• beyaz saraplarindan silenus füme blanc'i begendim, chardonnay'i ve sauvignon blanc'i ve tek rose saraplari olan silenus blush'iysa vasat buldum. bu saraplarin en belirgin özelligi yüksek alkol derecesi yalniz; hepsi de 13,5 derece alkol icerigiyle ictigim en sert beyaz/rose saraplar arasina girdi.

mekandaki yiyecekler hakkinda yorumlarim söyle:
    sarküteri tabagi vasat
    kavurmali pizza vasat üstü
    keci peynirli pizza vasat
    margarita pizza vasat
    bonfile vasat
    kinoa salatasi vasat
    limonlu cheesecake vasat alti.

buraya yemek yemeye degil, fena olmayan saraplarindan icmeye ve bir seyler atistirmaya gelinir. aksamlari da piyanist santöz havasinda canli müzik yapan yasli bir abi var. italyanca, ingilizce ve fransizca sarkilar ezberlemis ama hicbir dili iyi bilmiyor sanki. epey tiriviri buldum kendisini.

isletmeye ekstra puani pizzayi 7 dilime bölme becerilerinden dolayi veriyorum. sefin matematigi cok iyi olsa gerek, nasil becerdiklerini ben anlayamadim.
  • datça yolu üzerindeki tabelalarını görüp tanıştım bu güzide mekanla. ufak bir tepeciğin eteğine kurulmuş üzüm bağları, şarap üretimhanesi ve tadımevinden oluşan muazzam bir mekan.

güzel bir aile işletiyor burayı. tabi ki şarap tadarken tanışmadım tüm aileyle. şansıma, gittiğimin ertesi günü bağ bozumları olduğunu öğrendim. doğaya hasret klasik bir istanbul beyaz yakalısı olarak teklifi düşünmeden kabul ettim.

customer co-creation olayını acayip iyi çözmüşler buna içtenlikleri de katılınca hiç sırıtmamış. benim gibi şarap almaya gelip duyanlar ve aile üyeleriyle birlikte yaklaşık bir 20 kişi 4-5 saatte tüm üzümleri topladık. sonra topladığımız üzümlerle ufak bir üretim simülasyonu da yaptık. o ilk çıkan şıranın tadı aklıma geldikçe hala zevkten çenem uyuşuyor. hazırladıkları kahvaltı, bahçelerinden topladığımız ve adını hatırlayamadığım egzotik meyve gibi sundukları diğer izzet ikramlara konuyu saptırmamak için girmiyorum ama kusursuz bir misafirperverlikle karşılaştım diyebilirim.

kısacası üretim 2015 (sanırım şişelenmesi 2017'de olacak) syrah şaraplarında benim de emeğim var. tam bir win-win sistemi. ben iyi vakit geçirdim onlar da üretim maliyetlerini düşürdü ve sadık bir müşteri elde ettiler.

bu arada bağ bozumlarını facebook sayfalarından duyurduklarını sonradan gördüm, seneye haberdar olup gitmek isteyenler takip edebilir. link
  • neredeyse her sene datça dönüşü kendilerinden 6-7 tane şarap yüklenirdik, özellikle de blushlarını sever ve alırdık. fiyat performans olarak da fena değillerdi.

fakat malesef son iki yılda datça'daki fahiş fiyat uygulama furyasından kendileri de nasiplenmeye karar vermiş olacak ki şaraplarına misliyle zam uygulamışlar. o yüzden geçtiğimiz yaz kendilerinden numunelik bir iki tane şarap alıp geçtik. seneye belki hepten pas geçeriz.

şarapları fena olmasa da mutfağı(zaten mutfak bölümü son birkaç yıldır açık) bizim tecrübelerimize göre oldukça kötüydü. hayatımda yediğim en kötü makarna kendilerininkidir.

şaraplarını deneyin ama yemeklerine çok fazla umut bağlamayın. hatta bir peynir tabağı sipariş verip geçin derim.
  • mekan çok güzel ama başıma bir şey gelmeyecekse ucuz şaraplarını biraz ekşi ve asidik buldum. beğenmedim. ucuz şarapları da elli lira civarı. daha pahalı şaraplarını tatmadım, iyi bile olsalar seksen yüz lira veresim gelmedi. bir kaç hafta önce bulgaristandan jamesonu 70 80 liraya aldıktan sonra...

vineyard denilince beni benden alan, divane eden yer yanık ülke bağıdır.
  • çok şirin bir mekan. bir yel değirmeninde mahzenleri var. biz tane blend kırmızı şarap ve bir tane de öküzgözü şarabı almıştık. blend'i hediye ettik ama öküzgözü'nün tadı hala damağımda. siz de baharatlı, yoğun şarabı seviyorsanız ve datça planınız varsa kesinlikle tavsiye ederim. biz tadım yapıp almıştık.

bulunduğu yerin manzarası da güzeldir, oldukça da rüzgarlıdır.
  • datça'nın en güzel mekanlarından biri. dışardan gelen her arkadaşımı mutlaka buraya getiririm. manitayla gidilecek romantik yerlerden biri ayrıca.
    güzel şarapları, şahane manzarası, püfür püfür esintisi ile pek sevdiğim yer.
  • rahatlatici sakin muzikleri, rengarenk cicekleri, karsida yel degirmenleri ile cok guzel bir atmosfere sahip, datca'-marmaris yolunda bulunan tatli yer.

4 ve 5 sarap olmak uzere iki farkli tadim yapabiliyorsunuz. 5 farkli sarap denediginiz tadimda fume blanc, chardonnay, kendi karisimlarina verdikleri ozel isim olan barik, okuzgozu ve yari tatli ismine sahip unlu cam bali aromali beyaz sarap var.

4 sarap denediginiz tadimda ise sauvignon blanc, shiraz, yari tatli ve barik var.

ozellikle degisik seyler denemeyi seven biri olarak, tatlilik orani tam kivaminda olan, cam bali aromali beyaz sarabi begendim. bir sise de yanimda goturmek uzere aldim.*

tadim haric; baglari gezebilir, gun batimini sahane yel degirmenleri esliginde izleyebilir, kendi baglarindan yapilan ve bildigim kadariyla baska yerde satilmayan saraplarindan satin alabilirsiniz.

cok hos ortam, datca'ya geldiyseniz atlamayin derim.
  • mekanın sadece konum olarak güzel olmasının hiçbir işe yaramadığına bir kez daha tanık olduğum yerdir. gün batımı saatinde oradan geçiyorken yorumlara bakarak hadi bir bakalım dedik. zaten mekan kalabalıktı. gün batımını izleyebileceğimiz masalar dolu olunca başka kenarda bir masaya oturup rica ettik masalardan biri boşalınca geçebilir miyiz diye aldığımız cevap tabi geçin ama bize de haber verin. bunu organize edemeyecekleri anlayınca vazgeçtik. tadımlarımızı yapıp gidelim dedik. yanına bir de peynir tabağı söyledik. şaraplar yaklaşık 5 dk içinde geldi. ama peynir tabağını yaklaşık bir 40 dk bekledik. en son söylediğimizde sisteme düşmemiş, en fazla 10 dk içinde gelir dediler tamam hadi dedik. en son 15. dakikada zaten şarapların içine minik sinekler düşmüştü bizde kalktık. kasada öderken de söyledim yaşadıklarımızı hiçbir şey denmedi 'e o zaman peynir tabağının ücretini almayalım' dediler sadece. güldüm ve birdaha uğramamak üzere çıktım.
  • italya rivieralarını andıran manzarası ve yazın sıcağında ferahlatan esintisiyle bende etki bırakmış şaraphane. hem beyaz hem kırmızı hem de blush şaraplarından birer kadeh içtik. ayrılırken de bir şişe silenus blush aldık.
  • datça'nın bana göre en görülmesi gereken mekanı. arılardan rahatsız oluyorsanız güneş battıktan sonra gitmenizi tavsiye ederim. aksi halde yediğinizi içtiğinizi paylaşmanız gerekebilir.
hesabın var mı? giriş yap