şükela:  tümü | bugün
 • dexter'ın müziklerinin arkasındaki elemandır.

  http://www.danlicht.com/
 • müzikal anlamda külliyatına hakim değilim bu adamın. eğer dexter'ın müziklerini yapmamış olsaydı bir ömür boyunca da farkına varmayacaktım eminim. lakin dexter'ın 1. sezon final bölümündeki fight adlı parçası ile gönlümü kazandı ilk olarak. ondan sonra tırım tırım aranmaya başladım müziklerini.

  diyeceğim şudur ki bu daniel denen adam bende bir michael andrews tadı bıraktı. nitekim michael andrews ile de donnie darko'nun müzikleri ile tanışmıştım ve ne tesadüftür ki dexter da, donnie de mükemmel anti-kahramanlar olarak kazındı hafızamıza. belki de bu yüzden sevdim daniel'i de. tek tahammül edemediğim ise müziklerinde ara ara çok baskın olarak kullandığı klasik gitar tınıları. yok efendim, sevemedim ben bu romantik naneyi. antonio banderas falan varken çekiliyor da, bu tür hikayesi olan dizi/filmlerde olmuyor ya da ben olduramıyorum bir türlü kafamda.

  fight parçasını dinlemek isterseniz: http://www.danlicht.com/fight.mp3
  dexter için yaptığı tüm müzikler de http://www.danlicht.com/dexaudio.html adresinde. track list bir flash player harikası olsa da ilginç bir şekilde sağ tıklama vasıtasıyla indirilebiliyor tek tek.
 • blood theme' in yaratıcısıdır. dinlerken insanın kanı ters akıyor...
 • kendisi gibi müzikle uğraşan jon licht adında bir yeğeni vardır. dexter'da kullanılan müziklerin bir kısmı da bu yeğene aittir.
 • silent hill'in 2011'de çıkacak yeni oyunu için (şimdilik ismi silent hill 8) akira yamaoka'dan boşalan dağlar kadar engin koltuğu doldurmak için görevlendirilmiş kişi.

  oyun serisinin sıkı takipçileri bilir; yamaoka, oyunu diri tutan en önemli adamdı, son ps3 oyunu (silent hill homecoming) amerikalılara teslim edilirken, 'son kale' olarak kutsanmış japon'du ve daha sonra o da istifa etmişti...

  oyunun müzik tarzının biraz değişeceği ve bunun hayranlarını üzeceği belli; ama e3 2010'daki ilk tanıtıcı videoya bakarsak bu yeni tarz da fena durmuyor.
 • bana "iyi ki dexter izlemeye başlamışım" dedirten kişidir. dizinin kendisi kadar müziklerine de aşık edebilen adamdır. diziyi çok güzel tamamlamış müziklerin sahibidir.
 • dishonored'ın müziklerinin arkasındaki elemandır. the drunken whaler çok farklı kafalardır.
 • bu adamın silent hill downpour'da yaptığı iş gerçekten silent hill ruhuna yakışmış, o rahatsız edici atmosferi bozmamıştır.zaten daniel varken başka composer aramak aptallık. ha şimdi akira yamaoka ile silent hill tabiki çok daha süper olurdu dadından yinmezdi, sonuçta adam önceki tüm sh'lerin müziğini mükemmel bir şekilde yapmış,kısacası sh'nin sh olmasını sağlamıştı. ama dediğim gibi bu iş için ikiside iyi.değişen pek birşey olmamış.
 • dexter'ı ilk kez 2008-2009 gibi, yani e2'nin ve cnbc-e'nin halen özgür birer kanal olduğu yıllarda izlemeye başlamıştım. o günlerde cnbc-e dizinin 2. sezonunu, e2 ise ilk sezonunu yayınlıyordu. ben e2'de ilk sezonu izliyordum ve aynı dönemde, silent hill homecoming oynuyordum.

  oyunu oynayanlar hatırlayacaklardır; açılış ekranında çalan, akira yamaoka'nın oyunla aynı ismi, yani "homecoming" ismini verdiği bir şarkı vardır. oyunun resmî soundtrack'inde ikinci sıradaki bu şarkı, ağır ağır çalınmış bir piyano ve geri planda duyulan ürkütücü ses efektleriyle dikkatimi çekmişti. o zamanlar internetim yoktu; çok iyi hatırlıyorum ki, sırf bu şarkıyı dinlemek için oyunu açtığım oluyordu. ve bir de bu şarkıyı aklıma düşüren başka bir şarkı daha vardı...

  oyunla eş zamanlı izlediğim dexter'da, özellikle dexter morgan'ın karanlıklaştığı sahnelerde çalan bir daniel licht eseri vardır: "blood theme". tıpkı "homecoming"de olduğu gibi "blood theme"de belli belirsiz geri plan sesleri üzerine yazılmış ve piyanoda çalınmış notalardan oluşmaktadır. hatta biraz zorlasam, "blood theme" için «biraz daha hızlı çalınmış "homecoming"» bile diyebilirim.

  hal böyle olunca akla şu soru geliyor? benzerlik bu denli aşikarken kim kimden esinlendi? dizi 2006 yılında başladı ve "blood theme" ilk sezondan bu yana dizinin bir parçası. "homecoming"in içinde bulunduğu "silent hill homecoming" ise ilk kez 2008 yılında piyasaya sürüldü. bu da akla akira yamaoka'nın daniel licht'ten esinlenmiş olabileceği fikrini getiriyor. ki tam tersi bir durum, yamaoka'nın ve licht'in birbirlerine demolarını dinleten iki dost olmadıklarını tahmin ettiğimden, kronolojik olarak pek mümkün değil.

  öte yandan, böylesi esinlenme durumları akira yamaoka için bir ilk de değil. daha önce şurada da bahsettiğim gibi, akira yamaoka'nın 1999 yılında çıkan silent hill'in ilk oyunu için yaptığı oyunla aynı adı taşıyan şarkı, portishead'in 1994 yılında çıkardığı "dummy"nin ikinci parçası "sour times" ile şaşırtıcı şekilde güçlü bir benzerlik taşıyor.

  böyle söylemek istemezdim, lakin, akira yamaoka'nın -bireysel çalışmalarının tahammül edilemezliğini de göz önünde bulundurunca-, yeteneğini başkalarına ait eserlerden hareketle kullanan biri olduğunu düşünmeye başlıyorum. ha, yukarıda andığım gibi müzikal benzerlikler akira yamaoka'nın "silent hill" için yaptığı ve oyunun dahi önüne geçen harikulade müziklerin değerini düşürür mü? kesinlikle düşürmez, daha doğrusu düşüremez. ben, bugüne dek, şu aramanın sonuçlarında karşılaşacağımız soundtrack'lerin seviyesine yaklaşabilen bir esere daha rastlamadım: (ara: silent hill original soundtrack)

  ve son olarak diyebilirim ki, silent hill downpour'un müziklerinin daniel licht'e emanet edilmesinde şaşılacak hiçbir nokta yok. "blood theme"i ile gelmiş geçmiş en başarılı oyun müziği yapıcısı akira yamaoka'ya ilham vermiş bir adamdan söz ediyoruz. akira yamaoka'nın boşluğunu ya daniel licht doldurabilirdi, yada beth gibbons*...

  ~~

  bu arada;
  daniel licht için buradan: "blood theme"
  akira yamaoka için şuradan: "homecoming"