• yazın etkisi azalır denilen kişilerle dalga geçildikten 1 yıl sonra yazın etkisinin azaldığının anlaşıldığının söylendiği virüs.
  • üst edit: negatif
    ancak yine de benzer durumları yaşayan arkadaşlarıma tavsiyem kendinizi covid imişçesine izole etmeniz yönünde olacaktır. bu konu çokomelli. bu entryi de silmeyeceğim ki benzer semptomlar ile soğuk algınlığının da mümkün olduğu görülsün ve doğrudan korkuya esir olmamanın gerekliliği anlaşılsın.
    sağlıcakla kalın.

özet: hafif soğuk algınlığı belirtileri gösteriyorum. negatif mi pozitif mi yarın öğreneceğim. aynı durumu yaşayan ve kafasında soru işaretleri olan yazarlar için örnek olması açısından yazıyorum. yarın duruma göre editleyeceğim. siz yine de bu gibi durumlarda kendinizi karantinaya almayı unutmayın.

şöyle ki;
    semptom hissetmeye başlamamın üzerinden 4 gün geçti.
    1.gün :>> kuru kuru öksürmeye başladım. gün boyu sadece öksürdüm. hatta bir ara ciğerimi elime alıyordum.
    o gün limon, bal, zerdeçal, tarçın ve zencefil içeren sıcak su içtim bol bol. öksürüğüm büyük oranda hafifledi boğazım ise daha da yumuşadı. öksürükten dolayı biraz tahriş olduğunu hissediyordum çünkü.

2.gün:>> kuru öksürük devam etti ancak bir önceki güne göre daha iyiydim.

3.gün:>> öksürük yeniden artışa geçti ancak bu defa kuru değil; balgamlı öksürmeye başladım. bunun yanında tıpkı klasik nezle gibi burnum tıkanmaya başladı. bununla birlikte normal bir güne göre hapşırık oranında 3 ila 4 katlık artış gerçekleşti. her hapşırdığımda ciğerimi yine elime aldım. öksürük- hapşırık karışımı gibi bir şeydi.

4.gün(yani 19 nisan) :>> hapşırık kesildi. burnum büyük oranda açık fakat ara ara doluyor yine. tat ve kokuda ise tam anlamıyla olmasa da kısmî bir kayıp söz konusu. şöyle açıklayayım: kolonyayı elime döktüğümde elimi burnuma götürmeden kokusunu alabiliyorum. ancak kendime çorba yaparken daha önce aldığım salça kokusunu çok daha az oranda aldım. oranlamak gerekirse yaklaşık %50’lik bir koku kaybı söz konusu. tat noktasında ise durum biraz daha vahim. içtiğim çorbadan pek bir şey anlamadım. ancak elbette covid-19’un belirleyici özelliği olarak tat ve koku kaybını göstermek yanlış olacaktır.

5.gün:>> bugün çok daha iyi hissediyorum. öksürük büyük oranda azaldı. hafif tat ve koku kaybı devam ediyor. sabah test oldum, akşam sonucunu editleyeceğim.

son olarak; her sene bahar döneminde 2-3 günlük bir hastalık geçiririm. hatta bu yaşadığımdan daha ağır geçerdi. tüm bu süreçte ateş ölçümü yapmadım ancak herhangi bir artış da hissetmedim. boğaz ağrısı, eklem ağrısı ya da baş ağrısı yaşamadım. ayrıca her gün günde birkaç bardak limonlu sıcak su ile birlikte yukarıdaki karışımı içtim. o biraz rahatlattı beni.
    edit: sigara kullanan biriyim.
    edit2: 23 yaşındayım, herhangi bir kronik rahatsızlığım yok.

sağlıcakla kalın.
  • bu arkadaşın son zamanlarda bende yarattığı etki şöyle bir şeydir
  • türkiye’ye yeterli ve zamanında aşı gelseydi belki de yakalanmayacağım ya da daha hafif geçireceğim hastalıktı. ziya selçuk öğretmenleri aşılamadan okulları açmasaydı uzaktan eğitim alternatifi varken yüz yüze eğitim diye diretmeseydi, öğretmenler yatıyor algınız olmasaydı belki de geçirmeyeceğim hastalıktı. hastalık değil ama bu ülke insanı öldürür. tamam tek bulaş yerleri okul değil ama en çok vakti orada geçiriyoruz en çok temas ihtimali orada. çalışıyoruz çocuğumuzu napalım diye düşünüyorsanız pozitif öğretmenden çocuğunuz aracılığıyla size bulaştığında ne yapacaksınız bunun geri dönüşü var mı?
  • covid polikliniği yapan bir kişi olarak naçizane tavsiyelerim var. özellikle yaşı genç olanlar olmak üzere, biri ilenyakin temaslı iseniz ve belirgin şikayetiniz yoksa test yaptırmak için hastaneye gitmeyin. kotulesirseniz öyle gidin. hiç şikayeti olmayan adamlar günde 50 pozitif çıkan polikliniğe girip konuşuyorlar ve kabine girip örnek veriyorlar. hiç gerek yok.
    aynı şekilde basitçe boğaz ağrısı, ses kısıklığı, hapşırma, burun akintisi olanlar, gelmeyin... bunlar kaldık nezle belirtileridir boşuna riske atarsınız kendinizi.
    e ne zaman gelelim hocam?
    ateş öksürük nefes darlığı herhangi biri varsa,
    kas eklem ağrıları, baş ağrısı boğaz ağrısı ishal tat koku kaybından "en az" 2 tanesi varsa o zaman gelebilirsiniz. ancak şunu bilin, servisler dolu, yatma ihtimaliniz düşük. o yüzden kotulesmeden her türlü gelmemenizi tavsiye ederim.
  • olduruculugu griple aynî gibi gorunsede gerçek öyle değil. grip salgını olduğunda önlem alınmıyor ama korona da önlem alınıyor ona rağmen ölüm oranları ayni. hiç önlem alınmasaydı çok daha öldürücü olurdu.
  • israil'deki necef ben-gurion üniversitesi'nden araştırmacılar, yoğurt ve kefirdeki bazı moleküllerin, kovid-19'un neden olduğu bir komplikasyonun tedavisinde kullanılabileceğini öne sürdü.

söz konusu komplikasyon, son derece tehlikeli "sitokin fırtınası" diye biliniyor. sitokin fırtınası, bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırmaya başlamasıyla meydana geliyor ve kovid nedeniyle hayatını kaybedenlerin ölüm nedenlerinin başında geliyor.

hakemli bilimsel dergi microbiome'da yayımlanan araştırmanın yazarlarından prof. dr. raz jelinek, "sitokinler, vücudun virüsler gibi işgalcilerle savaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bağışıklık molekülleridir" diye konuştu:

ancak belirli durumlarda vücut aşırı hızlanır ve çok fazla sitokin salgılar. o kadar çoktur ki sizi öldürür. kovid'de de olan budur bilim insanları nedenini tam olarak bilmiyor.

the jerusalem post'a konuşan jelinek'e göre doktora öğrencisi orit malka, koronavirüs salgınından birkaç yıl önce yoğurdun tedavi edici bir etkisi olduğunu fark etti ve jelinek'in laboratuvarında çalışmaya başladı.

böylece iki bilim insanı, yoğurttaki antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklere sahip molekülleri belirledi.

"yoğurtta antienflamatuvar özelliklere sahip moleküller bulmuştuk, bunu biliyorduk" diyen jelinek, şöyle devam etti:

kovid başladığında, bu moleküllerin sitokin fırtınasına karşı etkili olup olmayacağını görmeye karar verdik.

böylece jelinek ve malka, tasarladıkları deneyde farelerde sitokin fırtınasını tetikledi ve neler olup bittiğini izledi.

sitokin fırtınasına maruz kalan ve söz konusu moleküllerle tedavi edilen fareler tamamen iyileşmişti. moleküller sitokin fırtınasını ortadan kaldırmakla da kalmamış, aynı zamanda bağışıklık sisteminde denge sağlamıştı.

bunun yanı sıra profesör, malka'yla birlikte kefirle başka deneyler de yaptıklarını ve bu moleküllerin hastalık yapan bakterilerle savaşma potansiyeline sahip olduğunu düşündüklerini aktardı.

araştırmacılara göre moleküller, örneğin kolera etken maddesinin hastalığa neden olma yeteneğini (virülans) önemli ölçüde azaltabildiğini de gösterdi. zira bakteri hücreleri arasındaki iletişimi bozabiliyorlardı.

jelinek bunu şöyle açıkladı:

bu, insandaki hastalık yapıcı bakterilerin virülansının, yoğurt veya kefir gibi probiyotik süt ürünlerindeki moleküllerle azaltılabileceğinin ilk göstergesi.

öte yandan, jelinek ve malka'nın araştırması, yoğurdun kovid-19'a etkisinin incelendiği ilk çalışma değil.

temmuz 2020'de fransa'daki 25 kişilik bir araştırma ekibi, kovid kaynaklı ölüm oranlarının düşük olduğu ülkelerde halkın, fermente gıdaları bolca tükettiğini ortaya koymuştu.

ekip yunanistan, bulgaristan ve türkiye gibi yoğun miktarda yoğurt veya kefir tüketen ülkelerde ölüm oranlarının düşük olduğunu ifade etmişti.

kaynak
  • pcr testine guvenilmemesi gereken hastalik. 8 gun once ani usume ve titreme yasadim. ates 37.5 civari. oksuruk, bogaz agrisi, sirt agrisi, tat koku kaybi hic birisi olmadi. ama ates cok dusmedi. 3 gun sonra ilk pcr i yaptirdim sonuc negatif. ama ates gecmeyince kan testi+tomografi+bir pcr daha yaptirdim. pcr gene negatif, ama tomografide pnomani baslangici yakaladi doktor ve 1 torba ilacla tedavime gun itibari ile basladim. eger semptom varsa sadece pcr degil detayli tetkiklerinizi yaptirin, maalesef pcr larin keskinligi oldukca dusuk.
  • gerçekle yalan arasındaki en zorlayıcı ilke şu son sene.
hesabın var mı? giriş yap