şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kreol)
 • charlie hunter quartet'in mos def ile hayat verdigi bu nacizane eseri dinlerken kulaklarimizin pasinin akip gittigini, ruhumuzun muzikle doldugunu hissediyoruz.

  quartetlerin o kendine has klasik muzik ezgileri ile bezendigi; saksafonun, gitarin, vurmalilarin seslerinin yuregimize isledigi boyle calismalar zihnimizi dinlendirdigi kadar genclestiriyorda.

  sonra niye trt uslubunu begenmiyorsun, neden tdk'dan tiksiniyosun? bu ne mna koyim, guzel sarki de gec.
 • iki ya da daha fazla dilin karışımından oluşmuş karma bir dilin çocukluktan itibaren ana dili olarak edinilen biçimidir. karma diller sömürgecilik zamanlarında sömürüye uğramış yerli dilleriyle sömürücü avrupa ülkelerinin dilleri arasındaki ilişkilerden doğmuştur. bugün bu creoller antiller,louisiane, guyane ,hint okyanusu adaları gibi bölgelerde sekiz milyon insanın konuştuğu gerçek ve yaşayan dillerdir. osmanlıca da yapma dillere örnek olabileceği gibi,türkçe-farsça-arapça karışımı olması bakımından karma dillere örnek verilebilir.
 • (bkz: pidgin)

  pidgin dilinin ortaya çıkmasıyla var olduğu sanılmaktadır. göçmen dili olarak bilinir. birbirinden farklı diller konuşan insanların bir araya gelerek konuştukları ortak dile verilen isimdir. 4 tane creole dil bulunmaktadır :

  1. english creole language
  2. spanish creole languale
  3. french creole language
  4. portuquese creole language

  (bkz: sömürge devletler)

  dillerin gelişimlerinde ve ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden birisi de sömürge kavramıdır.
 • louisiana'da doğmuş genellikle fransız soyundan gelenlere denir.
 • duisburg-essen üniversitesi'nden irlandalı bir profesörün ifadesine göre almancı türkçesi de yavaş yavaş kreol dili olarak anılmaya başlamış akademik çevrelerde.