şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • el ile paketlenmesi bir kenara, paket gramajının göz kararıyla yapılması şaşırtmıştır..
 • https://www.youtube.com/watch?v=jsgstfnhbfi

  kendi elimle o şekilde balık alıp tabağa servis yapmıyorum ben çoluğuma çocuğuma ellerimdeki hijyenden %100 emin olduğum zaman bile.

  adamlar tüm ülkeye paket dolduruyor.
  hala bilmemne olursa çıplak elde sakınca yok diyenleri okuyorum..

  <caps> makinesi var la amk makinesi var !! <caps>
 • sıklıkla dardanel ton balığı tüketen şahsımı şok eden görüntülerdir.

  rezalet puanım 10/10.
 • eldiven gıda işlemede çok büyük bir risktir. parçaları kopup ürüne karışabilir ve bu çok geç fark edilebilir. bazı gıda ürünlerinde eldiven ürüne yapılabilir. ( marshmellowlu bisküviler yıllar önce gördüğümde elle paketleniyordu. eldiven ürüne yapıştığı için) eldiven malzemesi kullanılan ürüne göre ürünle reaksiyona girebilir. bu videodaki zeytinyağı ve salamura suyu eldiven için risk yaratacaktır. kaldı ki eldiveni takan kişinin hijyen bilinci düşükse eldivenli eliyle de her yere dokunabilir, çıplak eliyle yaptığı her şeyi yapabilir. neyse ki işlemi kadınlar yapıyor, erkek olsa bir de el kılı sorunu olabilir :)))) gerçi kadınlarda da olabilir ama daha az.
  buradaki paketleme sisteminde hijyen kurallarına uyulduğu takdirde (ellerin yıkanması ve dezenfeksiyonu) elle paketleme yapmak çok sorun olmayabilir ama tabi ki gıda güvenliği risk analizi yapılmadan karar vermemek lazım.
  bazı tür ürünlerde otomasyona geçilemiyor fabrika ne kadar teknolojik olsa da. ürünün doğası gereği elle işleme gerekiyor. ki elle işleme bugün meyve sebze ve et işleme yapan tesislerde çok yaygın hala. dediğim gibi elle olmasında sorun yok yeterli tedbir alınıyorsa.
  bir de video altında bir not var. içerikte salamura suyu yazmıyormuş. eğer gıda maddesinde salamura suyu üründen süzülüyorsa zaten yazılmıyor diye hatırlıyorum yine de etiketleme yönetmenliğini kontrol etmek lazım. orada önemli bileşen tuz. o da yazıyordur büyük ihtimal.
  edit: youtube'dan konserve balık prosesine baktım. zaten bu pouch dolumu sonrası ürün sterilizasyona giriyor. yani 121c 15 dakika kombinasyonu ile içindeki canlılar öldürülüyor. yani bu ürünler tamamen steril. yani elden herhangi bir organizma geçse bile zaten ölüyor. burada gereksiz duyar kasıyorsunuz da herhangi bir restoranda masanıza gelen tabak kontaminasyona çok daha açık. ön yargı ayrı, bilimsel gerçekler ayrı.
 • hijyen açısından hiçbir sorun yoktur. daha önce de tartışıldı, pişirip pişirip getirmeyin artık.

  (bkz: dardanel ton'un işçilerini eldivensiz çalıştırması)
  (bkz: trt'de yayınlanan ton balığından soğutan belgesel)
 • paketlenmiş balık almak kadar şaşırtmayandır. gidin taze taze pazardan somon balığını alın , paketlenmiş her gıdadan uzak durun.
 • cem yılmaz'ın çakma doritos yaptığı reklamı hatırlatmıştır.

  yaz, haşhaş...
 • video'da ara sıra kamera ile göz göze gelen ablalar o an ne düşünmüşlerdir acaba. birçoğunun içinden şimdi sıçtık dediğine eminim.

  ben çıplak elle de dokunulmasını istemem, eldivenle de dokunulmasını istemem. dardanel gibi koca firma da otomasyona geçemediyse kim geçecek abi? yalnız gramajı eliyle tutturan ablaya saygılarımı sunuyorum, kendince otomasyona geçmiş o.
 • balık yemek kadar tiksindirici mi peki? veganlık birçok mutsuzluğunuzun çözümü arkadaşlar.
 • rezilligin daniskasidir.
  ancak şaşırmadim

  yaklaşık iki ay önce gördüğüm şu görüntüler ile zaten dardanel markası benim için bitmişti.
  yıl olmuş 2021 2 sene içinde aya gidiyoruz millet hala elle paketleme yapıyor.

hesabın var mı? giriş yap