53 entry daha
  • et kemik* hesabıyla ırk diye bir şeye inanmayan, fakat karakter müşterekliği anlamında istiklal marşı'nda geçtiği üzere ırk kavramına inanan yazar. ne diyor istiklal marşı'nda mehmet akif?

kahraman ırkıma bir gül ne bu şiddet bu celal!

ya da

ebediyyen sana yok ırkıma yok izmihlal.

istiklal marşı'ndaki kahraman ırk müminlerin ırkıdır.

yani aynı şey uğruna yaşayıp aynı şey uğruna ölen insanlar bir ırk olurlar.

yoksa mehmet akif et kemik hesabıyla ırka bakarsan, arnavuttu değil mi?

yoksa arnavut ırkından mı bahsediyor istiklal marşı'nda?

önce mehmet akif'in ırk ve din ayrımı yapmayı öğrenmesi gerekiyor galiba.
  • mehmet akif'in balkan savaşı sırasında yazdığı şiire bakarak kendisine arnavut diyen bir yazar. 'ordunun duası' şiirinde de türk eri olduğunu söylüyor. kendisine "üstad sizi türkçü görüyorum." diyen ahbabına "ya ne zannediyorsun! türk'e hiçbir kavmin horoz olmasına tahammül edemem." diye çıkışır kendisi.

yani velhasıl istiklal marşı'ndaki ırk da türk ulusudur. arnavut'um dediği nokta ise balkan savaşındaki arnavutluk bağımsızlığına atıftır.
  • sözlük formatının anasını siken yazar.
  • mehmet akif arnavut kökenlidir. "ben ki arnavudum" diye bir şiirinde kendisi söyler. "bunu benden duyunuz, ben ki evet arnavudum" diye mısraı var adamın. etnik köken olarak arnavut. tıpkı gramsci'nin arnavut olması gibi.

ama türktür elbette. müminliği sebebiyle.
  • sözlük konseptinin bünyesinde alerji yaptığını düşündüğüm, dini tercihleri, ırk ve milliyet gibi alakasız kavramlar ile kolajlayıp ortaya ilginç bir sentez çıkarmış ismet özel sevici yazar . evet yazıyor, forum gibi alt alta onlarca entry girip de yazıyor. merak içerisinde sözlük geleceğinin tayin edilmesini beklemekteyim.
  • sözlük üyeliği 2005 falan olan yazar. az değil 14 sene olmuş.
  • kendisinin gagavuz falan gibi komik bir aidiyyeti yoktur. elhamdülillah türktür.

"gagavuzlara bugün bakarsanız orta asya’daki o türkik kavimler falan filan, onlardan çok daha anlaşılır bir türkçe konuşurlar. bunun sebebi nedir bunu anlamak lazım. yani hıristiyan türk olmaz, bunu izah etmeye çalışıyorum. gagavuz’un “gökoğuz” olduğunu ilk defa 1920’lerde necip asım söyler. böyle bir şey uydurur: gökoğuz olabilir bu ancak... başkaları da daha sonra derler ki hayır bu “gaga-uz”dur. uz gagalı, oğuz gagalı, oğuz ağızlı manasında gaga-uz olduğunu söylerler. bunların hepsi yakıştırmadır.işin aslını paul wittek söyler. o, hayır gagavuz keykavus’un rusça söylenişidir der. ruslar ilk nüfus sayımlarında kendi topraklarında yaşayan insanlardan türkçeye yakın bir dil konuşan bu insanları keykavus’a atfen o şekilde isimlendiriyorlar. bunlar ne falan? kısaca hikaye şöyle: keykavus, izzettin keykavus taht kavgasında yenilir. bizans’a esir düşer ve esaretten kurtulduktan sonra hem bizans’ın hem de selçuklu’nun zulmünden kaçar. karadeniz’in kuzeyine beraberindekilerle birlikte yerleşir ve o zamandan kalma bir isimdir gagavuz, keykavus. bunlar yaklaşık desek 250 yıl yaklaşık gavur içinde kalmışlar ve zamanla hıristiyanlaşmışlardır."
  • gün içerisinde dilimizde sayısı milyonları bulan şairlerden birinin inadına hem anayasayı, hem ceza kanununu, hem vatandaşlık kanununu, hem inandığı dinin esaslarını, hem de sözlüğün formatını sikip atmıştır. böylesi hastalıklı bir kişiliktir.
  • change request'in kısaltması
16 entry daha
hesabın var mı? giriş yap