  • (eğer vazgeçmezsem) önümüzdeki 4 yılımı geçireceğim yeni fakültem.
  • aslında "çorlu mühendislik fakültesi kötüdür" denilerek, geçiştirilemeyecek bir durumdur.
    sorun genelde var olan bir sorun. yeterli altyapı oluşturulmadan, planlaması yapılmadan ( ki burada kastım, öğretim elemanı, laboratuar,bina, araç-gereç vb.) "her kente üniversite kuruyoruz" diye yola çıkan siyasi yönetimin yol açtığı bu problemin olası sonuçlarını, ilerde daha da kötü şekilde yaşayacağız.

ben bir görüşme sırasında, integral çözmeyi bilmeyen bir inşaat mühendisi ile karşılaşmıştım. yıllar geçmiş unutmuştur denemeyecek kadar da yeni mezun bir arkadaştı.

ilerde, bu şekil doktor, mühendis,mimar ve bir çok meslek sahibi ile karşılaşacağımzın garantisini de veririm.

bu haberi çok yadırgamadım tabi ki..kapalı kapılar ardında, sayın dekan'ın dile getireceği birçok problemi olduğunu biliyorum. ama takdir edin ya da empati yapın ( gönlünüz ne çekerse) günümüz türkiye'sin de hiç bir kamu yöneticisi, bu sorunlarını basın karşısında dile getiremez.

kızmamız gereken, dekan veya okulun yöneticilerin ya da öğretim görevlileri değil, eğitimi bu duruma getiren iktidarın milli eğitim politikaları olmalıdır.
  • burası hakkında duyduğunuz bütün olumsuz şeylere inanın, olumlu olanlardan emin olmayın.
  • sadece bir binadan ibarettir yanı başındaki yarı özel devlet yurdu dışında hiç bir iyi yanı yoktur. çorlu'nun içinden sadece 6 numaralı belediye otobüsü ile ulaşımı sağlanmakta.
  • mühendislik eğitimini burada almak isteyen genç arkadaşlara tavsiye niteliğinde bir entrydir.

burası tekirdağ'ın çorlu ilçesinde bulunan bir fakültedir, ana kampüste değildir. burayı tekirdağ'da zannederek tercih yaparsanız büyük bir şok yaşarsınız.

fakülte demek biraz yanlış olur, daha çok düz lise havasında iki adet bina mevcuttur. bir üniversite olarak çok yetersizdir.

uygulamalı eğitim yok denecek kadar azdır derslerin tamamı teoriktir ve size pratik iş hayatında hiç bir şey katmaz.

bazı saplantılı hocalar var fakat bu tür insanlar her üniversitede var o yüzden özel olarak bahsetmek istemiyorum.

sosyal faaliyetler yoktur. liseden bozma bir kantin ve bir kafe dışında hiç bir şey yoktur. fakülte içinde banka atmsi yoktur. yemekhanesinde ki yemekler yüzlerce şikayete rağmen berbattır. bu berbat yemeği yemek için uzunca bir kuyruğa girmeniz gerekir. çünkü yemek saatleri çok kısa bir süreyi kapsar ve çoğu zaman sona kalan ögrencilere yemek kalmaz. öğrenci burada hiç bir değer görmez.

burayı tercih etmeyi düşünen kardeşlere tavsiyem trakya üniversitesi veya kırklareli üniversitesini tercih etmeleridir. eğer burada 4 sene okursanız hayatınızın en verimli 4 yılını hiç bir hayat tecrübesi yaşamadan hiçliğin ortasında bir fakültede geçirirsiniz. buraya gelip memnun olan yoktur. araştırmanızı iyi yapın doğru karar verin. istanbul'a olan yakınlığı sizi cezbetmesin.
  • namık kemal üniversitesine bağlanmış olan fakülte.
hesabın var mı? giriş yap