• mafyalara gelin bana çökün isimli bir açıklama.
    nazarı geçtim iti var uğursuzu var görgüsüz.

mükemmel açıklamadır.
  • evet okudum anlayamadım.neden? çünkü param yok. coşkun bey haklı.
  • zengin değilim ama coşkun sabah'ın ne demek istediğini sanırım anladım.

açıklamasının tamamını televizyondan dinledim. adam bir müzisyenden önce, bir iş adamı olarak konuşmuş. onca gayrimenkulu olduğunu ama 3 aydır kiracılarından kira almadığını söyledi. bütün gelirini giderini ona göre planlayan bir insan gayrimenkullerinden 3 ay kira alamazsa ne olur? 3 ayda bütçesinde açılan gediği tahmin edebiliyor musunuz? kredisini nasıl öder, personel giderlerini nasıl öder, hayat standardını nasıl korur, çocuklarının nafakasını nasıl öder? adam ayda 20 bin lira nafaka ödüyor. bunların hepsi hazırdan gidiyor... ama hazır hazır da bir yere kadar.

sahne alamamaktan kaynaklı değil bu sorunlar. çünkü coşkun sabah'ın kaşesi öyle aman aman yüksek değil. tek kişilik orkestra gibi çalışıyor ve deyim yerindeyse sürümden kazanıyor. adam hobi olarak müzisyenlik yapıyor resmen. dünyada en çok sahne alan udidir herhalde.
  • 15 milyon değerinde gayrimenkul + 450 bin nakit
    zengin
    bu kısmı hepimiz anladık
  • coşkuncum, seni o kadar iyi anlıyorum ki...

not:bi keresinde pazardan toz biber yerine kiremit tozu alan yazar beyanıdır.
  • 15milyonluk gayrimenkul'un kira geliri konut olduğunu düşünürsek yaklaşık 60bin, işyeri olsa 120 bin olur en fazla. bak içim acıdı şimdi. her ay bu kadar zarar.
    bence aramızda para toplayalım.
    vicdanı olmayan insanların yaşadığı ülkede gerçekleşmiş açıklama.
  • doğru bir söylemin yanlış şekilde ifade edilmesidir. coşkun sabah'tan daha fazlasını da beklememek lazım tabii.

parası olanın bir standardı vardır. sabit giderleri oldukça yüksektir. bunu korumak için de o kira gelirinin sürekliliği gibi şeyler gereklidir.

aklı çalışan bir insan kazancının bir kısmını kenara atar kalan kazancı yer. ne var yemezlik yapıp memur hayatı yaşar ne de kazancının tamamını yiyip savurganlık. coşkun bey de bankadaki parayı yediği zaman kendisi ve yaşam tarzı için gereken sigorta hesabından yiyeceğini düşünmüş.

aslında anlatmak istediği "ev sahibi kira almasın", "patron maaşı kesmesin" vs. diyenleredir. ancak zenginler anlar derken biraz karıştırmış lafı.

not: damdan düşen.
  • coşkun bey kadar zengin değilim ama kendisini anladım.

coşkun zabah bey servetle (stok değişken) gelir (akım değişken) arasındaki farklılığa dikkat çekiyor.

servet eşit değildir gelir. şirketlerde de bazen toplam varlıkla gelir ve nakit akışı gibi kavramlar birbirine girer ve çok büyük mal varlığına sahip şirketlerin vadesi gelen borçlarını ödeyemeden likidite krizine girip borçlarını ödeyemeden iflas ettiğini görürsünüz.

coşkun sabah’ın da durumu böyle. servetinin yaklaşık 16’da birini hızlı nakite çevrilebilir (nakit, vadesiz mevduat vs.) varlıklara yatırmış, kalan 16’da 15’i ise gayrimenkulde. gayrimenkullerinin değerini nasıl hesapladığını bilmiyorum ama sonuçta gayrimenkul varlığı

a) pasif gelir (kira) ve değer artışı getirebilir, evinizi kiralarsanız ve kiranızı düzgün tahsil ettiğiniz varsayımı altında
    b) 0 gelir ve 0 değer artışı da getirebilir. evleri kiralayamadığınız, kiraları tahsil edemediğiniz ve/veya tahsil ettiğiniz kira bedellerinin gayrimenkul vergilerini, sigorta vb. masrafları karşılamadığı, evin değerinin de herhangi bir artış göstermediği durumda
    c) eksi gelir (gider veya zarar desek daha doğru) ve gayrimenkul değerinin düşmesi

gibi durumlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

kriz dönemlerinde ev sahipleri kiralarını tahsil edemezse, evlerinin piyasa değeri de beklentilerini karşılamayacağından satışa konu etmekte çekingen davranırlar ve demin dediğim şekilde kendilerini (geçici) bir likidite sıkışıklığı içinde bulabilirler.

bunda anlaşılmayacak bir durum yok. coşgun zabah abimiz hem dötüm zikilsin hem yoğurdum dökülmesin derdinde hem de tüm yımırtaları aynı zepete goymuş olmanın sıkıntısını yaşıyor.

yapması gereken;

a) kirasını / kiralarını tahsil etmek
    b) kiracısını /kiracılarını tahliye etmek yeni ve muteber kiracılar bulmak
    c) sahip olduğu gayrimenkullerin bir kısmını / tamamını piyasa fiyatından üçün beşin hesabına bakmadan ya da yok pahasına elden çıkarmak ve nakde geçmek zira bu devirde cash is king hatta cash is king kong
    d) söylenmeyi, ağlamayı bırakmak
    e) orta/uzun vadede daha dengeli bir portföy stratejisi izlemek zira işsizlik, enflasyon ve ekonomik durumun seyri böyle giderse hem varlık fiyatları (özellikle gayrimenkul) düşecek, hem kira geliri reel olarak azalacaktır. risk almayayım diye paranın tamamını gayrimenkule gömerek en büyük riski almışsın coşgun dayı, allah biliyo allah biliyooor, anılar manılar şimdi gözümde canlandılar diyerek iyi gayrimenkul stoğu yapmışsın, helal-ü hoş olsun. şu aralar konut faiz oranları düştü fiyatlar biraz arttı ben yerinde olsam portföyündeki taşınmazlardan değerini bulan varsa satar likide geçerim. f/k oranı düşmüş borsalardan ufak ufak alım yaparım. misal ispanyol etf’leri cazip olabilir. orhan gencebay’a sor anlatsın sana o da mına koydu paranın borsadan. ya da alacan eline udu tanburu neyse yeni bir albüm çıkarıcan tiktok miktok -spotify falan filan herşeyi de biz anlatmayalım.
  • (bkz: arkadaşlar bu bir virüs olabilir mi)

betonun yenilecek bir şey olmadığını anlamış, bize de anlatıyor bey amca. ben nasıl anladım çünkü gönlüm zengin aialsks
hesabın var mı? giriş yap