şükela:  tümü | bugün
 • sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan hastalık. hastalanan bölümlerde kalınlaşma ve ülser görülür. etkilenen bölüm bir cm olabileceği gibi, bir metreyi de geçebilir. anüste fissür denilen çatlaklar ve fistül denilen iltihabın aktığı delikler oluşur.
 • genelde ince barsakta başlayan bu hastalığın belirti ve bulguları çoğu zaman siliktir. tipik hasta, 20-40 yaşları arasında, uzun süredir karın ağrısı, ishal ve kilo kaybı olan genç erişkindir.
  sık görülen ve özgül olmayan bu belirtiler nedeni ile hastalığın tanısı gecikir.
 • ağızda sık sık çıkan aftöz yaralar,erken tanı için fayda sağlar.
 • inflamatuar barsak hastalıklarının sahlarındandır.terminal ileitis gibi karizmatik bir diger adı vardır.ince barsagin tam orta bolumu olarak bilinen terminal ìleumu tutan nadir barsak hastalıklarındandir.arti tum sindirim sistemini tutabilme gibi de enteresan bir ozelligi vardır. tedavisi icin bir suru hurafe varsa da,"crohn'un tedavisi cerrahidir" vecizesinden anlasilacagi gibi bu hastaliga yakalananlar bicagi yemistir.
 • symphony x bassçısı michael lepond 'un geçirdiğini öğrendiğimiz hastalık.. grup bu sebeple yazın yapacağı bütün konserleri iptal etmiş..

  kendisine en kısa zamanda şifa diliyorum..

  ilgilenenler için kendisine iyi dileklerinizi iletebileceğiniz bir de mail adresi var : getwellmike@symphonyx.com
 • morbus crohn olarak da bilinen bir barsak hastalığı.. şu an için tedavisi yoktur.. hastaların salofalk benzeri ilaçlarla atak geçirmeleri önlenir. her hastada seyri , hastalığın şiddeti farklıdır.. teşhisi genellikle uzun sürer. son yıllarda vaka sayısı türkiye de çok artmıştır.. stres ve beslenmeyle ilgili olabileceği söylenmesine rağmen, hastalığın neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. ince barsak da daha sık görülmesine rağmen kalın barsağı da tuttuğu görülmüştür.. hastalık vücuttaki diğer organlara da etki edebilmektedir.. farklı aşamalarda tutulum, göze, dizlere sıçrayabilmektedir. cerrahi tedavi genellikle önerilmez.. hastaların en büyük kabusu fistüldür.
 • non-kazeifiye granülomların görüldüğü başka bir hastalık için;
  (bkz: sarkoidoz)
 • (bkz: granuloma)
 • bu hastalıktan muzdarip ve askerliğinizi yapmadıysanız eğer, sakın askere gitmeyin. çünkü tsk sağlık yeteneği yönetmeliğine göre askerliğe elverişli değilsiniz. gastro albayı habire fırçalar sizi neden askere geldiniz, sen askerlik yapamazsın diye. son yoklamada hastalığınızı belirtip hastaneye sevk alın, tüm raporlarınızı ibraz edin. geçmişinizi raporlarınıza dayanarak anlatın ancak raporların ıslak imzalı olmasına dikkat edin. asker hastanesi gataya atar topu. orada kolonoskopiden geçersiniz. raporlarınız doğrultusunda yaparlarsa enteroklizis yapılır yada pasaj grafisi çekilir. sonra büyük ihtimal çürük alırsınız. sevk tehiri verseler bile peşini bırakmayınız çünkü kitapta çürük yazan bir hastalıktır ve askere gitmemeniz gerekli. hadi bi enayilik yapıp gittiniz, katılış muayenenizde belirtin durumunuzu, hastaneye sevk alın ama resim yanınızda bulundurun. hastane ankara gataya şutlar, sonrası çürüğe giden yolun ilk aşamalarıdır. ötesi yoktur. sevgiler.