• https://www.youtube.com/watch?v=jsgstfnhbfi

kendi elimle o şekilde balık alıp tabağa servis yapmıyorum ben çoluğuma çocuğuma ellerimdeki hijyenden %100 emin olduğum zaman bile.

adamlar tüm ülkeye paket dolduruyor.
    hala bilmemne olursa çıplak elde sakınca yok diyenleri okuyorum..

<caps> makinesi var la amk makinesi var !! <caps>
  • sıklıkla dardanel ton balığı tüketen şahsımı şok eden görüntülerdir.

rezalet puanım 10/10.
  • eldiven gıda işlemede çok büyük bir risktir. parçaları kopup ürüne karışabilir ve bu çok geç fark edilebilir. bazı gıda ürünlerinde eldiven ürüne yapılabilir. ( marshmellowlu bisküviler yıllar önce gördüğümde elle paketleniyordu. eldiven ürüne yapıştığı için) eldiven malzemesi kullanılan ürüne göre ürünle reaksiyona girebilir. bu videodaki zeytinyağı ve salamura suyu eldiven için risk yaratacaktır. kaldı ki eldiveni takan kişinin hijyen bilinci düşükse eldivenli eliyle de her yere dokunabilir, çıplak eliyle yaptığı her şeyi yapabilir. neyse ki işlemi kadınlar yapıyor, erkek olsa bir de el kılı sorunu olabilir :)))) gerçi kadınlarda da olabilir ama daha az.
    buradaki paketleme sisteminde hijyen kurallarına uyulduğu takdirde (ellerin yıkanması ve dezenfeksiyonu) elle paketleme yapmak çok sorun olmayabilir ama tabi ki gıda güvenliği risk analizi yapılmadan karar vermemek lazım.
    bazı tür ürünlerde otomasyona geçilemiyor fabrika ne kadar teknolojik olsa da. ürünün doğası gereği elle işleme gerekiyor. ki elle işleme bugün meyve sebze ve et işleme yapan tesislerde çok yaygın hala. dediğim gibi elle olmasında sorun yok yeterli tedbir alınıyorsa.
    bir de video altında bir not var. içerikte salamura suyu yazmıyormuş. eğer gıda maddesinde salamura suyu üründen süzülüyorsa zaten yazılmıyor diye hatırlıyorum yine de etiketleme yönetmenliğini kontrol etmek lazım. orada önemli bileşen tuz. o da yazıyordur büyük ihtimal.
    edit: youtube'dan konserve balık prosesine baktım. zaten bu pouch dolumu sonrası ürün sterilizasyona giriyor. yani 121c 15 dakika kombinasyonu ile içindeki canlılar öldürülüyor. yani bu ürünler tamamen steril. yani elden herhangi bir organizma geçse bile zaten ölüyor. burada gereksiz duyar kasıyorsunuz da herhangi bir restoranda masanıza gelen tabak kontaminasyona çok daha açık. ön yargı ayrı, bilimsel gerçekler ayrı.
  • paketlenmiş balık almak kadar şaşırtmayandır. gidin taze taze pazardan somon balığını alın , paketlenmiş her gıdadan uzak durun.
  • cem yılmaz'ın çakma doritos yaptığı reklamı hatırlatmıştır.

yaz, haşhaş...
  • rezilligin daniskasidir.
    ancak şaşırmadim

yaklaşık iki ay önce gördüğüm şu görüntüler ile zaten dardanel markası benim için bitmişti.
    yıl olmuş 2021 2 sene içinde aya gidiyoruz millet hala elle paketleme yapıyor.
  • eli ile balığa dokunması tam bir iğrençlik. her ne kadar elini yıkamış olsada ne bileyim. başkasının elini tencere yemeğinize sokturur musunuz ? aynı hesap.
  • midem falan kalkmadı. nasıl mideniz varmış el görünce bi mide kalkmalar falan? restoranda yediğiniz yemekler böyle yapılmıyor mu zaten? ayrıca şu eldiven fetişizmini de bırakın lütfen. sürekli eldiven kullanımıyla eldivensiz olmanın bir farkı yok. ağıza buruna gidecek el eldivenle de gider.

tabi görüntüler hoş değil böylesi bir marka için. benim tahminim konserve ürünlerde tam otomasyon kullanılıyor ancak bu yeni poşet tipi ambalajlar için henüz paketleme makinesi alınmamış. aslında çok pahalı olmasa gerek dikey paketlemeler ama illaki kendince bir sebepleri vardır. yoksa zor iş doldur, sonra tart sonra paket kapatmaya ver falan.
  • 'dardan-el' ve 'anne eli değmiş' yorumları güldürmüştür. ama balık konservelerini çok seven biri olarak derin düşüncelerdeyim şimdi.
  • çok uzatmayın. lahmacunu elle yaparlarken sesiniz çıkmıyor, lüp lüp yerken parmaklarınızı yalıyorsunuz. cümle alem bilir bunu. balık mı tuhaf geldi. cıks cıks cıks
hesabın var mı? giriş yap