• arjantinin ilk kadın devlet başkanıdır.

aslında kim olduğu zerre sikimde değil. bu kadına gelene kadar 'kadınların başarıları' başlığı altına yazılabilecek o kadar çok şey var ki, geri zekalı kadın karşıtı zihinler ağlar durur. değineceğim nokta bu değil.

bu zat-ı muheterem memleketi ziyaret etmiş. 'size 8 milyon dolarlık et ihracatı yapmak istiyoruz, anlaşma da yapılmak üzere' falan demiş. bak 8den emin değilim ama milyon dolarlar konusunda çok ciddiyim. kadın kalkmış sultanahmeti kızı ile beraber başı kapalı gezmiş, mozoleye çelenk bırakmış bilmem ne.

bundan sonra haber neye dönüyor dersiniz? bir dakika yukarıdaki paragrafı özet geçip, üç dakika kadın devlet başkanının kıyafetini yorumluyor. yok kocası ölmüş de matemdeymiş, siyah giyinmiş. birader sence sikimde mi? yok yani elbette herkesin acısı kutsaldır, ama mevzu bu değil.

bu kadın, kendi devleti adına büyük adımlar attı burada. ihracat için büyük bir atılım yaptı. ve ülkesi için benim gözümde bir kahraman oldu. bak diyor ki: ''nüfusun yaşam kalitesini yükseltmek için, hükümetlerin yapmaları gereken sorumlulukları vardır. bunlar, derin dönüşümlerin yaşandığı zamanlardır. 2008 krizinden sonra, şu an türkiye ve arjantin gibi ekonomisi yükselen ülkeler için bir fırsat vaktidir. g20’ye üye iki ülke olmamızın yanında, bu değişimler zamanı ve değişimler dünyasının habercisidir. diğerlerinin söylemeyi sevdiği gibi, ben de kriz zamanları yaşıyoruz demektense değişimler yaşıyoruz demek isterim. çünkü bunlar, daha önce dünya sahnesinde söz sahibi olma şansı bulunmamış ülkeler için fırsattır. insanlar temsilcilerine alınan sonuçları soruyor ve biz de yaşam kalitelerini arttırmak için onlara sorularının cevaplarını vermeliyiz.''

şimdi bunu ele alan adam eğer: 'oo aga başını da kapatmış, ataya da gitmiş, oo bak bize de saygı göstermiş' derse, sikeyim onun anasını avradını.

ulan gerzek; bu kadın dinine, atana saygısızlık etse, nerde kalır sekiz milyon dolarlık et ihracatı? nerede kalır ezilmiş ülkelerin yükselme süreci? kadın açık açık diyor ki 'sen böyle ibne puşt politikalar izlersen, benim gibi ikinci sınıf ülkeler bile seni pazar olarak kullanacaktır'. resmen meali bu birader.

ya abi bak, sen orta kuşak iklimi ülkesisin. zaten gezegende etiydi otuydu beslenme konusunda müthiş bir piyasa mevcut. adam ananası bile konserveleyip satıyor, ki sen karadenizde bile kiraz çıkarabilen bir coğrafyadasın, boru petrolü siktir et, adam gibi deniz, toprak ve hayvan ürünlerine yatırım yapıp hakkını versen, dünya ekonomisinin anasını sikersin. ama elin kadını gelip sana ayar veriyor işte. gelip de iki çelenk üç baş örtme muhabbetine alkış alıyor, medyan da bu konuda sadece ama sadece 'kıyafeti de iyiydi' demek ile yetiniyor. sonra da 'hükümet de pek müslüman' anasının amı birader. bu ülke bile et ithal edecekse, sikerler öyle gezegeni. bak elektrik, petrol filan değil derdim. benim annem bile inek gütmüş insan lan. annem dediğim insan tıp bilimleri öğretmeni. neyin sıkıntısındasın sen? arjantin nere lan? bu devlet başkanının da hiç bir yamuğu yok bu mevzuda. memleketi için doğru olanı yapıyor, kalkıp 'bizi kullanmışlar ya' demek gibi bi hakkın yok senin. şöyle bir coğrafyada sen tutar da et ithal edersen, seni it köpek yerine koymaları da normaldir. badem bıyık da yandan gülerek poz veriyor 'ehehe' triplerinde. sikeyim ifadeni. orospu çocukları, satmadığınız değer kalmadı lan. binlerce yıllık topraklar bugüne kadar et ithal etmiş değil, kebabı da dondurup getirin arjantinden bari.

alırsın ayarı g20 diye sonra. sen böyle domalırsan arjantin bile geçirir. senin isviçreye bile inek satman gerekiyor, elindeki pot o derece güçlü ama oyunu oynaması için beceriksiz adamları seçmişsin, hep de bu böyle olmuş, biri diğerinden üstündür demiyorum ben. sen, birey olarak bu gidişe son vermelisin. gerekirse sokağa ineceksin, ama ithal inek yemeyeceksin. emeğin sömürülüyor. gerekirse öleceksin. ama 'durun' diyeceksin. yoksa linşestayn bile siker ebeni, o çok dalga geçtiğin.

haydi selametle.
  • normalde tüm haberlerde flaş olarak geçmesi gereken bir haberin; sağcısının, solcusunun, dincisinin, devrimcisinin gözü önünden alınıp geri plana itildiğini gösteren, kahramanı.

bugüne kadar herkesin alenen konuştuğu bir konuyu kral çıplak diyerekten ortaya sermiş kadın. kendi doğruıdur, yanlıştır bilemem ama söyledikleri herkesin bilip söylediği ama nedense en cesur basın ve politikacının bile değinmeden korktuğu şeyler.

sabah gazetesi bunu haber yapacağına iphone'un reklamını yapar, hürriyet toplantıda bu söylediklerini değil de kadın hakları ile ilgili olanı haber yapar, vs. vs.

şunu dillendiren iki üç ülke başbakanı ve gezeteciler olsa dünya biraz kendine gelecek ya neyse.

http://www.milliyet.com.tr/…tay/1949478/default.htm
  • bu sabah günüme gülümseme ile başlamama neden olmuş kişidir. malum yeni papamız arjantin asıllı olduğundan ve bu durum arjantinliler için lüzumundan daha büyük bir gurur kaynağı olduğundan devlet başkanı olarak ilk ziyaret elbette ki bu kişiye düşerdi. yine siyahlar içinde matem kıyafetli zengin kadın pozlarında girdi, hediyelerini verdi, ağlamaklı oldu kadın filan, sonra papa jest olarak mı dini nedenlerle mi bilemiyorum, kadını öptü.. normalde gösterilecek tepki nedir bilmiyorum bir devlet başkanı tarafından, ama bu kadının söylediği söz aynen şu oldu " daha önce hiç papa tarafından öpülmemiştim!"

velhasıl tanımam etmem, ama bir tansu çiller potansiyeli görüyorum ben kendisinde şu günden itibaren. bu tehlikeli bir şey tabii ki.
  • görev süresi biten arjantin devlet başkanı. 2014 yılında bm genel kurulu' nda yaptığı meşhur konuşmanın bir bölümü:

"büyük devletler kendi elleriyle terör canavarını yarattılar ve şimdi o canavar kontrolden çıktı.

geçen yıl toplandığımızda esad rejimini terörist olarak değerlendirip ona karşı olanları devrimci görüp desteklediniz; şimdi ise dün “devrimci” dedikleriniz radikal islamcılara karşı savaş açmış durumdasınız.

ışid ve el kaide’ nin elindeki silahların izini kim sürebilir? büyük güçler çok kolay dost ve düşman kavramını değiştiriyor. teröristler dost oluyor, dostlar ise terörist.

hizbullah’ ı terörist örgütler listesine koymuştunuz ama sonradan lübnan’ da geniş bir tabanı olan saygın bir yapı olduğu anlaşıldı.

1994’ te buenos aires’ te israil elçiliği’ne yapılan bombalı saldırıda iran parmağı aradınız ancak öyle olmadığı kesinleşti.

11 eylül sonrası el kaide terörü gerekçesiyle afganistan ve ırak’ a savaş açtınız; o ülkeler şimdi dünyanın en ağır durumunu yaşıyor.

arap baharı’ nı tunus, libya ve mısır ’da başlatarak radikal islamcıları kendi elinizle orada iktidara getirdiniz. bölge haklarının özgürlüklerini gasp ettiniz.

bu gün burada ışid’ e karşı bir bm kararı çıkarmak üzere toplandık oysa ışid’i n bazı bm güvenlik konseyi ülkelerinin gözetiminde dostları tarafından kurulup beslendiğini herkes görüyor."
  • bm'de ki konuşması en iyi konuşmalardan biriydi.dünyanın bildiği yada bilmediği bütün gerçekleri konuştu.
  • peronist gelenek gereği kocası arjantin eski devlet başkanı nestor kirchner’in ölümü sonrası arjantin devlet başkanı olmuş. eski buenos aires valisi, yeni devlet başkanı mauricio macri tarafından seçimle indirilmiştir.

peronisttir, popülisttir ve hitap gücü yüksektir. fakat rüşvete ve savcı nisman cinayetine bulaşmıştır. la plata’nın tolosa beldesinde doğduğundan kendisini sevmeyen hemşehrileri tarafından la rata de la tolosa ( tolosa faresi ) olarak anılır. universidad nacional de la plata mezunudur.

yıllarca fakirlere devlet bütçesinden para dağıtarak seçim kazandı. ekonomi iflas ettikten sonra seçimle gitti. akıllı kadındır, tahtı sallandığı vakit falkland adalarına iki kruvazör göndererek ingiltere ile gerginliği artırmış ve halka milliyetçilik pompalayarak hem gündemi değiştirmiş hemde muhalif sesleri bastırmıştır.

fakirlere sosyal yardım adı altında devlet bütçesinden bol bol para dağıttığından, dar gelirli asalaklar buna taparlar.

ekonominin içine etmiş, rüşveti ve torpili yaygınlaştırmış, özetle arkasında koca bir enkaz bırakarak defolup gitmiştir.
  • bm'deki konuşmasına ayrıca bir başlık açılması gereken arjantin devlet başkanı.

konuşması

--- spoiler ---

konuşmadan sadece küçük bir kısım:

" now, this week we learn that in a symbolic hotel of this city, the waldorf astoria; the head of state department met with his iranian counterpart.

we have no criticism for them; on the contrary, all that intails dialogue, all that means understanding, is fine for us. but we would like to ask those who accused iran and depicted it of terrorism only last year, not a century ago. what will they say now.

what will they also say today of those who form the isis, many of whom were then regarded as freedom fighters who fought in syria against the government of al assad, and now are part of isis."

--- spoiler ---
  • abd beni öldürebilir:

"arjantin devlet başkanı cristina fernandez de kirchner, abd'nin, hükümetini devirme, hatta kendisine suikast düzenleme planının arkasında olabileceğini öne sürdü.

kirchner, televizyonda yayınlanan konuşmasında, "eğer bana bir şey olursa ortadoğu'ya gitmeyin, kuzey'e bakın" diyerek arjantinli bankacıların ve iş adamlarının, "yabancı güçlerin yardımıyla" hükümetini devirmeyi ve kendisini öldürmeyi planladığını savundu.

daha önce de katolik dünyasının ruhani lideri papa franciscus ile dostluğu nedeniyle ışid'den ölüm tehditleri aldığını dile getiren cristina fernandez de kirchner, son komplonun arkasında abd'nin olduğu iddiasında bulundu."
    kaynak: http://turkish.ruvr.ru/…10_03/abd-beni-oldurebilir/
  • ikinci kez arjantin devlet başkanlığına seçilerek latin amerika'da bunu başaran ilk kadın olarak tarihe geçmiştir. güzel ülke dört yıl daha ona emanet.
  • halkına seks hayatları konusunda öğütler veren arjantin başbakanı. domuz eti tavsiye etmiş ki sanki domuz yetiştiricilerini gazlıyormuş hissiyatı yaratıyor.

http://www.milliyet.com.tr/…2253/default.htm?ver=12
hesabın var mı? giriş yap