şükela:  tümü | bugün
 • %100 remote prensibiyle calisan bir ik aracilik firmasi. yani musterileri olan firmalara "remote" yani home-office calisacak kisiler bulan bir sirkettir kendileri.

  www.crossover.com adresinden ulasabilirsiniz, cv olusturup acik pozisyonlara basvurabilirsiniz suserler.

  it sektoru odakli yalniz. simdilik.
 • top %1 ile çalışıp yıllık 100k$ ücret ödeyebildiklerini söyleyen şirket. yemek, yol, ssk, vergi, bilgisayar, her bir şey çalışanın üstünde olduğu için bir kısım ıt professional'ı için pek cazip değildir.

  bununla birlikte haftalık 40 saat uzaktan çalış geri kalan zamanınla ilgilenmiyoruz dedikleri için geri kalan vakitte başka işler yapılarak maaş ikiye katlanabilir.

  edit: türkiye branch'i biraz dağınık bir görünüm sergileyen şirket.
 • geleceği olan bir şirket. bendeki izlenimi bu oldu. zamanın ruhuna uygun.

  olay basit:

  bireysel iş disiplini olan ve işinde %1 klasmanında iyi/yetenekli bir sektör çalışanı iseniz, size home-office iyi bir kazanç ve o şekil bir iş hayatı imkanı sunuyor.

  türkiye sitesi:

  https://www.crossover.com/turkey/

  türkiye yöneticisi'nin olayı sistemi anlattığı aydınlatıcı sunum:

  https://www.youtube.com/…famwjsxe?wmode=transparent

  bu şirketin, daha doğrusu sistemin bence en önemli kısmı ise şu:

  it işindeki, dolandırıcılık mertebesindeki çalışma tarzı ve iş yapış şeklini değiştirmeyi vaad etmesi. bunu da patronajda oluşturduğu soru işareti ile yapabilir.

  kendi şirketinizden düşünün,

  bu sistemle kiralanmış bir ekiple 3 ayda "mükemmel" bitecek işi bir yılda "vasat" bitirecek 4-5 vasatın çalıştığı yazılım ekibi mi, maliyeti aynı ya da ucuza gelecek bu tür bir model mi?

  patronajı/üst yönetimleri bunu düşünmeye itiyor bu sistem. en değerli yanı bu.
 • yeni bir iş modeli deneyen şirket.

  uzaktan çalışmanın trend olacağı düşünülürse akıllıca bir girişim.
 • türkiye yöneticisinin konuşmasında "yurt dışına yazılım ihraç ettiğiniz için vergi vermeyeceksiniz" beyanında ciddi hata olan şirket. devlet gelir vergisini çatır çatır alır. ayrıca aynı yöneticinin sigortanızı "başka şirket üzerinden yatırabilirsiniz" yaklaşımı profesyonellikleri ile ilgili ciddi bir kuşku yaratıyor.

  kalburüstü bir çalışanın kurumsal bir şirkette sahip olduğu yan hakların (özel sigorta, eğitim, kariyer ve sosyalleşme olanakları) hiçbirini vaadetmedikleri için önerdikleri ücret çalışan için kısa vadede bir nebze (belki %20) olumlu olabilecekse bile orta ve uzun vadede pek de karına görünmemektedir. özellikle iş güvenliği ve garantisi olmaması çok ciddi negatifler.

  kendi açımdan bir hesap yapıp kısa vadede dahi maddi faydasını göremediğim için elemelerine başvurmadan kendilerini kafamda elemiş bulundum.
 • ölü fiyatına adam çalıştırmaya calışan sömürü firması, ayrıca vergi konusunda söyledikleri de yanlıştır. o verdikleri maaşın %25-35 ini de vergi olarak düşmelisiniz. burada çalışacağınıza, bir yerli firmada çalışın çok daha kazançlı çıkarsınız.
 • 1 sene once tr'de operasyona baslamislar. sozunu ettikleri paralari gercekten oduyorlarsa buyuk sirket. internetteki bilgilerden anladigim tr'de baya ise alim yapmislar. operasyonlarini su arkadas yonetiyormus.
 • ön düzenleme: bazı türk şirket patronları ucuza eleman çalıştıramayacağından olsa gerek gelir vergisi odeyeceksiniz diye ağlıyorlar. onlar şurayı iyi okusun.
  "193 sayılı gelir vergisi kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendinde; "kanuni ve iş merkezi türkiye' de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretlerin gelir vergisinden istisna edileceği hükme bağlanmıştır."

  ayrıntılar http://www.gib.gov.tr/node/99053

  para haftadan haftaya payoneer hesabınıza yatıyor. her salı günü ödemeler sekmiyor. eğer normal architect iseniz 30 dolar saatlik ucretten haftalık 1200 dolar yani 4000 tl her salı eline sayıyorlar parayı. payoneer hesabından kendi hesabına istediğin zaman gecirebilidigin için vergi olmuyor. aynı mantık google playde de var. uygulama satışlarından türkiye vergi alamiyor. eğer güzel bir yazılımcı iseniz bu iş gibi kimse size olanak sağlamaz. benim bir üst pozisyonumda chief architect olarak çalışan arkadaşım mesailerle birlikte 50 saat çalışıyor 50x50 2500 dolar. haftalık 8500 tl türkiyede hangi şirket veriyor çok merak ediyorum. normalde o çocuğa aylık verdiğiniz maaş 10k çocuk 34k alıyor. emeklilik için sgk oduyorsan zaten memur zihniyetlisin. iş güvenliği dediğin amerikan yazılım şirketi zaten batmaz bunun haricinde sen yatmak istiyorsan calismayacaksan ne işin var zaten. senin 2 yılda hak kazandığın ihbar süreni 1 ayda para olarak alıyor. velhasıl kelam en baba sağlık sigortası 1200 lira sgk da ode 1200 lira adam sana normal architecte 18k maaş veriyor. chief architecte 30k veriyor. bu gün bu maaşı alman için 30 yıl deneyim istiyor türk şirketleri. sömürüye dayalı türk şirketlerini hizaya çekecek tek firma olduğunu düşünüyorum. yolları açık olsun var olsunlar.

  tanım: uzaktan çalışma imkanı sağlayan tamamen olcunlenebilir sistemlerle seni ölçen ik ve iş takibi firması.